دومین توبه نامه سارق مسلح برای بازگشت به جامعه
کد خبر: 1012785
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FTF
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
سارق مسلح معروف به «مهدی تپل» که پس از سرقت‌های سریالی مسلحانه به اعدام محکوم شده‌بود، برای دومین بار توبه‌نامه نوشت. متهم پنج سال قبل در حالی که برای اعدام پای چوبه دار منتقل شده‌بود با نگارش توبه‌نامه از دادگاه درخواست گذشت کرد. درخواست متهم، اما از سوی دادگاه پذیرفته نشد و مهدی بار دیگر به پای طناب دار منتقل شد. درحالی که طناب دار روی گردن سارق مسلح قرار گرفته‌بود، او این بار نیز با نگارش دومین توبه‌نامه از دادگاه درخواست گذشت کرد.
سرویس حوادث جوان آنلاین: ساعت‌۱۰:۴۵ صبح هشتم اسفند‌سال‌۹۱ بود که به مأموران پلیس‌آگاهی خبر رسید، سه سارق مسلح به طلافروشی در منطقه مشیریه دستبرد زده و پس از سرقت حدود ۵۶‌کیلو طلا از محل گریخته‌اند. وقتی مأموران پلیس در محل حاضر شدند، مشخص شد سه‌سارق مسلح با دو دستگاه موتور سیکلت که کلاه کاسکت و نقاب داشته‌اند، وارد طلافروشی شده و پس از تخریب شیشه مغازه با پتک طلا‌ها را سرقت کرده و با شلیک چندتیر هوایی و ایجاد وحشت گریخته‌اند. بررسی‌های مأموران پلیس حکایت از آن داشت شیوه و شگرد سارقان طلافروشی مشیریه با شیوه و شگرد سارقانی که در تاریخ‌های دهم و ۲۲ خردادماه همان سال از چند طلافروشی در میدان جلیلی و میدان شوش سرقت کرده‌اند، شباهت دارد. مأموران سرانجام ۱۰‌اسفند‌سال‌۹۱ موفق شدند، سه‌سارق مسلح را به نام‌های مهدی ۳۶‌ساله، جعفر ۴۱‌ساله و عباس ۳۰‌ساله را شناسایی و در تهرانپارس، مشیریه و شهر پرند دستگیر کنند. مأموران در بازرسی از مخفیگاه متهمان دو قبضه اسلحه جنگی کلاشنیکف همراه پنج‌عدد خشاب، دو قبضه اسلحه جنگی کلت کمری، یک قبضه اسلحه جنگی برنو، سه عدد مین جنگی ضد نفر و صد‌ها تیر جنگی کشف کردند. متهمان که همگی چندین سابقه کیفری در پرونده‌شان ثبت شده‌بود، علاوه بر سرقت‌های سریالی مسلحانه از سه طلافروشی به سرقت‌۱۱۶ سکه طلا از زن جوانی اعتراف کردند.

حکم اعدام برای سردسته باند

سه متهم پس از تحقیقات تکمیلی و بازسازی صحنه جرم محارب شناخته شدند و در دادگاه انقلاب محاکمه شدند و قاضی پرونده برای سردسته باند حکم اعدام در ملأ عام صادر کرد. رأی دادگاه پس از تأیید در دیوان عالی کشور برای سیر مراحل اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی فرستاده شد تا اینکه سحرگاه چهارشنبه دوم‌دی‌سال‌۹۴ هنگام اجرای حکم، متهم توبه‌نامه چهار‌صفحه‌ای خود را به قاضی اجرای حکم ارائه کرد و حکم وی به دستور قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران متوقف شد. آن زمان قاضی شهریاری اعلام کرد به دلیل اینکه متهم شب اجرا توبه نامه‌ای ارائه داد حکم وی متوقف شد تا قاضی پرونده پس از بررسی توبه‌نامه اعلام نظر کند.
 
دومین توبه نامه

در حالی که توبه نامه اول متهم از سوی قاضی دادگاه انقلاب پذیرفته نشده بود، پرونده مهدی دوباره برای اجرای حکم به دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد. بنابراین متهم که چند روز قبل پس از گذشت پنج‌سال از ارائه توبه نامه اولش، به دادسرای امور جنایی منتقل شد و دومین توبه‌نامه خود را در پنج‌صفحه به قاضی اجرای حکم دادسرای امور جنایی ارائه داد. بنابراین توبه نامه دوم متهم به زودی به کمیسیون بخشودگی دادگاه ارسال می‌شود که مشخص شود این بار توبه نامه متهم پذیرفته می‌شود یا نه؟

گفتگو با متهم اعدامی

مهدی چه شد که توبه نامه اول را نوشتی؟

من از خلافی که کرده بودم پشیمان شدم و چند روز قبل از اجرای حکم توبه نامه نوشتم و برای قاضی پرونده‌ام فرستادم.

نتیجه چه شد؟

حکمم متوقف شد، اما توبه نامه‌ام پذیرفته نشد.

یعنی قرار بود که حکمت اجرا شود که دوباره توبه نامه دوم را نوشتی؟

بله، قرار بود دو روز مانده به تولد امام‌زمان (عج) دوباره پای چوبه دار بروم که نذر کردم اگر این بار توبه‌ام پذیرفته شود، برای امام زمان جشن می‌گیرم و قول دادم که خلاف را برای همیشه کنار بگذارم و حتی کوچکترین تخلف را هم مرتکب نشوم.

خودت درباره توبه نامه‌ات چه فکر می‌کنی؟

من از ته دل توبه کردم و حتی در این چند سالی هم که زندانی هستم هیچ خلافی در زندان مرتکب نشدم. امیدوارم که این بار توبه نامه‌ام پذیرفته شود و من بتوانم در کنار همسر و فرزندم زندگی تازه‌ای را شروع کنم.

شب اجرای حکم، قاضی اجرای احکام توبه نامه‌ات را قبول کرد؟

بله، او قبول کرد و خانواده‌ام خیلی خوشحال شدند، انگار همسر و فرزندم پر در آورده بودند. قرار شد توبه نامه‌ام به دادگاه ارسال و بررسی شود.

قبل از اینکه دست به خلاف بزنی چه کاره بودی؟

من بر خلاف وزن زیادم موتور سوار حرفه‌ای‌ام و چند سالی هم در شهربازی کار می‌کردم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار