چرا کار شبکه خانگی، زار شد؟
کد خبر: 1008768
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EQS
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰
پیمان قادری
شبکه نمایش خانگی به خاطر تفاوت‌هایی که در ارائه محتوا با تلویزیون داشت خیلی زود در کانون توجه مخاطبان قرار گرفت و جالب آنکه اولین سریال‌های فراگیر این شبکه و مثلاً «قهوه تلخ» سریال‌هایی بودند که برای تلویزیون تولید شدند ولی نتوانستند در چرخه پخش از تلویزیون قرار گیرند و برای همین روانه شبکه نمایش خانگی شدند. شبکه خانگی می‌توانست از فضای ایجادشده در توزیع مویرگی خود و سپس عرضه آنلاین فراگیر بهترین استفاده را کند و با دست گذاشتن بر سوژه‌های مختلف اجتماعی، اسباب نوعی نقد کلان اجتماعی را رقم بزند، با این حال سریال‌سازان شبکه خانگی به دام نوعی لاکچری‌بازی باطل و روایت تصویری عاشقانه‌های ممنوعه افتادند، حتی کارگردانانی با سابقه سال‌ها فعالیت تلویزیونی وقتی به شبکه خانگی آمدند به جای آنکه به دنبال پیشبرد ایده‌های ماجراجویانه و منتقدانه باشند به دام نوعی ملودرام‌های دم‌دستی افتادند.

در کشوری که همه‌روزه کلی خبر و تحلیل و گزارش خبری درباره اتفاقات اجتماعی می‌افتد، هنوز یک سریال خانگی ندیده‌ایم که این همه اتفاق روز را برای داستان‌پردازی مرجع کند.

گاهی هم که بناست به این اتفاقات پرداخته شود آنقدر گذری و در سطح است که فرصت تحلیل جدی نمی‌دهد. فقط در نظر بگیرید که پرمخاطب‌ترین سریال خانگی سال‌های اخیر هم وقتی بنای ورود به اتفاقی همچون کودتای ۲۸مرداد۱۳۳۲ را داشت صرفاً به سطح پرداخته بود و به‌جایش تا توانسته بود بر رابطه عاشقانه خبرنگاری سیاسی با دخترکی پرسودا پرداخته بود.

اینکه در آینده زعامت شبکه خانگی با کدام ارگان باشد چندان مهم نیست، چون هنوز سازندگان سریال‌های خانگی به این باور نرسیده‌اند که شبکه خانگی و گستردگی‌اش را برای ارائه داستان‌هایی قابل باور از اجتماع پرحادثه امروز مجالی دهند.

اینکه وزارت ارشاد در سال‌های گذشته سریال‌سازان را به این جهت سوق نداد و اینکه زعیم بعدی شبکه خانگی قصد چنین اقدامی را دارد یا نه هم معلوم نیست. آنچه مشخص است اینکه سریال‌های خانگی هنوز به نیمی از باروری خود هم نرسیده‌اند.

برای رشد و شکوفایی شبکه خانگی باید به سمتی رفت که کارگردانان بزرگ ایرانی با به خدمت گرفتن نویسندگان توانمند به سمت سوژه‌هایی بروند که حداقل دو پله جلوتر از محصولات روتین سینما و تلویزیون باشند.

از منظر ساختاری هم شبکه خانگی خیلی جای کار دارد و هنوز که هنوز است سریالی ندیده‌ایم که استاندارد‌های این مدیوم را ارتقایی شگرف دهد، این ارتقا باید برنامه آینده شبکه خانگی باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار