حمله ترامپ به شعار «مرگ بر امریکا» در امریکا
کد خبر: 1017911
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gnv
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴
رئیس‌جمهور امریکا در واکنش به سردادن شعار مرگ بر امریکا در داخل کشورش، از حزب دموکرات و به ویژه رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به شدت انتقاد کرد. دونالد ترامپ همچنین چند شهر را که در ماه‌های گذشته کانون اعتراضات مردمی به نژادپرستی بودند، تحریم کرد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سه‌شنبه قبل بود که در ادامه تظاهرات اعتراضی به نژادپرستی در امریکا شماری از امریکایی‌ها در شهر اوکلند واقع در ایالت کالیفرنیا شعار مرگ بر امریکا سر دادند. این اقدام در کنار تداوم ناآرامی‌ها در امریکا دستمایه‌ای شد تا دونالد ترامپ در جریان سخنرانی شامگاه پنج شنبه در شهر لیتروب ایالت پنسیلوانیا علاوه بر رجزخوانی درباره دستاورد‌های حزب جمهوریخواه طی چند سال گذشته، با حمله شدید به دموکرات‌ها، آن‌ها را به دلیل واکنش نشان ندادن به شعار مرگ بر امریکا سرزنش کند. ترامپ با اشاره به اعتراض‌های خیابانی که از قتل جورج فلوید سیاهپوست شروع شده و همچنان ادامه دارد، گفت: «ما بر شورشیان، چپاولگران، خشونت‌گرایان افراطی و هرج و مرج‌طلب‌ها مسلط خواهیم شد و آن‌ها را به دست عدالت می‌سپاریم. ما بیش از ۴۰۰ نفر از آن‌ها را دستگیر کرده‌ایم، آن‌ها افراد بدی هستند.»

رئیس‌جمهور امریکا درباره دستاورد‌های دولت خود از سال ۲۰۱۶ تاکنون هم گفت: «ما در طول سه سال و نیم گذشته مرز‌های امریکا را امنیت بخشیدیم، توافق‌های تجاری معیوب را اصلاح کردیم، نیروی نظامی امریکا را بازسازی کردیم، ۱۰۰درصد خلافت داعش را از بین بردیم، به استقلال انرژی امریکا امنیت بخشیدیم و تنها اقتصاد بزرگ امریکا را در تاریخ این کشور ایجاد کردیم و اکنون مجبوریم بار دیگر این کار را انجام دهیم.»

سکوت بایدن در برابر «مرگ بر امریکا»

ترامپ با اعلام اینکه انتخابات پیش رو، مهم‌ترین انتخابات کشور است، گفت: «دموکرات‌ها می‌خواهند مالیات را افزایش دهند، سلاح را از شما بگیرند و این رسانه‌های جعلی که پشت سر شما هستند، مرا به خاطر این چیزی که می‌گویم مورد انتقاد قرار می‌دهند.» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا اضافه کرد: «در تمام تابستان بایدن هنگامی که شورشیان چپگرا به مأموران اجرای قانون ما در شهر‌هایی حمله کردند که با دموکرات‌ها مدیریت می‌شد، فروشگاه‌ها را به آتش کشیدند، شهروندان را ترور کردند و به تازگی در خیابان راه افتادند و شعار مرگ بر امریکا سردادند، ساکت بود. با این حال، ما می‌توانیم به سرعت به آن پایان دهیم.»

رئیس‌جمهور امریکا در بخش دیگری از سخنانش نظرسنجی‌ها را تقلبی دانست و مدعی شد که او در همه جا پیشتاز است. وی همچنین به طور مستقیم، جو بایدن، رقیب دموکرات خود را هدف حمله قرار داد و گفت: «بایدن هرگز قادر نخواهد بود از شغل‌های شما محافظت کند. او عروسک خیمه‌شب‌بازی سوسیالیسم، مارکسیسم و افراط‌گرایی تنفر از پلیس است. اما ما مأموران اجرای قانون خود را دوست داریم.»

ترامپ به آتش دامن می‌زند

دونالد ترامپ بار دیگر تظاهرکنندگان علیه خشونت و نژادپرستی پلیس را آشوبگرانی خواند که چیزی جز زبان زور نمی‌فهمند. در فرمانی که کاخ سفید از ترامپ منتشر کرده است، آتش خشم وی از معترضان، اکنون گریبان برخی از شهر‌های این کشور را گرفته است. بنابر این فرمان، ارسال درآمد‌های ناشی از مالیات حکومت فدرال برای تأمین مالی برخی از شهر‌ها ممنوع شد و این شهر‌ها که نام نیویورک، واشنگتن، سیاتل و پورتلند هم در میان آن‌ها به چشم می‌خورد، به منزله شهر‌هایی توصیف شدند که قانون را زیر پا می‌گذارند.

بایدن در واکنش به این اقدام گفت که ترامپ به جای اینکه با آتش مقابله کند، به آن دامن می‌زند.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک هم این اقدام ترامپ را غیرقانونی و آن را به منزله اقدامی سیاسی و بدون توجیه و تلاش دیگری برای آسیب وارد کردن به شهر نیویورک دانست و گفت که اگر ترامپ به فکر سفر به شهر نیویورک محل تولد خود باشد، برای دفاع از خود به ارتشی نیاز خواهد داشت.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا روز ۳ نوامبر (۱۳آبان) برگزار می‌شود. در نظرسنجی‌هایی که تاکنون صورت گرفته، بایدن به طور محسوسی از ترامپ جلوتر است. در شرایطی که دموکرات‌ها در پی رأی‌گیری پستی در انتخابات هستند، ترامپ که نگران است با زیاد شدن آرا امکان پیروزی مجدد در انتخابات را از دست بدهد، در ایالت کارولینای شمالی با مطرح کردن درخواستی عجیب و غیرقانونی، از رأی دهندگان خواست در انتخابات یک بار به صورت پستی رأی دهند و یک بار هم در پای صندوق رأی حاضر شوند، چرا که اگر رأی‌گیری پستی آنگونه که می‌گویند درست انجام شده باشد، آن‌ها به صورت حضوری نخواهند توانست رأی بدهند.

قتل یک سیاهپوست ۲ ماه پیش از فلوید

افسران پلیس ماه مارس گذشته، یک فرد عقب‌مانده ذهنی به نام دانیل پرود را دستگیر کردند. در تصاویر ویدئویی که از دوربین نصب شده روی لباس پلیس به دست آمده، مردی دیده می‌شود که افسران او را نقش زمین کرده‌اند. این مرد که بیماری روانی است، در شب سرد زمستانی زیر بارش برف دستگیر می‌شود و آنقدر زجر می‌کشد تا نفسش گرفته شود. انتشار این تصاویر سبب شد معترضان روز پنج شنبه به خیابان‌های شهر راچستر بیایند. گواهی پزشکی، علت مرگ او را خفگی ناشی از فشار و تنگنای فیزیکی اعلام کرد. بازرس پزشکی قانونی این اقدام پلیس را آدمکشی خوانده است. لاولی وارن، شهردار شهر راچستر نیویورک در واکنش به قتل این سیاهپوست ۴۱ ساله که دو ماه پیش از جرج فلوید کشته شد، گفت که مرگ پرود نتیجه نژادپرستی نظام‌مند است. هفت مأمور حاضر در این حادثه تعلیق شدند، اما بنابر آنچه مقام‌های شهر راچستر گفته‌اند، شرایط قرارداد آن‌ها به گونه‌ای است که در دوران تعلیق هم حقوق خواهند گرفت.

اغلب اعتراضات مردمی خشونت‌بار نبود

دولت ترامپ بار‌ها مدعی خشونت آمیز بودن اعتراضات ضدنژادپرستانه مردم در سه ماه گذشته بوده است. با این حال، روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست روز جمعه به نقل از مطلبی که مرکز پروژه داده‌های حوادث و درگیری‌های مسلحانه (ACLED) منتشر کرده است، نوشت: «به‌رغم آنکه برخی از اعتراضات ضدنژادپرستانه در امریکا به خشونت کشیده شد، ۹۰ درصد از اعتراضات تابستان امسال صلح آمیز بوده است.»

این گزارش از بررسی ۷ هزار و ۷۵۰ اعتراض خیابانی از ۲۶ ماه مه (ششم خرداد) تا ۲۲ آگوست (اول شهریور) در ۲ هزار و ۴۰۰ مقر به دست آمده است و بنابر آن، از میان تمام این اعتراضات تنها ۲۲۰ اعتراض سراسری امریکا به خشونت و درگیری با نیرو‌های پلیس و فدرال کشیده شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار