خدمت صادقانه مدافعان سلامت
کد خبر: 1004871
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DPb
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
گفتگو با پرستاران بیمارستان گلستان نیروی دریایی ارتش
بنا بر قول ریاست بیمارستان دریادار دوم دکتر علی مصدق خواه ۹۰ درصد از بیماران کرونایی این بیمارستان بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. بسیار روشن است که در این شرایط، حضور مؤثر و ایثار پرستاران و کادر درمان، نقش بسزایی در این توفیق داشته است. آنچه در ادامه می‌خوانید شرح خدمت صادقانه و جهاد گونه آن‌هاست.
ناخدادوم علی رحمانی

سرویس جامعه جوان آنلاین: برای انجام مصاحبه به بیمارستان گلستان نیروی دریایی راهبردی ارتش واقع در اتوبان شهید سپهبد صیاد شیرازی رفتیم. پس از هماهنگی با ۴ نفر از پرستاران عزیز به گفتگو پرداختیم. یکی از این پرستاران بهبودیافته از بیماری کرونا است و بعضی از آن‌ها در ارتباط مستقیم با این بیماران قرار دارند. بنا بر قول ریاست بیمارستان دریاداردوم دکتر علی مصدق خواه ۹۰ درصد از بیماران کرونایی این بیمارستان بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. بسیار روشن است که در این شرایط، حضور مؤثر و ایثار پرستاران و کادر درمان، نقش بسزایی در این توفیق داشته است. آنچه در ادامه می‌خوانید شرح خدمت صادقانه و جهاد گونه آن‌هاست.

لطفاً خودتان را معرفی کنید. در کدام بخش مشغول خدمت هستید؟
این‌جانب مهناز کایدی کارشناس پرستاری، ۲۵ سال خدمت، در حال حاضر مسئول مدیریت بهبود کیفیت بیمارستان و مسئول حقوق‌بگیران خدمتی هستم؛ یعنی کار ما، نظارت کامل بر انجام دستورالعمل‌های بهداشتی و حفاظت فردی است تا در مرحله اول، گروه پرستاری و درمانی را حفظ کنیم تا آن‌ها بتوانند مراقبت‌ها را ادامه دهند.

بی‌توجهی مردم به توصیه‌های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا چه خطراتی دارد؟
متأسفانه درصدی از جامعه ما، به‌خصوص جوانان موضوع همه‌گیری و انتقال ویروس کرونا را اصلاً جدی نمی‌گیرند، چون بعد ایمنی بدن جوانان بالا هست، بیماری‌زایی معمولاً در این گروه کمتر است، ولی این افراد می‌توانند ناقل‌های بسیار خطرناکی باشند که در سطح جامعه تردد می‌کنند و همچنین در منزل، برای خانواده‌ها، بسیار خطرناک هستند. این ویروس از طریق کودکان، نوجوانان، جوانان قابلیت انتقال دارد. به‌طورکلی، این ویروس برای گروه‌های در معرض خطر مثل افراد سالمند، مادران باردار و کسانی که نقض سیستم ایمنی دارند خطرات بالقوه‌ای دارد.


در برابر هیجانات منفی بیماران در این شرایط، رفتار شما چگونه است؟
ترس از این بیماری باعث بروز استرس می‌شود و استرس می‌تواند سیستم ایمنی فرد رو ضعیف کند
متأسفانه بعضی از بیماران با کمترین مشکلات تنفسی، به خاطر وجود نگرش منفی و استرس، خودشان را می‌بازند و کار درمان آن‌ها سخت می‌شود و واقعاً از دست تیم درمان کاری برنمی‌آید. ما در این مواقع، به‌وسیله سیستم ارتباطی بیمارستان که در اختیار ما هست با بیماران و خانواده‌های آنان تماس تلفنی داریم. شرایط قرنطینه و نحوه برخورد با بیماری را اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا هم شیوع بیماری کمتر شود و هم علائم بیماری را رصد می‌کنیم که اگر مشکلاتی داشتند به بیمارستان مراجعه کنند. با این کار، کمک زیادی به افراد می‌شود تا هم ترس از بیماری کم شود و هم آن‌ها بتوانند مراقبت و رسیدگی به بیماران را در منزل انجام دهند.


از حضور گروه خادمین امام رضا (ع) به بیمارستان گلستان چه خاطره‌ای دارید؟
امسال مسائل معنوی در بیمارستان ما بسیار پررنگ بود و احساس خوبی به همکاران ما و بیماران داده شد، یکی از این برنامه‌ها حضور کاروان نسیم مهر رضوی بود که گروهی از خادمان، از حرم مطهر امام رضا (ع) به اینجا تشریف آوردند که از همین‌جا خدمت بارگاه ملکوتی ایشان سلام دارم. ما بسیار دل‌تنگ ضریح امام رضا (ع) بودیم و همه دوست داشتیم زائر امام رضا (ع) باشیم، همه دوست داشتیم شرایطی پیش بیاید که ما کفش‌های خود را در کفشداری شماره یازده تحویل بدهیم و برویم داخل زیارت کنیم، ولی متأسفانه به خاطر شیوع ویروس کرونا همه از این موهبت تقریباً ناامید شده بودیم که دیدم خادمین آستان قدس رضوی به بیمارستان گلستان سر زدند و با قرائت صلوات خاصه امام رضا (ع)، مدیحه‌سرایی و اهدای نذورات و متبرکات، باعث بالابردن روحیه کادر درمانی و بیماران و خانواده‌هایشان شدند. حس معنوی خیلی خوبی بود. به غیر از آن حرکات جهادی زیادی را در بیمارستان دیدیم برای نمونه حضور گروه محبین حضرت زهرا (س) در بیمارستان گلستان که با تهیه لوازم حفاظت فردی، آبمیوه‌های طبیعی به کارکنان بیمارستان و همچنین بیماران کمک زیادی کردند. ما همه قدردان و دعاگوی این عزیزان هستیم.

*********************
لطفاً خودتان را معرفی کنید. مسئولیت شما در بیمارستان گلستان چیست؟
این‌جانب فاطمه پیوندی کارشناس پرستاری هستم و در حال حاضر در قسمت بازرسی بیمارستان مشغول به خدمتم.

از همکاران شما شنیدم که شما درگیر این بیماری شدید و به شکر خدا بیماری کرونا را شکست دادید. در این مورد شرح دهید.
با توجه به مسئولیتی که دارم، جهت رسیدگی و پاسخگویی به حجم زیادی از شکایات و انتقادات، تهیه دارو‌ها و مسائل و سایر مشکلات بیماران، افراد زیادی به اتاقم رفت‌وآمد داشتند و همراهان بیماران کرونایی نیز از این قضیه مستثنی نبودند که این روند باعث شد بنده هم به کرونا مبتلا شوم. به فاصله دو سه روز بعد همسرم درگیر این قضیه شد و به دلیل شرایط حاد جسمی بستری شد. من نیز داخل منزل به مدت دو هفته قرنطینه و درمان شدم. الآن تقریباً حدود یک ماه هست که مشکلی ندارم.
۳-شما در محیط پرخطر خدمت می‌کنید، در این خصوص خانواده شما چه نظری در مورد کار سخت شما دارند؟
مجموعه پرستاران واقعاً اقدام ایثارگرانه انجام می‌دهند. در این شرایط ما نگران و مضطرب بودیم که این ویروس از طریق ما به منزل منتقل نشود. من و همسرم به خاطر ابتلا به کرونا، مجبور شدیم که بچه‌ها را از خود دور کنیم. دوری از بچه‌ها و خانواده در این شرایط بسیار سخت است. در حالت قرنطینه شما اجازه ندارید بیرون بروید و خودتان باید کار شخصی‌تان را انجام دهید.

آیا خطر تمام شده است چه باید کرد؟ چه توصیه‌ای دارید. خطر بیماری هنوز تمام نشده، ولی می‌توانیم پیشگیری کنیم. توصیه من به مردم عزیز این است که فاصله اجتماعی را رعایت کنند و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت را موبه‌مو اجرا کنند. ازجمله زدن ماسک، شستن دست‌ها، پرهیز از سفر‌های غیرضروری و ماندن در خانه.


 آیا افراد خیر و جهادگر به شما سرکشی کردند؟
بله من خودم تا زمانی که بیمار بودم افراد خیر لطف داشتند آبمیوه طبیعی و وسایل موردنیاز درمانی می‌آوردند. همچنین از طرف خادمین امام رضا (ع) یک جلد قرآن و بسته متبرک تقدیم کادر درمانی و پرستاران شد و حضور آن‌ها بسیار روحیه‌بخش بود.
من از همه کادر درمان و همکاران پرستارم تشکر می‌کنم که خالصانه و با نیت قلبی و با عشق، این کار را انتخاب کردند و همچنین از تمامی خیرین و مردم عزیز که با مساعدت خود، باری از دوش بیمارستان برداشتند.

 

*************************
لطفاً خودتان را معرفی کنید. در کدام بخش انجام‌وظیفه می‌کنید؟
پرستار خاطره محب هستم و ۲۱ سال سابقه خدمت دارم و در همه بخش‌ها کارکردم و حالا دو سال است که در بخش ان بی سی که ویژه بیماران تنفسی است خدمت می‌کنم.

به نظر شما، خانواده پرستاران چه نگرانی‌هایی دارند؟
برای همه خانواده‌های ما این مسئله وجود داشته که مبادا ما ناقل باشیم و یا همسر و فرزندانم دچار این بیماری شوند، ولی کار پرستاری این خطرات را دارد و نمی‌شود آن را نادیده گرفت.
شما این خدمت صادقانه را به تقدیم به چه کسی می‌کنید و دوست دارید چه کسی در صواب آن شریک شود؟
در ابتدا رضایت خدا را می‌خواهم و این خدمت را هدیه می‌کنم به روح پدرم و همه عزیزانی که ایثارگرانه در خط مقدم جبهه ۸ سال از آب و خاک این مملکت دفاع کردند.

حرف پایانی
لازم است از حضور گروه‌های جهادی و افرادی بود که با اهدای بسته‌های حمایتی و آبمیوه‌های تازه، باعث دلگرمی بیماران و این مجموعه شدند و خستگی را از ما دور کردند قدردانی کنم.

 

***************************
ضمن معرفی خود بگویید کار بخش ان بی سی چیست؟
با عرض سلام امیرمحمد کوهی هستم پرستار بخش ان بی سی بیمارستان گلستان نیروی دریایی ارتش. این قسمت مربوط به ایزوله بیماران تنفسی مانند کرونا، آنفولانزا و سایر بیماری‌های دستگاه تنفسی است که باید آن را از بخش‌های دیگر جدا کنیم.

در این ایام چه خاطره‌ای دارید؟
ما از روز‌های خوب و بد تک‌تک بیمارانی که در این بخش بستری شدند خاطره داریم. هرلحظه که حالشان بهتر می‌شد برای ما و کلیه پرستاران و پزشکان خاطره قشنگی بود که وقتی با پای خودشان و لب خندان ترخیص می‌شدند و بهبودی آنان واقعاً، روحیه خیلی عالی به ما و کل پزشکان و کادر درمانی بیمارستان می‌داد.

از اقدام ایثارگرانه پرستاران به‌ویژه در این شرایط بگوئید.

یک پرستار ایثارگر از قدیم وظیفه‌اش را انجام می‌داده و الآن در شرایط شیوع کرونا نیز، کار خودش را انجام می‌دهد و به نظر من همه پرستاران و پزشکان با دل‌وجان مشغول به خدمت‌اند.


از خدا چه می‌خواهید؟ چه انتظاری از مردم مسئولین دارید؟
من از خداوند می‌خواهم این خدمت را از ما قبول کند و پدر و مادرم را سلامت بدارد.


از مسئولین هم می‌خواهم که کار پرستاران را چه در موقع کرونا و قبل از آن و چه در روز‌ها و سال‌های آینده در نظر بگیرند.


در ارتباط با خانواده چه محدودیت‌هایی دارید؟
من مجرد و تک‌فرزند هستم، اما به خاطر سن بالای پدر و مادرم مجبورم در کنار آن‌ها باشم. به همین علت وسایل نظافت فردی را جدا کردم و در یک اتاق جداگانه هستم و سعی می‌کنم با وجود این شرایط، رفت‌وآمد زیادی با آن‌ها نداشته باشم. در پایان از مردم عزیز، خواهش می‌کنم که کاملاً مسائل حفاظت فردی را رعایت کنند و حضور در مکان عمومی و تجمعات خودداری کنند. از شما هم بابت این گفتگو صمیمانه تشکر می‌کنم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار