دانشگاه هاروارد: شرکت در مراسم مذهبی باعث کاهش مرگ ناشی از افسردگی
کد خبر: 1013920
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FlY
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
بر اساس تحقیقات اخیر دانشگاه هاروارد، زنان و مردانی که هفته‌ای یک مرتبه در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند در مقایسه با کسانی که هرگز در مراسم حاضر نمی‌شوند، به ترتیب ۶۸ و ۳۳ درصد کمتر به مرگ ناشی از افسردگی دچار می‌شوند!
سرویس جامعه جوان آنلاین: براساس تحقیقات جدید دانشکده سلامت عمومی هاروارد تی اچ چان که در "مدیکال اکسپرس" منتشر شده است، افرادی که هفته‌ای یک مرتبه در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند، کمتر به دلیل افسردگی جان خود را از دست می‌دهند و برای مثال، مرگ و میر آن‌ها به دلیل خودکشی، مصرف مواد مخدر و مسمومیت الکل کمتر است.

این مطالعه نشان داد که ارتباط میان شرکت در مراسم مذهبی و کاهش خطر مرگ به دلیل افسردگی در میان زنان، قوی‌تر از مردان بود.

دین می‌تواند در سلامت تأثیرگذار باشد و تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که شرکت در مراسم مذهبی می‌تواند با کاهش خطرات عوامل مختلف مربوط به افسردگی از جمله مصرف شدید الکل، سوءاستفاده از مواد مخدر و خودکشی ارتباط داشته باشد.

برای این تحقیق، پرستاران ۶۶ هزار و ۴۹۲ زن و ۴۳ هزار و ۱۴۱ مرد را بررسی کردند؛ در میان زن‌ها، ۷۵ مورد مرگ و میر به دلیل افسردگی وجود داشت که ۴۳ مورد به دلیل خودکشی، ۲۰ مورد بر اثر مسمویت، ۱۲ مورد به دلیل بیماری کبدی و سیروز بود.

در میان مردان، ۳۰۶ مرگ به دلیل افسردگی وجود داشت که ۱۹۷ مورد به دلیل خودکشی، ۶ مورد به دلیل مسمویت و ۱۰۳ مورد به دلیل بیماری‌های کبدی و سیروز بود.

 

بعد از تنظیم متغیر‌های مختلف، این مطالعه نشان داد زن‌هایی که هفته‌ای یک مرتبه در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند در مقایسه با کسانی که هرگز در مراسم حاضر نمی‌شوند، ۶۸ درصد کمتر به مرگ ناشی از افسردگی دچار می‌شوند؛ مردانی نیز که حداقل هفته‌ای یک مرتبه در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند، ۳۳ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از افسردگی هستند.

در این مطالعه، محققان اشاره کردند که شرکت در مراسم مذهبی می‌تواند یک پادزهر مهم برای بهبود افسردگی باشد و یک دارایی مهم در حفظ امید و معنا است؛ آن‌ها همچنین گزارش کردند که دین می‌تواند با تقویت تاب‌آوری روان‌شناسی ارتباط داشته باشد به طوری که حس صلح و چشم‌انداز مثبت را تقویت کرده و ارتباط اجتماعی را ترویج می‌دهد.

"ینگ چنگ" دانشیار تحقیقات و دانشمند داده در برنامه تقویت انسانی در موسسه علوم اجتماعی دانشگاه هاروارد و نخستین محقق در این تحقیق گفت: "این نتایج شاید در شیوع بیماری کوید ۱۹ مهم باشد؛ این نتایج مهم است، چون پزشکان روزبه‌روز با تقاضای کاری و شرایط سخت‌تری روبه‌رو هستند و مراسم مذهبی نیز به حالت تعلیق درآمده‌اند؛ ما باید به فکر افرادی که دچار افسردگی شده‌اند، باشیم. "
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار