سردار جلالی: تقویت چرخه تولید ذخایر ملی اقتصاد کشور ضروری است
کد خبر: 1006023
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DiB
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
دومین نشست تخصصی بررسی ابعاد و پیامد‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از استادان اقتصاد دانشگاه‌های کشور برگزار شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سردار غلامرضا جلالی در دومین نشست تخصصی بررسی ابعاد و پیامد‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا با بیان اینکه در بیان راهکاری‌هایی همانند مردمی کردن اقتصاد فراتر از تبیین سیاست‌ها، نیازمند نظام عملیاتی برای پیاده‌سازی هستیم، اظهار کرد: معمولا در اقداماتمان تا مرحله سیاست‌گذاری پیش می‌رویم، ولی در مرحله پیاده سازی و اجرا دچار مشکل می‌شویم.

وی ادامه داد: در مدیریت بحران و یا مصون سازی اقتصاد کشور که باید در ایده و طرح به مدل جامع تری برسیم نیازمند سطحی از مداخلات دولت است که به صورت زیربنایی تغییری بنیادین در سیاست‌ها ایجاد شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تغییرات در حوزه اقتصادی دو دسته است، ادامه داد: یک مورد اقدامات کوتاه مدت و زود گذر و به تعبیری یکبار مصرف است و دیگری مجموعه‌ای از اقدامات زیربنایی است. ما باید موضوعات مهم و اساسی را استخراج کنیم و سپس بدانیم در هر کدام از این‌ها چه موضوعات مهمی نهفته است تا اشکالات احصا و برطرف شود.

وی با بیان اینکه باید یک سری از کالا‌ها در داخل کشور تولید شود تا برای تامین مایحتاج و تامین معیشت مردم به کشور اطمینان بدهد، تصریح کرد: نکته بعدی حفظ چرخه‌ای از تولید و برو رسانی ذخایر ملی اقتصاد کشور است که می‌تواند مازاد بر تولید باشد و دولت به شکلی هدایت کند که به عنوان ذخیره حفظ شود.

وی با بیان اینکه نگاه به جهانی شدن و بسیاری از پیمان‌های بین المللی بیشتر به تسلط جریان سرمایه داری جهانی می‌انجامد و به ابزاری برای فشار تبدیل می‌شود، تصریح کرد: به طور مثال امروز جنگ آمریکا با چین، روسیه و ایران تماما در محور اقتصاد و بستر آن نظامات اقتصاد بین الملل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: ساختار اقتصاد مقاومتی باید ما را به سمتی ببرد که ضمن تعامل، بتوانیم رویکرد‌های ملی و مستقلانه‌ای داشته باشیم. دنیا به سمت سیستمی شدن پیش می‌رود، ولی در کنار سیستمی شدن دنیا، امکان شبکه‌ای - سلولی بودن را هم باید در نظر داشت. در الگوی استقرار اقتصاد مقاومتی درون زا که با بیرون تعامل دارد، امکان جزیره شدن در شرایط بحران هم وجود دارد.

وی ادامه داد: در چنین موقعیتی اگر در شرایطی قرار گرفتید که محاصره شدید و یا جنگ اقتصادی رخ داد که امروز با گوشت و پوست احساس می‌شود امکان استمرار حیات اقتصادی و حتی رشد و توسعه وجود دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار