جهاد خواهران بسیجی برای پیوند دختران با «حجاب برتر»
کد خبر: 1012938
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FVi
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
پرونده ویژه جوان
وقتی از جهاد خدمت صحبت به میان می‌آید بیشتر نگاه‌ها به سمت اردو‌های جهادی و کار‌های عمرانی می‌چرخد، اما این بار قرار است جهاد خواهرانی به تصویر کشیده شود که با کار‌های بزرگ و ماندگار خود، نام زن مسلمان را در جهان به رخ می‌کشند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: هفته عفاف و حجاب فرصت خوبی بود تا پس از سخنرانی اردیبهشت ماه رهبر معظم انقلاب خطاب به دانشجویان و صدور توصیه‌های دهگانه ایشان، دختران ایرانی مدافع حریم حجاب با یارگیری در گروه دختران گمنام مولاتنا فاطمه الزهرا (س) و با نقش‌آفرینی مؤثر تصویر فاخری از ندای فطرت، مستوری و پوشش را رسم کنند. با اینکه در تمام استان‌های ایران برنامه‌های متنوعی برای پاسداشت و گسترش حجاب برگزار شد، اما بی‌شک شاهکار اتفاقات هفته عفاف و حجاب، برگزاری مراسم ساده عروسی دختران حاج‌قاسم بود که اعلام کردند هزینه مراسم اصلی را به گروه‌ها و اردو‌های جهادی هدیه می‌کنند.

اگر قرار باشد به موضوع عفاف و حجاب نگاهی کارشناسانه داشته باشیم، باید گفت هرگز این بحث را نباید زنانه کرد و طوری تلقی نشود که فقط زنان مخاطب آن هستند بلکه عفاف و حجاب متعلق به همه آحاد جامعه است و این مقوله به معنی کنترل، محدودیت و محدودسازی نیست بلکه بحث سبک زندگی خوب و سالم است.

هفته حجاب و عفاف فرصت خوبی بود تا جهادی که از طرف خواهران بسیجی برای پیوند دختران این سرزمین با حجاب برتر آغاز شده، نتایج و ثمرات مفیدش را نمایان کند.

تأسیس مرکز خرید اسلامی با تولید لباس‌های پوشیده

یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها و بخصوص زنان و دختران جامعه، تهیه لباس‌های پوشیده و اسلامی است که بعضاً یافتن آن‌ها سخت هم شده است. اما در آذربایجان‌غربی کار بزرگی صورت گرفته و با تأسیس مرکز خرید اسلامی، تهیه لباس‌های پوشیده را برای خانواده‌های دغدغه‌مند آسان کرده‌اند.

در همین رابطه رئیس بسیج جامعه زنان استان آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه ما پیش از هفته عفاف و حجاب، ستاد عفاف و حجاب را تشکیل دادیم، می‌گوید: «یکی از برنامه‌های ما در این هفته جلسه با تولیدکنندگان ملزومات عفاف و حجاب بود که تصمیم گرفتیم محصولات آن‌ها را در قالب نمایشگاه به مردم عرضه کنیم که با استقبال آنان مواجه شد.»

صفیه محمودزاده با اشاره به همکاری بسیج جامعه زنان استان با امور بانوان استانداری و سایر دستگاه‌ها و ادارات برای اجرای برنامه‌های مشارکتی و با بیان اینکه در فضای مجازی نیز کار‌های بسیار خوبی انجام شد، ادامه می‌دهد: «۸۰ مورد محتوا با موضوع عفاف و حجاب شامل بیانات رهبر معظم انقلاب، کتاب، کلیپ و موشن‌گرافیک آماده کردیم. همچنین از محتوا‌های تولید شده برای آرایشگران و کسانی در حوزه عفاف و حجاب فعال بودند مطالبی ارسال شد، همچنین به فعالان فضای مجازی نیز محتوا داده شد که به مخاطبان برسانند.»

وی خاطرنشان می‌کند: «امسال مکانی سه طبقه برای طراحان لباس تعیین کردیم که همواره تحت نظارت اتاق اصناف و بسیج اصناف روی طرح لباس‌ها با هم کار کنند و لباس‌های پوشیده تولید کنند، این طرح به نام مرکز خرید اسلامی مورد پذیرش قرار گرفت که خانواده‌های دغدغه‌مند بتوانند لباس‌های پوشیده و طبق میل خود را در آنجا به دست آورند.»

در شهرستان بهار و شهر صالح‌آباد همدان گروهی از زنان و دختران بسیجی در حوزه حضرت معصومه (س) گرد هم آمده و با آماده‌سازی ۴۰ بسته غذایی، آن‌ها را در میان نیازمندان توزیع کردند. این بخشی از فعالیت‌های خواهران این حوزه است که به مناسبت هفته عفاف و حجاب انجام شده و همچنان ادامه دارد.

در همین رابطه فرمانده حوزه حضرت معصومه (س) صالح‌آباد با بیان اینکه تهیه و توزیع ۴۰ بسته غذایی به ارزش ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در این شهر صورت گرفته است، می‌گوید: «به مناسبت هفته عفاف و حجاب برنامه‌های متنوعی از سوی حوزه حضرت معصومه (س) صالح‌آباد شهرستان بهار برگزار شد که فضاسازی و عطرافشانی مزار مطهر شهدا، برگزاری نشست‌های تخصصی عفاف و حجاب و پاسخگویی به شبهات، تولید محتوا با موضوع عفاف و حجاب و انتشار سخنان امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، عفاف و حجاب در وصیتنامه شهدا، عکس‌نوشته، کلیپ، احکام، آیات قرآن و احادیث، فیلم، هشتگ‌ها و بیانیه عفاف و حجاب در فضای مجازی و تجلیل از زحمات اعضای کارگاه تولید ماسک حوزه از جمله این برنامه‌ها بود.»

مریم طلایی ادامه می‌دهد: «معرفی کتاب درآمدی بر معاصرسازی سبک زندگی فاطمی و حماسه فاطمی، پرداخت ۱۷۰ میلیون ریال وام قرض‌الحسنه به هفت نفر از اعضای صندوق، تولید و توزیع یک هزار عدد ماسک رایگان بین خانواده‌های نیازمند نیز از دیگر برنامه‌ها بود.»

وی تهیه و توزیع ۴۰ بسته غذایی به ارزش ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، تهیه و نصب بنر در سطح شهر، تهیه و توزیع پوستر، تجلیل از بانوان محجبه در ادارات، پیاده‌روی و برگزاری نمایشگاه مجازی را از دیگر برنامه‌های اجرایی در شهر صالح‌آباد برشمرد.

توزیع پارچه چادر مشکی به قیمت کارخانه

توزیع توزیع ۲ هزار قواره پارچه چادر مشکی با قیمت تمام شده کارخانه توسط سپاه تهران بزرگ در همکاری با سازمان بسیج جامعه زنان توانست کمک خوبی به خانم‌های محجبه‌ای باشد که بدینوسیله نیاز خود را مرتفع کردند.
مسئول بسیج جامعه زنان سپاه محمد رسول‌الله (ص) استان تهران، با بیان اینکه برنامه‌ریزی جهت برپایی نمایشگاه‌های یک حس خوب در ۱۰ نقطه شهر تهران جهت برپایی بعد از هفته عفاف و حجاب با هدف ادامه برنامه‌ها و فعالیت‌های تأثیر‌گذار در طول سال است، می‌گوید: «این برنامه‌ها تا آخر مرداد ادامه دارد و در صورت موفقیت طرح ادامه پیدا می‌کند.»

اکبری ادامه می‌دهد: «تهیه کتاب صوتی با موضوع هنجارسازی حجاب برتر از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، تهیه کتاب صوتی «من میترا نیستم» با موضوع زندگی شهید زینب کمایی و برگزاری مسابقه این دو کتاب از دیگر برنامه‌های برگزار شده این سازمان برای هفته حجاب و عفاف بود.»

به گفته این مسئول، تهیه و توزیع بسته‌های فرهنگی متناسب با روز ملی عفاف و حجاب، استفاده از داستان‌های کوتاه با موضوع عفاف و حجاب در فضای مجازی، برگزاری دوره آموزش مجازی با عنوان طلایه‌داران عفاف و حجاب، توزیع ۲ هزار قواره پارچه چادر مشکی با قیمت تمام‌شده کارخانه توسط سپاه تهران بزرگ، توزیع بن خرید و دوخت چادر توسط بسیج اصناف از دیگر برنامه‌های این هفته بود.

در خراسان جنوبی و به گفته مسئول بسیج جامعه زنان استان، برگزاری جشن‌های متعدد «دختران مکتب سلیمانی دختران تمدن‌ساز»، «بانوان تراز انقلاب»، «راه و رسم ریحانگی»، «الگوی سوم در گام دوم انقلاب» با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پویش و لایو‌های متعدد در فضای مجازی با عنوان «سهم من در آرامش شهر من» و همکاری در افتتاح نمایشگاه و فروشگاه «خانه بهشتی» در معرفی لباس‌های جوان‌پسند و شاد متناسب با شئون فطری نقش بسزایی داشته است.

با مسئولان

نیاز به تقویت مشاغل خانگی داریم
سرهنگ محمد زهرایی
رئیس بسیج سازندگی کشور

در وضعیت کنونی کشور که بسیاری از مشاغل مورد آسیب ویروس منحوس کرونا قرار گرفته‌اند، به پیوند‌های اجتماعی بیشتر، تقویت و توسعه کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی و مشاغل خانگی نیاز داریم. این کار هم با در نظر گرفتن امید و حمایت از سوی دیگر دستگاه‌ها امکان‌پذیر است.

شهر کمشچه از توابع شهرستان برخوار در استان اصفهان یکی از قطب‌های نان کشور است که بسیج سازندگی به آن رسیدگی کرده است و تسهیل‌گری در آن به خوبی ارائه شده است. کمشچه ظرفیت خوبی دارد که اغلب مردم شهر از خواهران و برادران به نانوایی یا صنایع مرتبط با نانوایی تکیه زده‌اند و این شهر رنگ و بوی یک صنعت و خوشه را دارد که ارزشمند است.

این شهر می‌تواند به عنوان پایتخت نان نه‌تن‌ها در منطقه برخوار بلکه در کشور معرفی شود و یکی از کار‌هایی که بسیج سازندگی انجام می‌دهد، معرفی این نوع ظرفیت‌ها به بالادست است.

برای تکمیل زنجیره ارزش مسائل نانوایی در کمشچه باید برند‌سازی و ایجاد تعاونی یا اتحادیه‌ای انجام شود که آورده سبد ارزشی محصولات نانوایان برای خودشان باشد نه برای دلالان و کاسبان. این تعاونی یا اتحادیه در شناخته شدن آن برند در سطح کشور هم باید بتواند کمک کند.

سازمان بسیج سازندگی کشور ۴۳۵ قطب از این نوع را شناسایی کرده البته نه به قوت کمشچه و با تعداد کمتری که قرار است روی این‌ها کار شود.

نهضت کمک مؤمنانه و مواسات از نیمه شعبان با فرمان رهبر معظم انقلاب در کشور آغاز شد و پس از فرمایشات معظم‌له مبنی بر استمرار رزمایش کمک و مواسات مؤمنانه مراحل بعدی این رزمایش از عید قربان تا عید غدیر، دهه اول محرم و دهه آخر صفر ترسیم شد.

حضور دانشجویان جهادی در ۱۳ بیمارستان تهران
حجت‌الاسلام مصطفی رستمی
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

دانشجویان جهادی در حال حاضر در ۱۳ بیمارستان تهران برای مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند و کمک‌های آن‌ها تا شکست کامل این ویروس منحوس ادامه دارد. در دوران شیوع کرونا موفق‌ترین مجموعه‌ای که با سرعت و ساماندهی مناسبی وارد کمک به دستگاه‌های مسئول، دولت و کادر درمان شد مجموعه‌های جهادی بودند که قسمت اعظم آن‌ها گروه‌های جهادی هستند.

دانشجویان به دلیل اینکه قبل از شیوع بحران کرونا در برنامه‌های مشابه فعالیت‌های جهادی شرکت داشته‌اند و حوزه فعالیت آن‌ها اقدامات جهادی است، با تجربه و آمادگی برای حل این بحران وارد شدند. دانشجویان در طول سال در بین دو ترم و در طول تعطیلات تابستان در قالب فعالیت‌های جهادی در مناطق محروم و حاشیه‌ای شهر‌ها در حال خدمات‌رسانی به افراد نیازمند و محروم جامعه هستند و تجربیات فراوانی دارند.

در بحران کرونا این تجربیات و این فعالیت به سرعت خودش را در خدمت نیاز جامعه قرار داد و از این جهت در مرحله اول زمانی که در قم و گیلان شاهد فعالیت بودیم اولین فعالیت جهادی در شهر قم توسط طلاب شکل گرفت و همین تجربه در کنار فعالیت‌های جهادی در کنار فعالیت‌های کادر درمان قرار گرفت. در ۱۳ بیمارستان تهران حضور مجموعه‌های جهادی، طلبه و دانشجو را در چند ماهه شیوع کرونا شاهد هستیم. دانشجویان جهادی طی این مدت خدمات فراوانی ارائه دادند و کادر درمان کشور استقبال خوبی از این دانشجویان داشتند و دانشجویان جهادی نیز خدمات بی‌شائبه، بی‌مزد و بی‌دریغی را در بخش سلامت ارائه دادند. در کنار فعالیت‌های جهادی اقدامات امدادرسانی نیز توسط دانشجویان طلبه شروع شد و مجموعه همدلی مؤمنانه را دانشجویان جهادی در دانشگاه‌ها، مراکز شهری و مساجد فعال کرده و در کنار سایر اقشار اقدام به فعالیت کردند.

اهدای ۲۰هزار بسته به دانش‌آموزان نیازمند
سرهنگ پاسدار کریم اکبری
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج کاشان

گام دوم رزمایش کمک مؤمنانه کاشان اجرایی شده و حالا قرار است ۲۰هزار بسته ویژه دانش‌آموزان نیازمند کاشانی در این مرحله از رزمایش به آن‌ها اهدا شود.

پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب رزمایش کمک مؤمنانه از روز نیمه شعبان در سراسر کشور و به تبع آن در شهرستان کاشان آغاز شد. از آن زمان تاکنون هفت مرحله کمک‌های مؤمنانه به صورت‌های مختلف اجرایی شد.

نذر خون، اهدای سبد کالا، طبخ غذای گرم، پرداخت قرض مقروضین و ... از جمله اقدامات صورت گرفته در رزمایش سراسری کمک مؤمنانه بود. در یک مورد به مناسبت دهه کرامت ۳۰۰ میلیون تومان از قرض مقروضین با کمک خیران بزرگوار پرداخت شد.

گام دوم رزمایش کمک مؤمنانه در کاشان ویژه سه ماه ذی‌الحجه، محرم و صفر پیش‌بینی شده است. از هر ماه یک دهه انتخاب شده و در آن دهه اقدامات مقتضی صورت می‌پذیرد به نحوی که در دهه نخست اهدای بسته حمایتی، ۱۵ کمک جهیزیه و اطعام غدیر پیش‌بینی شده است.

۱۱۰ هزار غذای گرم طبخ و در روز غدیر میان نیازمندان توزیع می‌شود. ۲۰ قرارگاه جهادی پای کار آمدند و در دهه اول محرم نیز ضمن نذورات هیئت مذهبی کاشان بسته‌های دانش‌آموزی نظیر کیف، کفش، لوازم‌التحریر و... به ۲۰ هزار دانش‌آموز نیازمند تخصیص پیدا می‌کند. ضمن اینکه در مورد کرونا هم وضعیت شهرستان کاشان نارنجی است و به منظور حفظ سلامت شهروندان افراد می‌توانند نذورات خود را به شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۰۷۹۴۲۵۷۲۵ به نام قرارگاه‌های جهادی و خدمات اجتماعی شهرستان کاشان واریز کنند در حالی که مردم در گام اول به صورت نقدی و غیرنقدی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اهدا کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار