تبیین ۱۰ اصل اساسی برای کار فرهنگی در کتاب «به اضافه مردم»
کد خبر: 1008876
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ESC
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
کتاب «به اضافه مردم» ۱۰ اصل اساسی در کار فرهنگی به همت انتشارات «راه یار» منتشر و راهی بازار نشر شد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: این کتاب به قلم روح‌الله رشیدی، نویسنده پُرکار تبریزی از سوی «راه یار» منتشر و راهی بازار نشر شد.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت. یک چله پُر فراز و نشیب را پشت سر گذاشتیم و حالا آماده‌ایم تا گام دوم را برداریم؛ بلندتر و امیدوارانه‌تر و پُر فروغ‌تر از ۴۰ سال نخست. مسائل و دغدغه‌های پرشماری در گام جدید داریم، اما مسائل حوزه «فرهنگ» چیز دیگری است. تعارف که نداریم؛ پایه انقلاب اسلامی، فرهنگ بوده است. با تغییر در این زمینه بود که آن انقلاب بزرگ به ثمر نشست. بعد هم که لشکر شیاطین دست به کار شد تا پشت این انقلاب را به زمین بزند، فرهنگ برآمده از انقلاب اسلامی بود که اندیشه و عمل ما را شکست‌ناپذیر کرد. به یاد بیاورید دهه سخت ۶۰ را. آن حجم از سختی و مضیقه، حتى به اندازه یکی دو ماه کافی است تا ملتی را از پای درآورد. پس ما چرا شکست نخوردیم؟ چرا وا ندادیم؟ پاسخش روشن است؛ اگر لشکری از فرزندان خالص ملت، در خطوط رزم سینه سپر کرده بودند و برای حفظ عزت اسلامی‌مان خون می‌دادند، در پشت جبهه‌ها نیز لشکر عظیمی از همین مردم با ساماندهی هسته‌های فرهنگی، مشغول مقاومت بودند. به یاد بیاوریم مساجد، مدارس و دانشگاه‌های آن دوره را. آن جوش‌وخروش و همت و اهتمام بود که نمی‌گذاشت شیرازه‌های جامعه از هم بپاشد. هر جا می‌رفتی نشانه‌ای از کاری فرهنگی را می‌دیدی که توسط خود مردم طراحی و اجرا می‌شود. گروه‌های سرود و تئاتر در مساجد و مدارس، نمایشگاه‌های عکس و طراحی و نقاشی و کاریکاتور، تشییع‌های پُرشکوه شهدا، گروه‌های مردمی پشتیبانی از جنگ و... همه و همه زنجیره مقاومت فرهنگی را شکل داده بودند. آن‌ها نه تنها در برابر شعبده‌های فکری و فرهنگی دشمن مقاومت می‌کردند، بلکه در موضع تهاجم به دشمن هم بودند!

در این نوشتار، به استناد تجربیات ارزنده تاریخ انقلاب اسلامی، تلاش کرده‌ایم برخی اصول و قواعد کار فرهنگی را مرور کنیم. این قواعد را در قالب «۱۰ اصل» آورده‌ایم. طبعاً حرف‌های بهتر و بیشتری در این زمینه وجود دارد. به ویژه کسانی که خود از بانیان و عاملان کار فرهنگی در ۴۰ سال گذشته بوده‌اند، می‌توانند این ایده‌ها را کامل‌تر نمایند. این اصول ده‌گانه، اگرچه از هم جدا هستند، اما عملاً در دل هم قرار دارند. در واقع ما با یک منظومه نظری و عملی مواجه هستیم. هر اصل به طریقی به اصل دیگر مرتبط است، بنابراین نگاه نقطه‌ای و جزئی به آن، چندان مفید نخواهد بود.»

بر اساس این گزارش، این کتاب در ۱۰ فصل به بررسی ۱۰ قاعده اساسی در کار فرهنگی و تشکیلاتی پرداخته است و در هر فصل، مثال‌هایی هم که از خاطرات و تجربه‌های عینی افراد گرفته شده، جهت کاربردی شدن این قواعد آورده شده است. همچنین در بخش ضمیمه کتاب، ضمن آسیب‌شناسی نحوه اجرا و برگزاری یک برنامه فرهنگی، شیوه مواجهه با مسائل و چالش‌های موجود در فرآیند‌های فکری و اجرایی برنامه‌های فرهنگی به عنوان تمرین در نظر گرفته شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب «به اضافه مردم» که در ۱۴۴ صفحه و با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه توسط انتشارات «راه یار» راهی بازار نشر شده است، علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت Ammaryar. ir یا مراجعه به صفحات مجازی این ناشر به نشانی @raheyarpub اقدام کنند.

لازم به ذکر است پیش از این نیز کتاب‌های «برخیزید» خاطرات شفاهی سیدحمید شاهنگیان، «آپاراتچی» خاطرات شفاهی جلیل طائفی اسدی، «مربای گل محمدی» خاطرات مربیان پرورشی دهه ۶۰ و «متولد بهمن» خاطرات شفاهی اسفندیار قره‌باغی به قلم روح‌الله رشیدی توسط انتشارات «راه یار» چاپ و عرضه شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار