بنیاد برکت ۲۱۰۰ شغل برای کولبران سردشت و پیرانشهر ایجاد می‌کند
کد خبر: 1004791
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DOJ
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
بر‌اساس آمار‌های موجود، چندین هزار نفر از هموطنان کردنشین استان‌های غربی ایران به شغل کولبری مشغولند. کاری سخت و طاقت‌فرسا با مخاطرات و تهدیدات بالا و حداقل حقوق و مزایا. با اینکه تاکنون مسئولان و سازمان‌های مختلفی در مورد حمایت از کولبران صحبت کرده و وعده داده‌اند، ولی کاری صورت نگرفته است، اما حالا، معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از ایجاد ۲ هزار و ۱۰۰ شغل برای کولبران استان آذربایجان غربی خبر داده است. خبر خوشی که می‌تواند نوید‌بخش روز‌های بهتر برای جوانان این مناطق باشد.
سید احمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: هرچند آمار رسمی و دقیقی از تعداد کولبران شاغل در مرز‌های غربی ایران گزارش نشده است، اما بر کسی پوشیده نیست که چهار استان مرزی آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام درگیر این معضل هستند و بیشترین آمار کولبران را دارند.

آنگونه که نمایندگان مردم این مناطق در مجلس شورای اسلامی می‌گویند هزاران نفر در قسمت‌های کردنشین استان‌های‌غربی ایران کولبری می‌کنند. کولبری کاری سخت و طاقت‌فرسا با حداقل حقوق و مزایا و حداکثر مخاطرات و تهدیدات است. پرت شدن از صخره، تصادف، ریزش کوه یا بهمن، غرق‌شدگی و سرمازدگی و انفجار مین‌های باقیمانده از جنگ تحمیلی در مناطق مرزی غرب کشور از جمله مخاطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند. همچنین این افراد به دلیل حمل اجسام سنگین در معرض انواع عوارض جسمانی از جمله دیسک‌های کمر و گردن، آسیب‌های ناشی از حمل بار، پیری زودرس، قطع یا نقص عضو قرار دارند. در همین راستا، معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از ایجاد ۲ هزار و ۱۰۰ شغل برای کولبران استان آذربایجان‌غربی خبر داد.

رضا راضی‌زاده در حاشیه بازدید از طرح‌های اجتماع‌محور بنیاد برکت در شهرستان‌های شوط و پلدشت آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۲ هزار و ۱۰۰ شغل از ۹ هزار فرصت شغلی که بنیاد برکت در سال‌جاری برای کولبران سه استان مرزی کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی ایجاد می‌کند، به مناطق جنوبی آذربایجان‌غربی اختصاص خواهد یافت، گفت: تمام تلاش‌ها بر این است که بتوانیم شرایط مساعد و متعادلی برای کولبران ایجاد کنیم. وی سردشت و پیرانشهر را دو شهر هدف بنیاد برکت برای راه‌اندازی طرح‌های اشتغالزایی ویژه کولبران عنوان کرد و ادامه داد: امسال ۷۰۰ طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور در رسته‌های شغلی‌ای همچون پرورش دام سبک و سنگین، زنبورداری، آبزی‌پروری و کارگاه‌های کوچک صنعتی عملیاتی می‌شود که ایجاد ۲ هزار و ۱۰۰ شغل را به دنبال خواهد داشت. معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت از ایجاد ۲ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغالزایی جدید در سال ۹۹ در مناطق محروم و روستایی استان آذربایجان‌غربی خبر داد و گفت: آغاز به کار این تعداد طرح اشتغالزایی باعث ایجاد فرصت‌های کسب‌و‌کار برای ۷ هزار و ۵۰۰ متقاضی اشتغال خواهد شد.

به گفته راضی‌زاده، هشت شهرستان تکاب، شاهین دژ، شوط، پلدشت، ماکو، خوی، سردشت و پیرانشهر تحت‌پوشش فعالیت‌های اشتغالزایی بنیاد برکت در استان آذربایجان‌غربی قرار دارند. وی ادامه داد: سال گذشته ۱۵۳ روستا در استان آذربایجان‌غربی تحت‌پوشش اشتغالزایی بنیاد برکت بودند که این تعداد امسال به ۳۰۰ روستا خواهد رسید.

معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت در تشریح اقدامات این بنیاد در استان آذربایجان‌غربی هم توضیح داد: تاکنون هزار و ۱۵۸ طرح اشتغالزایی در استان به بهره‌برداری رسیده که باعث ایجاد ۳ هزار و ۴۷۴ کسب‌و‌کار خرد و خانگی شده است. برای ایجاد این تعداد فرصت شغلی هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده است.

راضی‌زاده با تأکید به اینکه ۳۸۱ طرح دیگر هم در مناطق محروم آذربایجان‌غربی در شرف راه‌اندازی است، خاطرنشان کرد: ۱۲ مجری و تسهیلگر بنیاد برکت در این استان مشغول شناسایی متقاضیان اشتغال، بررسی و تصویب طرح‌های پیشنهادی و اهلیت‌سنجی فنی و اعتباری هستند. پس از پایان این فرآیندها، متقاضیانی که دارای شرایط لازم هستند، برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند. وی یادآور شد: این مشاغل با توجه به مزیت‌ها و پتانسیل‌های روستایی هر منطقه ایجاد می‌شوند. سه شهرستان خوی، سردشت و پیرانشهر امسال به شهر‌های تحت‌پوشش بنیاد برکت در استان آذربایجان‌غربی افزوده شده‌اند.

گفتنی است، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با هدف ایجاد فرصت‌های کسب‌وکار، محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی، ارتقای سطح زندگی و توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها، نهضت ایجاد اشتغال را از سوی این ستاد در مناطق محروم و کم‌تر برخوردار کشور راه‌اندازی کرده است. این بنیاد در حال حاضر با حضور و فعالیت در ۳۱ استان، ۵۵۰ شهرستان و ۸ هزار روستا، ایجاد ۱۸۰ هزار فرصت شغلی را تا پایان سال ۹۹ در دستور کار دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار