بیمارستان‌های بوشهر دیگر جای پذیرش ندارند
کد خبر: 1008317
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EJB
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۵
با اینکه در مورد کرونا و نحوه عملکرد آن و میزان شیوع و قربانی گرفتنش همه آگاهی کامل دارند، ولی بی‌تفاوتی جامعه ایرانی از مسئولان تا شهروندانش به این بیماری، موجب شده در شرایطی که اکثر کشور‌ها با اعلام وضعیت سفید زندگی آرام، اما محتاط‌شان را از سر گرفته‌اند، اما در ایران هر روز دوباره بر تعداد استان‌های آلوده و مناطق قرمز کرونایی افزوده شود. متأسفانه وضعیت بحرانی در برخی نقاط باعث شده تا اخبار ناگواری به گوش برسد.
حوریه ملکی
سرویس ایران جوان آنلاین: کرونا بیداد می‌کند و در میان هشدار‌های بی‌اثر مسئولان، مردم بی‌تفاوت به وضعیت قرمز و بی‌توجه به نکات بهداشتی با رفتار‌های پرخطر خود به شیوع هر چه بیشتر این ویروس دامن می‌زنند. با برداشته شدن تمام محدویت‌ها از طرف دولت، این فکر در جامعه جاری شده که اگر مشکلی بود حداقل برخی اماکن که هیچ ضرورتی برای بازگشایی ندارند، بسته می‌ماندند. اما روز گذشته فیلمی از عباس صبوری رئیس شورای شهر اهرم در استان بوشهر در فضای مجازی منتشر شد که از گریه و التماس‌های وی می‌شد به وجود فاجعه‌ای عمیق پی برد. حالا در برخی نقاط کشور بیمارستان‌ها دیگر ظرفیت پذیرش ندارند و به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان «اگر اعلام می‌شود بازار باز است به معنای الزام خروج از خانه نیست» و استاندار گلستان هم از شدیدتر شدن محدودیت در شهرستان‌های قرمز این استان خبر داده است.

با اینکه در مورد کرونا و نحوه عملکرد آن و میزان شیوع و قربانی گرفتنش همه آگاهی کامل دارند، ولی بی‌تفاوتی جامعه ایرانی از مسئولان تا شهروندانش به این بیماری، موجب شده در شرایطی که اکثر کشور‌ها با اعلام وضعیت سفید زندگی آرام، اما محتاط‌شان را از سر گرفته‌اند، اما در ایران هر روز دوباره بر تعداد استان‌های آلوده و مناطق قرمز کرونایی افزوده شود. متأسفانه وضعیت بحرانی در برخی نقاط باعث شده تا اخبار ناگواری به گوش برسد.

روز گذشته بود که فیلم کوتاهی از رئیس شورای شهر اهرم در استان بوشهر در فضای مجازی منتشر شد. در این فیلم عباس صبوری با گریه و التماس از شرایط حاکم بر این منطقه صحبت می‌کند و می‌گوید: «بیمارستان‌ها دیگر جا ندارند، وضعیت وخیمی شده، هرچه التماس می‌کنیم کسی توجه نمی‌کند.»

وی با تأکید بر اینکه بیمارستان‌های معین جهت پذیرش کرونایی‌ها پر شده‌اند، ادامه می‌دهد: «بسیاری از جوانان مبتلا شده‌اند و التماس می‌کنیم ماسک بزنید و به قرآن قسم می‌دهیم که مردم اجتماع نکنید، بیرون نروید، به قبرستان نروید.» خبر‌های تأیید نشده‌ای هم حکایت از ابتلای نیمی از کادر درمانی بیمارستان‌های بوشهر به کرونا دارند و می‌توان گفت این استان هم در کنار خوزستان و هرمزگان در حال ورود به یک فاجعه است.

درخواست از شهروندان برای کمک به کادر درمان

در هرمزگان ۲۸۰ نفر از کادر درمان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و به گفته مسئولان بهداشت و درمانش دو هفته پرخطر در راه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تأکید بر پرخطر بودن ویروس کرونا در این استان طی دو هفته آینده گفته: «اینکه اگر اعلام می‌شود بازار باز است به معنای الزام خروج از خانه نیست.»

دکتر حسین فرشیدی در خصوص انتظار برخی از فعالان اجتماعی در فضای مجازی مبنی برمحدودسازی فعالیت‌ها در استان به واسطه وضعیت قرمز کرونا، افزود: «بخشی از این قضیه به عهده ماست و بخشی از آن از عهده ما خارج و نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم.» وی با اشاره به اینکه اکنون ۵۳۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری‌اند، تصریح کرد: «از این شمار ۷۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند که ۲۸ نفر از آن‌ها بدحال هستند.»

به گفته این مسئول تاکنون ۲۸۰ نفر از کادر درمان در هرمزگان به ویروس کرونا مبتلا شدند که حدود نیمی از آن‌ها پس از بهبودی کامل به محل کار خود بازگشته‌اند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه در خدمات بیمارستان دچار کمبود نیرو هستیم از شهروندان خواست هرکس که می‌تواند برای کمک به کادر درمانی به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، زیرا این هفته و هفته آینده، هفته‌های پر خطر ویروس کرونا در هرمزگان است.

محدودیت‌های شدیدتر در گلستان

در استان گلستان اعلام شده برای شهرستان‌های قرمز محدودیت‌های شدیدی اعمال می‌شود. استاندار گلستان که برای بازدید به بیمارستان ۱۲ دی شهرستان گنبدکاووس رفته بود، گفت: «پیک اول بیماری کرونا بیشتر مبتلایان در شهرستان گرگان و شهر‌های غرب استان بودند و اکنون به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرق استان و گنبدکاووس با وضعیت بدتری مواجه هستیم.»

هادی حق‌شناس با بیان اینکه به‌رغم میل باطنی در شهرستان‌هایی که وضعیت قرمز دارند در صورت ادامه این روند باید محدودیت‌های شدیدتری در راستای حفظ سلامتی شهروندان اعمال کنیم، ادامه داد: «روز‌های گذشته عدد مطلق ابتلا به کرونا در استان به ۸۰ تا ۹۰ نفر رسیده که این میزان در اسفندماه سه برابر در استان بوده، با این تفاوت که مبتلایان اسفندماه در کل استان بوده و امروز در شرق گلستان با آن مواجه هستیم.» وی تأکید کرد: «برای تأمین نیروی انسانی بیمارستان‌ها هیچ محدودیتی برای جذب پرستار و در صورت نیاز نیروی خدماتی نداریم و لوازم شخصی کادر درمانی ماسک، گان و دستکش تأمین خواهد شد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار