متهمان پتروشیمی در آلمان شرکت زدند، حقوق مدیر بالاتر از حقوق صدراعظم آلمان!
کد خبر: 1012761
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FSr
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
قاضی دادگاه متهمان پتروشیمی به متهمان متواری این پرونده تذکر داد که پایشان را از حدشان فراتر نگذارند!
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: مسعودی‌مقام به متهمان، به ویژه مرجان شیخ‌الاسلامی و علی اشرف ریاحی تذکر داد که از اقدامات تهدیدآمیز نسبت به قضات دادگاه و مزاحمت‌های تلفنی به شعبه‌ای که از خارج و داخل کشور انجام می‌دهند، دست بردارند. قاضی همچنین افشا کرد که برخی متهمان شرکتی در آلمان تأسیس می‌کنند و حقوقی که به مدیرشان می‌دهند از حقوق صدراعظم آلمان بیشتر است، شرکتی که یک ریال هم خروجی نداشته است!

دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

آنچه متهمان می‌دانند ما قبلاً می‌دانستیم

در ابتدای جلسه دادگاه متهمان پتروشیمی قاضی مسعودی‌مقام در تذکری گفت: به متهمان، به ویژه مرجان شیخ‌الاسلامی و علی اشرف ریاحی (هر دو متواری) تذکر می‌دهم که از اقدامات تهدیدآمیز نسبت به دادگاه و مزاحمت‌های تلفنی به شعبه‌ای که از خارج از کشور و داخل کشور انجام می‌گیرد، خودداری کنید! وی ادامه داد: همه باید در دادگاه حاضر شوند و از خود دفاع کنند. این افراد جزو متهمان اقتصادی هستند و به جای این اقدامات بهتر است سعی کنند اموال به تاراج رفته بیت‌المال را برگردانند.

قاضی گفت: اگر بعضی مواقع فکر می‌کنند اطلاعاتی که دارند بسیار ذی‌قیمت است، می‌توانند این اطلاعات را در اختیار وکلایشان قرار دهند، آنچه این متهمان می‌دانند سابقاً در اختیار ما قرار گرفته بود، به گونه‌ای که هم ضابطان این اطلاعات را به ما داده بودند و هم خودمان آن را به دست آورده‌ایم.

وی ادامه داد: اینکه علی اشرف ریاحی علیه سبحانی، حمزه‌لو و مرجان شیخ‌الاسلامی و همچنین بالعکس خانم مرجان شیخ‌الاسلامی علیه آقایان حمزه‌لو، سبحانی و احمدیان می‌خواهند مستنداتی ارائه دهند، باید بگوییم که ما به اندازه کافی مستند داریم و این مستنداتی که می‌خواهید ارسال کنید به وکلایتان بدهید تا آن‌ها دفاع کنند و به صورت غیرمتعارف وارد این موضوعات نشوید. ما تمام مراتب را به همه مراجع امنیتی، انتظامی و همچنین مسئولان قوه قضائیه منعکس کرده‌ایم. این افراد پا را فرا‌تر از حدشان گذاشتند و متأسفانه به دنبال اقداماتی هستند که تأثیری در پرونده نخواهد داشت.

قاضی تصریح کرد: هرکاری که می‌خواهید علیه قضات و این دادگاه انجام دهید، اما باید پول بیت‌المال را برگردانید.

حیف‌ومیل بیت‌المال از آلمان تا عمان

در ادامه جلسه دادگاه خیری‌زاده (مدیرمالی سابق شرکت) در جایگاه قرار گرفت و گفت: لایحه خود را تقدیم دادگاه کرده‌ام. من با فروش ارز به شرکت‌های دیگر مخالف بودم و همان زمان نامه زدم. قاضی خطاب به این متهم گفت: یعنی شما نمی‌دانستید شرکت‌ها مربوط به برخی از اعضای هیئت مدیره بودند؟ شما به عنوان مدیر مالی نگفتید که این شرکت‌ها طرف حساب ما نیستند؟

قاضی خطاب به این متهم ادامه داد: برخی متهمان شرکتی در آلمان تأسیس می‌کنند که حقوقی که به مدیرشان می‌دهند از حقوق صدراعظم آلمان بیشتر است! شرکتی که یک ریال خروجی نداشته است و این مبلغ در زمان شریفی (مدیرعامل سابق شرکت) پرداخت می‌شود. همچنین شرکت‌هایی در کشور‌های دیگر مثل عمان تأسیس می‌شود یا اینکه میلیارد‌ها تومان از این پول‌ها را صرف دعاوی صوری در امارات متحده عربی توسط محکوم اقتصادی طاهری‌نسب (متهم ردیف پنجم) می‌کنند. این‌ها یک برنامه سازمان یافته است و این اتفاقات را شما باید به عنوان مدیر مالی کشف می‌کردید.

خانه­‌هایی باارزش‌تر از خانه‌­های بالاترین مقامات خارجی

گفتنی است، بعد از دفاعیات خیری‌زاده، قاضی مسعودی‌مقام گفت: برخی از متهمان اموال، خانه‌ها و ویلا‌هایی در برخی از کشور‌ها دارند که از بالاترین مقامات آن کشور ارزشش بیشتر است.

وی ادامه داد: با کار کارگزاری به دست آوردن این اموال در انگلیس و کانادا غیرممکن است. اینکه چقدر درصدد کتمان و انحراف در تحقیقات هستند و به زور و اقدامات ایذایی متوسل می‌شوند دلیل دارد، زیرا حجم آن چندده هزار میلیارد است و باید هرکس سر راهشان قرار می‌گیرد را بردارند؛ ان‌شاءالله خداوند کمک کند ما به درستی قضاوت کنیم و کشف حقیقت را انجام دهیم.

در ادامه قاضی از وکیل علی اشرف ریاحی خواست در جایگاه قرار بگیرد و خطاب به او گفت: ما موکل شما را بار‌ها احضار کردیم و او مستنداتی ارائه کرده، اما در دفاع از خود چیزی ارائه نکرده و مستندات علیه سایر متهمان مانند آقای حمزه‌لو و خانم شیخ‌الاسلام ارائه کرده است.

وکیل اشرف ریاحی گفت: من به موکلم دسترسی ندارم و فقط امروز یک نوشته‌ای از او به دستم رسید که امضای وی نبود، لذا نمی‌توانستم به آن استناد کنم.

در ادامه جلسه دادگاه علیرضا اعلایی‌رحمانی (عضو هیئت مدیره) در جایگاه قرار گرفت و گفت: اعضای منتسب به دولت در هیئت مدیره اگر موردی را می‌دیدند باید بیان می‌کردند، اما هیچ چیزی بیان نشد، حتی من از آن‌ها پرسیدم که آیا این روال درست است که آن‌ها گفتند، بله این روال درست است.

بی اطلاعی مغز متفکر شرکت

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما می‌خواستید بروید و اموالتان را انتقال داده‌اید. باید بگویید چگونه صاحب ده‌ها شرکت شده‌اید. می‌گویند شما مغز متفکر بودید، اما امروز می‌گویید در جریان نیستید و اطلاعی ندارید! آیا حاضرید شرکت‌های خود را به دولت بدهید؟

اعلایی گفت: بله حاضرم، اما دولت به دنبال بدهی نیست. یک شرکت در خارج دارم که می‌خواستم منحل کنم، چراکه فعالیت نمی‌کرد. حدود چهار الی پنج شرکت در داخل دارم که فعال هستند، اما تعداد شرکت‌های غیرفعالم را به خاطر ندارم.

قاضی خطاب به متهم گفت: از چه سالی عضو هیئت‌مدیره بودید؟ متهم پاسخ داد: از زمان خصوصی‌سازی، یعنی از سال ۸۸ تا ۹۴.

قاضی خطاب به این متهم ادامه داد: یعنی شش سال عضو هیئت مدیره بودید، اما از این موضوعات اطلاعی نداشتید، یعنی اطلاعات مالی را به شما ارائه نمی‌کردند؟ پس چرا حقوق می‌گرفتید؟ چرا منتفع می‌شدید؟

در پایان این جلسه دادرسی، قاضی مسعودی‌مقام جلسه بعدی دادگاه را ساعت ۹ روز شنبه اعلام کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار