تداوم همدلی و کمک مؤمنانه با محوریت گروه‌های جهادی و پایگاه‌های مقاومت
کد خبر: 1016942
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GYI
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۲
همزمان با آغاز ماه محرم، دهه دوم رزمایش همدلی و مواسات نیز شروع شد. حرکتی که به همت تمام مردم و خیران و نهاد‌های مختلف کشوری و در جهت حمایت از محرومان و خانواده‌های بی‌بضاعت و آسیب‌دیده از کرونا پیش می‌رود. در این میان گروه‌های جهادی و پایگاه‌های مقاومت محور توزیع کمک‌های مؤمنانه هستند و در استان‌های مختلف نیز سپاه استان‌ها سامانه‌ای برای شناسایی و ثبت آمار افراد و خانواده‌های نیازمند طراحی و راه‌ا‌ندازی کرده‌اند تا کمک‌ها به صورت منسجم و برنامه‌ریزی شده به دست جامعه هدف برسد.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: همزمان با آغاز ماه محرم، دهه دوم رزمایش همدلی و مواسات نیز شروع شد. حرکتی که به همت تمام مردم و خیران و نهاد‌های مختلف کشوری و در جهت حمایت از محرومان و خانواده‌های بی‌بضاعت و آسیب‌دیده از کرونا پیش می‌رود. در این میان گروه‌های جهادی و پایگاه‌های مقاومت محور توزیع کمک‌های مؤمنانه هستند و در استان‌های مختلف نیز سپاه استان‌ها سامانه‌ای برای شناسایی و ثبت آمار افراد و خانواده‌های نیازمند طراحی و راه‌ا‌ندازی کرده‌اند تا کمک‌ها به صورت منسجم و برنامه‌ریزی شده به دست جامعه هدف برسد.

آغاز مرحله دوم کمک‌های مؤمنانه در کهگیلویه و بویراحمد با آماده‌سازی ۱۳ هزار بسته معیشتی به همت سپاه فتح همراه بود. فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در این مرحله ۱۳هزار بسته غذایی و معیشتی در سراسر استان توزیع خواهد شد، گفت: «بخش زیادی از این کمک‌ها مرهون همکاری استاندار است.» سردار سرتیپ دوم پاسدار حمید خرم دل ادامه داد: «از همه کسانی که در ایام کرونا در رزمایش مؤمنانه کمک و مشارکت داشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم، هیئت‌های مذهبی گل کاشتند. همچنین نهاد‌های حمایتی و سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفان نیز فعالیت خوب و گسترده‌ای داشتند.»

وی با اشاره به حمایت‌های مادی و معنوی نماینده ولی‌فقیه و استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: «در مرحله اول کمک‌های مؤمنانه نزدیک به ۱۰۰هزار بسته توزیع شد و پیش‌بینی ما برای این مرحله توزیع ۱۱۴هزار بسته است که پوشش داده می‌شود.» وی با اشاره به اقدامات نهاد‌های حمایتی ادامه داد: «کمیته امداد نزدیک به ۴۰هزار بسته توزیع می‌کند که ۸ هزار بسته تاکنون توزیع شده است و ۴۰هزار پرس غذای گرم نیز در برنامه قرار دارد.»

مقام ارشد نظامی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نمایندگی آستان قدس در استان ۲هزار بسته توزیع کرده است، تصریح کرد: «سپاه و بسیج در سه مرحله کمک‌های خود را توزیع می‌کند که ۳هزار و ۸۰۰ بسته توزیع شده و برنامه‌ریزی ما توزیع ۱۳هزار بسته معیشتی در این دهه است.» به گفته خرم‌دل، در مرحله بعدی که ۱۵شهریور خواهد بود، در کنار تمام اقدامات جهت تهیه بسته‌های معیشتی، بیش از ۳هزار بسته کیف، کفش و لوازم‌التحریر نیز در سراسر استان توزیع می‌شود.

فرمانده سپاه فتح با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس نیز ۹هزار بسته لوازم ورزشی آموزشی در سطح مدارس استان توزیع خواهد شد، گفت: «پایگاه‌های مقاومت محور توزیع کمک‌های مؤمنانه است. همچنین سامانه‌ای در سپاه استان تعریف و کد ملی همه کسانی که باید به آن‌ها کمک شود بارگذاری شده است و پایگاه‌های مقاومت از این سامانه استفاده و کمک‌های مؤمنانه را توزیع می‌کنند و تلاش ما عدالت در توزیع این بسته‌هاست.»

رزمایش دفاع زیستی در میانه

با توجه به اینکه هنوز کرونا در شهر‌ها و روستا‌ها در حال جولان دادن و مبتلا کردن و گرفتن جان شهروندان است، در آذربایجان شرقی و شهرستان میانه رزمایش دفاع زیستی از سوی بسیجیان سپاه این منطقه با هدف مقابله با کرونا برگزار شد. در همین رابطه فرمانده سپاه میانه با بیان اینکه دومین مرحله رزمایش دفاع زیستی با هدف آماده‌سازی بسیجیان برای کمک به شبکه بهداشت در مقابله با ویروس کرونا توسط سپاه میانه عملیاتی شد، گفت: «در مرحله نخست که ابتدای سال انجام شد توانستیم با سازماندهی و به‌کارگیری بسیجیان و با کمک ادارات و خیران، تمامی معابر، مساجد، مدارس و اماکن عمومی را ضدعفونی کنیم.»

حسین محمدی ادامه داد: «با توجه به استمرار بیماری کرونا و احتمال تشدید آن در روز‌های آینده، در این مرحله بسیجیان با فراگیری نحوه امدادرسانی به بیماران کرونایی توسط متخصصان بهداشت و پزشکان بسیجی، به تمرین عملی حفظ آمادگی برای امدادرسانی لازم می‌پردازند.»

وی افزود: «بسیجیان در این رزمایش با همراهی تیم پزشکی به صورت عملی با بیماران کرونایی روبه‌رو می‌شوند و پس از بررسی وضعیت بیمار، او را به بیمارستان یا محل قرنطینه بیماران کرونایی منتقل می‌کنند یا راهنمایی‌های لازم در خصوص نحوه قرنطینه در منزل برای افرادی که زیاد بدحال نیستند را به آنان ارائه می‌دهند.»

لازم به ذکر است، این رزمایش به همت درمانگاه نصر سپاه و با همکاری بسیج جامعه پزشکان، شبکه بهداشت و درمان و برخی نهاد‌های مرتبط از سوی بسیجیان حوزه‌های مقاومت بسیج شهید تندگویان و شهید بهشتی در منطقه مسکونی شهرک اندیشه و شهرک ولی‌عصر (عج) میانه برگزار شد.

توزیع ۱۱۰۰ بسته گوشتی در گیلان

در گیلان بیش از یکهزار و ۱۰۰ بسته گوشتی بین نیازمندان توزیع شده و به گفته مسئولان قرار است در ادامه اجرای رزمایش مواسات و همدلی کانون‌های مساجد گیلان در ماه‌های محرم و صفر به کمک‌های خود ادامه دهند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با اشاره به اجرای رزمایش تعاون و همدلی اعضای کانون‌های مساجد گیلان در ماه محرم و صفر، با بیان اینکه در قالب این جهاد، تاکنون بیش از یکهزار و ۱۰۰بسته گوشتی بین نیازمندان توزیع شده است، گفت: «از روز‌های آغازین شیوع ویروس کرونا، کانون‌های مساجد گیلان وارد عمل شدند و با راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ماسک در مساجد و منازل به دوخت ماسک و توزیع رایگان آن بین مردم پرداختند.» حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی رضوانی‌نژاد به فعالیت ۹۳۰ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان اشاره کرد و ادامه داد: «با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، مجوز کانون‌های فرهنگی و هنری به صورت الکترونیکی صادر می‌شود که در دوران کرونا مانع از تردد‌های غیرضروری مدیران کانون‌ها به مرکز استان می‌شود.»

وی با اشاره به اجرای رزمایش مواسات و همدلی در کانون‌های مساجد گیلان خاطرنشان کرد: «اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با شناسایی افراد آسیب دیده از کرونا به وظیفه خود در کمک به نیازمندان، عمل کردند.»
مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با بیان اینکه این مرحله از رزمایش مواسات با شعار تعاون و همدلی در کانون‌های مساجد سراسر استان آغاز شده است و در ماه محرم و صفر ادامه دارد، تأکید کرد: «یکهزار و ۱۰۰بسته گوشتی میان خانواده‌های کم برخوردار توزیع شد که این بسته‌ها با مشارکت کانون حضرت خدیجه (س) قم و برنامه سمت خدا تهیه شده و با همکاری کانون‌های برتر گیلان به دست محرومان رسید.»

وی با اشاره به تولید مواد ضد عفونی در برخی کانون‌ها اذعان کرد: «ضدعفونی مساجد، معابر عمومی و مدارس، حضور در مراکز درمانی جهت کمک به کادر درمان، عیادت از بیماران و تهیه مایحتاج آنها، کمک به سالمندان، توزیع غذای گرم و بسته‌های حمایتی بین نیازمندان از دیگر اقدامات کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در ایام کرونایی بوده است.»

همزمان با شروع ماه محرم، دهه دوم رزمایش کمک مؤمنانه و همدلی نیز در سراسر کشور آغاز شد. در خراسان رضوی، بسیجیان پایگاه بسیج شهدای روستای کیذقان از توابع شهرستان سبزوار نیز دومین مرحله از رزمایش کمک‌های مؤمنانه و مواسات را برگزار کردند و در این رزمایش که به نیازمندان و خسارت‌دیدگان از شیوع کرونا کمک‌هایی انجام شد ۵۰ خانواده تحت حمایت قرار گرفتند. به گفته مسئول ستاد کمک‌های مؤمنانه روستای کیذقان این رزمایش در پاسخ به توصیه رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است و از خیران و همه کسانی که در این رزمایش شرکت کردند، کمال تشکر را داریم که همیشه در کنار نیازمندان هستند.

علوی با آرزوی قبولی این کمک‌ها با اشاره به محتوای بسته‌های حمایتی افزود: «ارزش ریالی هربسته حدود ۴۰۰ هزار تومان است که شامل گوشت گرم، برنج، ماکارانی، قند، چایی، سویا و روغن است.»

وی با اشاره به شور و شوق مردم در اینگونه رزمایش‌ها تأکید کرد: «اینگونه حرکات انسجام و یکپارچگی بیش از پیش آحاد جامعه را به دنبال دارد که تداعی‌کننده ایام دفاع مقدس است.»

حاشیه‌نشینان تبریز زیر چتر سلامت پزشکان جهادگر

گروه‌های جهادی پزشکی از جمله تیم‌هایی هستند که در همه ادوار در خدمت نیازمندان و ساکنان مناطق محروم بوده و هستند. با شیوع ویروس کرونا در کشور یک‌بار دیگر جهادگران بسیج جامعه پزشکی با حضور در مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار شهر‌های مختلف به ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی در زمینه‌های مختلف پرداختند. درست مثل تبریز که مناطق حاشیه‌اش طی روز‌های اخیر میزبان تیم کاملی از پزشکان، پرستاران، ماما و کارشناسان بهداشت بسیج جامعه پزشکی بود.

در روز‌های اخیر مسئول تیم‌های جهادی شهید «رهنمون» بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورای آذربایجان شرقی با حضور در یکی از ضعیف‌ترین و محروم‌ترین مناطق حاشیه تبریز به ارائه خدمات پزشکی توسط تعدادی از پزشکان، پرستاران و کارشناسان بهداشتی پرداختند.

علیرضا فرشی‌آذری مسئول تیم‌های جهادی شهید رهنمون بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا با بیان اینکه طبق برنامه ویزیت‌های ماهانه شهید رهنمون در مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار تبریز، هر ماه همراه با یک تیم کامل شامل پزشک، پرستار، ماما و کارشناس بهداشت به این مناطق مراجعه می‌کنیم، گفت: «در آخرین اقدام نیز خدماتی در یکی از محروم‌ترین مناطق ارائه شد و حدود ۴۰ نفر از ساکنان این منطقه ویزیت شدند.»

به گفته این مسئول، فشار خون حدود ۲۰ نفر در این منطقه مورد بررسی قرار گرفت و تست قند خون روی ۱۰ نفر انجام و به چندین نفر دیگر نیز مشاوره مامایی ارائه شد. فرشی‌آذری با اشاره به آغاز طرح شهید رهنمون از سال۹۷ خاطرنشان کرد: «در این طرح مقرر شده است هر تیم، جمعیتی ۳ الی ۵ هزار نفری را پوشش دهد.» وی افزود: «پزشکان، پرستاران و کارشناسان مامایی و پرستاری تیم‌های جهادی، افراد ثابت و آشنا به مناطق مورد نظر هستند و ماهانه شامل ۵۰ الی ۸۰ نفر به مناطق کم برخوردار مراجعه می‌کنند و خدمات ارائه می‌دهند.»

وی گفت: «در صورت حل نشدن مشکل بیمار حین ویزیت، فرد همراه با در دست داشتن فرم مخصوص به پزشکان متخصص بسیجی و داوطلب دیگر ارجاع داده می‌شود.» فرشی‌آذری، از ویزیت عمومی تخصصی و ارائه خدمات مختلف حوزه سلامت به بیش از ۱۰۰هزار نفر توسط تیم‌های جهادی شهید رهنمون بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا خبر داد.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه دیابت و فشار خون جزو بیماری‌های خاموش هستند، کنترل آن‌ها نیز در کنار سایر خدمات جزو برنامه‌های بسیج جامعه پزشکی است، خاطرنشان کرد: «کمک‌های دارویی با توجه به محدودیت منابع به افراد نیازمند و بیماران ارائه شده و به داروساز‌های خیر و داروخانه‌ها معرفی می‌شوند.» مسئول تیم‌های جهادی شهید رهنمون بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا از ارائه نکات آموزشی کرونایی به صورت محدود در پایگاه‌ها و مساجد با رعایت فاصله و پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.

وی با اشاره به خدمات برون‌شهری این تیم گفت: «تعدادی از پزشکان و پرستاران ما به دلیل خستگی کادر درمان روستایی در مرند به آن منطقه اعزام شدند. متخصصان و پزشکان عمومی در طول سال‌های گذشته به جانانلو کلیبر، خاروانا، هریس و هوراند اعزام شده و در هر بار حدود ۳هزار نفر ویزیت و درمان شده‌اند.» فرشی‌آذری ادامه ارائه خدمات برون‌شهری را منوط به شرایط شهرستان‌های آذربایجان شرقی از نظر شیوع بیماری کرونا عنوان کرد.

تداوم رزمایش ایران همدل با اجرای طرح اطعام حسینی

در ادامه رزمایش ملی ایران همدل طرح «اطعام حسینی» با همراهی مردم عاشورایی استان یزد و بهره‌مندی از ظرفیت ماه‌های محرم و صفر و ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) برای اطعام نیازمندان استان اجرا می‌شود.

یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم عزاداری موضوع اطعام و نذری دادن به ویژه در ایام ماه محرم و صفر است که با شروع مرحله دوم رزمایش همدلی و مساوات و دهه دوم آن، طرح «اطعام حسینی» با کمک و همت شهروندان یزدی و بهره‌مندی از ظرفیت ماه‌های محرم و صفر و ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین (ع) در جهت یاری رساندن به خانواده‌های کم بضاعت و اطعام نیازمندان استان اجرا می‌شود. مردم پرشور و شعور استان یزد در راه کمک به نیازمندان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و در رزمایش گسترده مواسات و همدلی در قالب طرح‌های «اطعام مهدوی» در ماه مبارک رمضان و «اطعام علوی» در روز عید غدیر خم مشارکت و همکاری خوبی داشتند و در ادامه امیدواریم در طرح «اطعام حسینی» در ماه محرم و صفر نیز با این نهاد همدل و همراه باشند.

این نهاد در نظر دارد نذورات و کمک‌های مردمی در ماه محرم و صفر را برای رفع نیاز‌های معیشتی، بهداشتی و درمانی خانواده‌های نیازمند هدایت و از مشارکت تمام نیکوکاران، خیران و هیئت‌های مذهبی در این راستا استفاده کند. در این رزمایش نیاز‌های معیشتی جامعه هدف در قالب طبخ غذای گرم و بسته‌های ارزاق و غذایی با تمرکز بر اطعام نیازمندان اولویت‌گذاری شده است. بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اعم از خیران، اصناف، مراکز نیکوکاری، مؤسسات خیریه، نهاد‌ها و سازمان‌ها، شرکت‌های صنعتی، هیئت‌های مذهبی، مساجد، حسینیه‌ها، بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان نیز در اجرای این مرحله رزمایش همچنان مورد نظر است. ضمن اینکه امکان پرداخت کمک‌ها و نذورات از طرف مردم و خیران از طریق شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۸۱۳۶۷۷۷۷۷۷ و همچنین پایگاه‌های اینترنتی emdad. ir و hamsofreh. ir فراهم است.

فعال کردن کارگاه‌های کمک مؤمنانه در خراسان جنوبی

گام دوم رزمایش مواسات همزمان با دهه امامت و ولایت در خراسان جنوبی شروع و مرحله دوم این گام در دهه اول محرم (دهه امر به معروف و نهی از منکر) آغاز شده است و گام سوم نیز در دهه پایانی ماه صفر انجام می‌شود.

در جامعه اسلامی بسیاری از فعالیت‌ها بر مبنای قول و فعل پیشوای امام است. در وضعیت کرونا که همه کشور‌های جهان با آن درگیر شده‌اند و سبب مشکلات زیادی شده است، مقام معظم رهبری با عمل و دستور خود، یک سنت الهی «صدقه» را احیا کردند.

بر مبنای سخنان رهبری بهتر است گام دوم رزمایش مواسات و همدلی با استفاده از تجربیات موفق گام اول، برگزار شود. برنامه‌ریزی خوبی در این راستا انجام شده است و مرحله دوم این گام در دهه اول محرم (دهه امر به معروف و نهی از منکر) در حال اجراست و مردم در این ایام نذورات زیادی را توزیع می‌کنند که به سمت منازل محرومان هدایت می‌شود. مرحله سوم کمک‌های مؤمنانه در گام دوم رزمایش در دهه آخر ماه صفر مصادف با رحلت رسول گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار خواهد شد.

در رزمایش گسترده مواسات و کمک‌های مؤمنانه در چندین مرحله، کرامت و بخشندگی مردم ایران اسلامی به تأسی از ائمه معصومین (ع) برجسته شد. در ماه مبارک رمضان و میلاد امام حسن (ع) سفره‌های حمایت از محرومان پهن شد، انتظار داریم سفره‌های حضرت رقیه (س) هم برای محرومان در ماه صفر پهن شود. مناسبت‌های مذهبی موقعیت‌هایی را برای رزمایش مواسات و همدلی ایجاد کرده است و مردم نهایت کمک‌ها را در راستای دستگیری از نیازمندان در این ایام دارند. امیدواریم این کمک‌ها همچنان استمرار داشته باشد. کمک‌های مؤمنانه فقط شامل بسته‌های غذایی نمی‌شود بلکه شامل تسهیلات اشتغالزایی، فعال کردن کارگاه‌های نیمه تعطیل و پهن کردن سفره‌های کرامت در ماه محرم و صفر نیز می‌شود که هم اکنون ستاد‌های استانی و شهرستانی تشکیل شده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار