توضیحات ذوالنوری درباره شمار جان‌باختگان حوادث آبان ۹۸
کد خبر: 1005387
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DXv
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با ارائه آماری از خسارات جانی و مالی حوادث آبان ۹۸، شمار جان‌باختگان این حوادث را ۲۳۰ نفر اعلام کرد
سرویس سیاسی جوان آنلاین: مجتبی ذوالنوری روز گذشته در حاشیه جلسه کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هر کشوری ممکن است طرح‌هایی اجرا شود که قوت‌ها و ضعف‌هایی داشته باشد و برخی بپسندند و برخی نپسندند و برخی منتفع و برخی متضرر شوند، تصریح کرد: حادثه آبان ۹۸ از این جهت طبیعی بود که مردمی که در همه صحنه‌ها حضور دارند و از کیان نظام و منافع مملکت و آرمان‌ها دفاع می‌کنند و بار انقلاب را بر دوش دارند جایی هم ممکن است اعتراض و گله داشته باشند و اعتراض کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با ارائه آماری از مراکز آسیب دیده از آشوب آبان ۹۸ با بیان اینکه نیرو‌های نظامی و امنیتی از جان خود مایه گذاشتند که کسی آسیب نبیند و آمار مجروحان هم این را اثبات می‌کند، گفت: آمار مجروحان در آشوب‌های آبان ۹۸ در حدود ۲ هزار نفر است و آمار مجروحان مدافعان نظم و امنیت بالای ۵ هزار نفر است که حاکی از این است که این نیرو‌ها موضع دفاعی داشته‌اند و اگر قرار بود آن‌ها به قصد سرکوب و زدن ورود پیدا کنند با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتند، تعداد مجروحان معترضان باید چندین برابر تعداد مجروحان نیرو‌های نظامی و امنیتی بود.

ذوالنوری به شهادت شش مأمور رسمی نظامی و امنیتی اشاره کرد و گفت: برای ما شهادت یا جراحت معترضان و مأموران خوشایند نبود و همه تلاش نیرو‌ها و مسئولان کاهش جان‌باختگان بود و یک کشته هم برای ما تلخ و سنگین بود. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اشاره به تعداد فوتی‌های حوادث آبان ۹۸، اظهار کرد: وقایع آبان ۹۸ یک حادثه طبیعی بود از این جهت که مردم می‌توانند به برخی مسائل اعتراض داشته باشند. وی درباره تعداد جان‌باختگان حوادث آبان گفت: در این حوادث ۲۳۰ کشته شدند که شش نفر از آن‌ها مأموران رسمی و امنیتی بودند. ۲۰ درصد جان‌باختگان در قالب نیرو‌های عمل کننده برای نظم و امنیت در صحنه بودند. ۷ درصد کسانی بودند که در درگیری‌های مستقیم با نیرو‌های امنیتی کشته شدند. نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: ۷درصد از کشته‌شدگان در درگیری‌های مستقیم مسلحانه جان باختند و ۱۶ درصد حمله به مراکز نظامی، انتظامی و دفاعی جان خود را از دست دادند. ۹۳ مرکز نظامی و انتظامی ما مورد تعرض قرار گرفت. کلانتری‌ای که ۲۰۰، ۳۰۰ قبضه اسلحه در آن است، وقتی افرادی از روی در و دیوار وارد می‌شوند، اگر این سلاح‌ها در اختیار آن‌ها قرار بگیرد چه بلایی سر مردم می‌آید و مردم چه هزینه‌هایی پرداخت می‌کنند. طبیعی است چنین موارد درگیری ممکن است منجر به تلفات جانی شود. وی با بیان اینکه ۳۱ درصد از جان باختگان در حمله به مراکز عمومی کشته شدند، افزود: کسانی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، بانک‌ها، پمپ بنزین‌ها، مساجد، مدرسه علمیه، مراکز دانشگاهی، جهاد دانشگاهی، آزمایشگاه‌های تشخیصی وزارت بهداشت و بخش خصوصی حضور پیدا کردند و در درگیری‌ها شرکت کردند.

ذوالنوری یادآور شد: ۲۶ درصد کسانی هستند که جزو معارضان نبودند، افرادی هستند که به صورت نامعلوم جان‌باختند و مشخص نیست چگونه کشته شدند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار