جزئیاتی جدید از آسانسور و جکوزی کاخ مرمر
کد خبر: 1014734
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fyg
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
آسانسوری که خبرنگاران آن را در کاخ مرمر برای اولین‌بار دیدند قابل حذف اعلام شده‌بود، اما جکوزی این کاخ حتماً از دید کارشناسان میراث فرهنگی مخفی نبوده، چون بار‌ها به آنجا رفت و آمد کرده‌بودند.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: کاخ مرمر پس از شش ماه باز هم خبرساز شد؛ بهمن‌ماه از این جهت که پس از سال‌ها در‌های آن به روی مردم باز خواهد شد و این‌بار درباره وجود جکوزی و امکانات هتل پنج ستاره در کاخ تاریخی و ملی!

این موضوع باز هم توسط پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مصاحبه تلویزیونی مطرح شد. او گفته‌است: «در چهار ماه اینجا را بازسازی کردیم برای موزه هنر ایران و اگر کرونا اجازه بدهد، در‌های آن را به روی مردم از خیابان ولیعصر باز می‌کنیم، نباید در این کاخ‌ها مسئولان مستقر می‌شدند. اینجا را میکروسکوپی بازسازی کردیم تا به حالت اول برگردد، ولی چنین چیزی نمی‌شود، چون کاخ آسیب دیده‌است. در این کاخ که هنر کشور به نمایش گذاشته شده‌است، آسانسور وجود دارد. آنجا را کنده و پتک زده و در طبقه دوم آن حمام و جکوزی و سونا درست کرده‌اند. این میراث فرهنگی که به همه‌جا ایراد می‌گیرد، کجا بوده و چرا نگفته‌اند این کاخ آسیب دیده‌است. الان اصلاح کردیم این کاخ مردمی شده‌است تا مردم ببینند که رضاشاه و پسر ناخلفش چه کرده‌اند و تاریخ این مردم آنجا به نمایش گذاشته شده‌است.»

مهر در این‌باره در گزارشی می‌نویسد: در مدتی که کاخ مرمر در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، بار‌ها و بار‌ها کارشناسان میراث فرهنگی برای مرمت‌های نقاشی یا دیواره‌های آن به این کاخ رفته‌اند، بنابراین در این مدت سازمان میراث فرهنگی وقت در جریان اتفاقات افتاده در این کاخ بوده‌است، اما سؤال اینجاست که چرا واکنشی به آن‌ها نداشته‌است و همانطور که فتاح گفته چرا سکوت کرده‌اند. این سکوت مشابه همان اتفاقی است که درباره آلبوم خانه کاخ گلستان رخ داده و حالا مدیریت آن بعد از شش ماه اعلام کرده که یکی از اموال این آلبوم خانه مفقود شده‌است!

از طرف دیگر فتاح درباره الحاق جکوزی و حمام به این کاخ که زیبایی آن را به مسجد شیخ لطف‌الله تشبیه می‌کنند، خبر داده‌است؛ موضوعی که از دید خبرنگاران میراث فرهنگی در بهمن ماه سال گذشته که برای اولین‌بار از آن بازدید کردند، مخفی نگه داشته‌شد! حالا از وجود چنین سازه‌هایی خبر داده‌اند و اینکه قرار است اصلاحاتی در آن انجام شود.

البته همان زمان گفتند که در‌های این کاخ را به روی مردم باز می‌کنند، اما تا کنون این اتفاق نیفتاده‌است. فتاح یک‌بار گفته‌بود که در پساکرونا این اتفاق می‌افتد؛ پساکرونایی که معلوم نیست چه وقت است. با این حال دیوار‌های ورودی کاخ مرمر از سمت خیابان ولیعصر نقاشی دیواری شده تا نشان‌دهنده وجود یک موزه هنر در این مکان باشد.

این بار فتاح از وجود آسانسور هم در کاخ مرمر خبر داد؛ آسانسوری که اتفاقی خبرنگاران آن را هنگام بازدید از کاخ پیدا کردند. همان زمان مسئولان مرمت کاخ گفتند که این آسانسور اگر چه برای یک طبقه ایجاد شده، اما طوری قرار داده‌اند که آسیبی به بنا نمی‌زند و قابل حذف است. هر چند که نباید ایجاد می‌شد، اما برای سهولت در رفت و آمد ایجاد شده‌بود. آنطور که فتاح گفته است طبقه اول سالن اجتماعات و طبقه دوم نیز امکاناتی مانند سونا و جکوزی کار شده و معلوم است که این وسط آسانسور برای افراد ناتوان به وجود نیامده‌است.

مشابه آسانسور تعبیه شده در این کاخ را می‌توان در موزه آیت‌الله رفسنجانی نیز مشاهده کرد که برای بنای دو طبقه کار گذاشته شده‌است؛ البته این موزه تاریخی نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار