عضو شورای مرکزی کارگزاران: روحانی از خیلی اصلاح‌طلب‌ها اصلاح‌طلب‌تر است
کد خبر: 1006027
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DiF
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
پس از شکست معنادار اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم که به ظاهر شدن اختلافات درونی اصلاح‌طلبان منجر شد، حزب کارگزاران سازندگی کوشیده است با اتخاذ مواضع متعدد حساب خود را از اصلاح‌طلبان تندرو جدا و ناکامی‌ها را متوجه آن‌ها کند. به موازات این مرزبندی البته تلاش کرده است رابطه خود را با دولت قوی‌تر کند و در مقام دفاع از رئیس جمهور برآید.

در جدیدترین این موضع‌گیری‌ها محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران به دفاع تمام قد از روحانی پرداخته و گفته است: «دوستان اصلاح‌طلب ما می‌گویند دیگر نامزد اجاره‌ای نمی‌خواهیم. حال آنکه به باور من آقای روحانی از خیلی از اصلاح‌طلب‌ها اصلاح‌طلب‌تر است. اصلاح‌طلبی ژن نیست.

او ادامه داده افکار آقای روحانی در سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصاد و در مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیار بازتر از بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب است. کافی است ایشان را با آقای محتشمی مقایسه کنید. نمی‌شود، چون آقای محتشمی منسوب به جناح چپ است او را اصلاح‌طلب بدانیم و روحانی را، چون از جناح راست برآمده، اصولگرا و نامزد قرضی.»

قوچانی در ادامه به نقد فراکسیون امید مجلس دهم پرداخته و گفته است: «امروز در حالی بر مزار مجلس دهم مویه می‌کنیم که بار‌ها گفته بودیم فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس باید تشکیل شود و با رئیس دولت اصلاحات ارتباط تشکیلاتی داشته باشد. آقای خاتمی باید از آن‌ها حساب کشی می‌کرد».

این فعال اصلاح‌طلب در ادامه اذعان کرده: «باید دوباره پایگاه اجتماعی‌مان را پیدا کنیم و بدانیم که دیگر با توسل به سلبریتی‌ها یا دوقطبی‌سازی بد و خوب نتیجه نمی‌گیریم. باید خودمان را به مردم ثابت و با فساد از هر نوع در جریان خودمان مقابله کنیم. من اصلاً با حوزه خصوصی آقای نجفی کاری ندارم، اما معتقدم اثری که تراژدی آقای نجفی بر رأی مردم در انتخابات مجلس گذاشت، از اثر بنزین کمتر نبود».

این اظهار نظر قوچانی در حالی است که چندی پیش علی صوفی، وزیر تعاون دولت اصلاحات و عضو شورای سیاستگذاری اصلاحات در اظهارنظری توهین‌آمیز، روحانی را نامزد اجاره‌ای خوانده و گفته بود: «مردم در سال ۱۴۰۰، دیگر به نامزد اجاره‌ای رأی نمی‌دهند. مردم دیگر با کاندیدا‌های دست دوم، اجاره‌ای و... پای صندوق رأی نمی‌آیند». مصطفی تاجزاده از محکومان فتنه ۸۸ نیز در روز‌های گذشته گفته بود: «تجربه دولت آقای روحانی به ما نشان داد که نباید سیاست‌ورزی نیابتی و اجاره‌ای داشته باشیم. ما نه قهر می‌کنیم و نه تسلیم می‌شویم، ما در هر انتخاباتی حاضر می‌شویم به این شرط که نامزد‌های خودمان را هم داشته باشیم و بتوانیم به آن‌ها رأی بدهیم.»

ادعای برخی اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای در حالی است که محمدرضا خاتمی - برادر رئیس دولت اصلاحات- اردیبهشت ۹۶ در مقطع انتخابات ریاست جمهوری در مصاحبه با روزنامه اعتماد در پاسخ به این سؤال که «چه تضمینی برای همراهی دولت دوم روحانی و اصلاح‌طلبان وجود دارد»، گفته بود: «تضمین این مسئله، خود ما هستیم». علاوه بر این، محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات نیز سال ۹۶ با «تَکرار می‌کنم»، مردم را به انتخاب مجدد دولت روحانی تشویق کرد. باید دید این تناقض در اتخاذ مواضع اصلاح‌طلبان نسبت به روحانی ناشی از سردرگمی است یا اختلافات شدیدی است که اکنون ظهور و بروز بیرونی پیدا کرده است. صف‌بندی‌های سیاسی در ماه‌های آینده و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری به این ابهامات پاسخ خواهد داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار