نمره عدالت نگرفتیم مجلس طبقات ضعیف باشید
کد خبر: 1004762
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DNq
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با پیام رهبر انقلاب افتتاح شد
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر نقش اساسی نمایندگان در نشاندن مجلس در جایگاه شایسته آن، افزودند: آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویت‌های کشور و با کارشناسی، حضور فعال و منظم، پاکدستی و امانتداری، وظایف خود را انجام دهند، مجلس نقطه امید مردم و نقطه اتکای مجریان و به معنی حقیقی در رأس امور کشور خواهد بود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح دیروز با پیام رهبر معظم انقلاب و با حضور سران قوا و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در ساختمان بهارستان آغاز به کار کرد. در ابتدای نشست، سیدرضا تقوی، رئیس سنی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی زنگ آغاز نخستین جلسه علنی مجلس را به صدا درآورد و اولین جلسه نمایندگان دوره یازدهم با حضور ۲۶۸ نفر از منتخبان ملت به صورت رسمی آغاز شد.

نه وکیل الدوله هستیم نه معاندالدوله

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی، رئیس سنی مجلس یازدهم طی سخنانی در افتتاحیه مجلس یازدهم تصریح کرد: ما به دنبال حاشیه‌سازی نمی‌رویم و به حاشیه‌سازان متذکر می‌شویم تلاش نکنند ما را به حاشیه ببرند، ما می‌خواهیم در زندگی مردم تأثیرگذار باشیم، اجازه دهید مجلس با همین ترکیب در رأس امور باشد، ما وکیل‌الدوله نیستیم، معاندالدوله هم نیستیم، بلکه می‌خواهیم برای حل مشکلات مردم با وحدت و همدلی پشت سر رهبر فرزانه، دست در دست هم دهیم و مشکلات مردم را حل کنیم. وی ادامه داد: شاخص نمایندگان مجلس یازدهم عمل به قانون است، نمایندگان تعامل با سایر قوا را سرلوحه خود قرار دادند و صدالبته نقد منصفانه و انتقاد واقع‌بینانه، اصلاح امور را شتاب بیشتری می‌بخشد.

رئیس سنی مجلس یازدهم تصریح کرد: نمایندگان از حداکثر اختیارات‌شان در حد قانون استفاده خواهند کرد، مجلس یازدهم تصمیم دارد اصلاح را از خود شروع کند، باید تحقیق و تفحص، انتقاد، نظارت، جلوگیری از اسراف و مبارزه با اشرافی‌گری را از خود شروع کرده و سپس به دیگران بپردازیم. تقوی با تأکید بر اینکه در مکتب امام و رهبری آموخته‌ایم که باید در برابر زیاده‌خواهان مستکبر جهان ایستادگی و مقاومت کرد، گفت: کمترین نرمش بیشترین خسارت را به بار می‌آورد و نمایندگان در راهی که امام راحل عظیم‌الشأن ترسیم کرده، قدم برمی‌دارند. رئیس سنّی مجلس افزود: راه نمایندگان همان راهی است که شهدا مانند باکری‌ها، بابایی‌ها، رجایی‌ها و بهشتی‌ها و سردار سرافراز اسلام و فرمانده جبهه مقاومت در منطقه حاج قاسم سلیمانی انتخاب کردند. حجت‌الاسلام تقوی با بیان اینکه مجلس یازدهم مجلس ولایت است، ولایت و ولایتمداری با بخشنامه و دستورالعمل اداری به دست نیامده است، گفت: در واقع مجلس ولایت را براساس اعتقادش انتخاب کرده است، او ولایت‌فقیه را در امتداد امامت غدیر می‌داند و امروز پس از امام راحل (ره)، ردای امامت و ولایت بر قامت رهبر فرزانه انقلاب می‌بیند.

پیام رهبر انقلاب به مجلس یازدهم

پس از سخنان رئیس سنی مجلس، حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در جایگاه قرار گرفت و پیام رهبر معظم انقلاب را قرائت کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این پیام، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویت‌های کشور دانستند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویت‌های کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از آغاز دور جدید مجلس و رخ نمایاندن این پیشانی باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی در برابر چشم جهانیان، از همت و انگیزه ملت برای تشکیل مجلس تشکر کردند و به منتخبان جدید تبریک گفتند. ایشان تعبیر امام راحل مبنی بر در رأس امور بودن مجلس را جامع‌ترین توصیف برای شأن و وظیفه مجلس دانستند و افزودند: اگر قانون را راه کشور به سمت قله‌ها و مقصد‌های معین شده در قانون اساسی بدانیم، مجلس، متعهدِ این ریل‌گذاری و رهگشایی حیاتی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم حرکت همگان در مسیر قانون، به ظرفیت‌های موجود برای ضمانت اجرای قانون در قوه قضائیه و همچنین در خود مجلس نظیر حق تحقیق و تفحص، حق ردّ و قبول مدیران ارشد دولت و حق تذکر، سؤال و استیضاح اشاره کردند و گفتند: اگر قانون، درست و بسنده و قابل اجرا باشد و از ضمانت‌های اجرای آن به‌درستی استفاده شود، کشور به هدف‌های والای خود دست می‌یابد.

نقطه امید مردم و اتکای مجریان باشید

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر نقش اساسی نمایندگان در نشاندن مجلس در جایگاه شایسته آن، افزودند: آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویت‌های کشور و با کارشناسی، حضور فعال و منظم، پاکدستی و امانتداری، وظایف خود را انجام دهند، مجلس نقطه امید مردم و نقطه اتکای مجریان و به معنی حقیقی در رأس امور کشور خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سرگرم شدن به حواشی زیانبار، وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، سهل‌انگاری در کار و دسته‌بندی‌های ناسالم قومی و منطقه‌ای را آفات عمده نمایندگی مجلس دانستند و با تأکید بر اقتصاد و فرهنگ به‌عنوان دو اولویت اصلی کشور، گفتند: در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده مشهود، نمره مطلوبی در باب عدالت در دهه پیشرفت و عدالت به‌دست نیاورده‌ایم و این واقعیتِ ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف به مثابه اولویت وادار سازد. ایشان برای رفع این نقیصه، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی مانند «اشتغال، تولید، ارزش پول ملی و تورم» و «مبنا قرار دادن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» را مورد توجه قرار دادند و با اشاره به یک وظیفه نزدیک مجلس یعنی تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کردند: توجه به این وظیفه و نیز توجه به کاهش نقش تعیین‌کننده نفت خام در منابع مالی دولت که فرصت مغتنمی برای ترسیم خط اقتصادی کشور است، توصیه دیگر اینجانب به شما عزیزان است.

آرامش و اطمینان را به افکار عمومی منتقل کنید

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر رعایت تقوا و انصاف و اجتناب از حُب و بغض‌های شخصی و جناحی در انجام وظیفه نظارتی مجلس، افزودند: همکاری نمایندگان با یکدیگر، درهم‌تنیدگی تجربه مجربان با شور و حرارت جوانان و تازه‌واردان، مسابقه در عملِ پاکیزه و نیکو و عدم مسابقه در احراز این یا آن جایگاه، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم جهانی و داخلی، اهتمام به مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات، صدور آرامش و اطمینان به افکار عمومی کشور در نطق‌ها، تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه، نسخ قوانین زائد و مزاحم و اجتناب از تکثر و تراکم قوانین، توصیه‌های دیگر اینجانب به شما نمایندگان ملت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز اطمینان از اینکه رعایت این سرفصل‌ها به ملت ثابت خواهد کرد انتخاب آنان درست بوده و میل به حضور در انتخابات را افزایش خواهد داد، در پایان از نمایندگان دوره پیش مجلس به‌ویژه از رئیس پرانگیزه و پرتلاش آن آقای دکتر لاریجانی قدردانی کردند.

وزیر کشور: قوانین انتخابات نیازمند بازنگری است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور هم در آیین افتتاح مجلس یازدهم در مورد روند برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: مراتب تشکر عمیق خود را از سکاندار انقلاب برای حمایت حکیمانه امر سترگ انتخابات و رئیس جمهور که پشتیبان مجریان انتخابات بودند تشکر کنم. رحمانی فضلی گفت: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدی است و امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهد بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه انتخابات است، باشیم.

روحانی: ما از مجلس، اخوت را می‌خواهیم

در ادامه این مراسم رئیس جمهور طی سخنانی اظهار داشت: پارلمان و مجلس، در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است.

روحانی تصریح کرد: دولت و مجلس در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند همکاری کنند، اما بهترین همکاری لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است. امیدوارم در یک سال باقی مانده این دولت و آغازین سال این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم. مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است. وی اظهار داشت: ما مجلس و تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم آنچنان که قانون اساسی این را می‌گوید. اگر همه فکر‌ها برای منافع ملی، امنیت ملی، برای مصالح ملی و برای هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی، جناحی و حوزه‌های انتخابیه ترجیح دهیم که بی‌تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه، نه مجلس اقوام، نه مجلس جناح‌ها و نه مجلس فرق است. مجلس شورای اسلامی خانه ملت است و از آن ملت ایران است. روحانی با تأکید بر اینکه دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند، اظهار داشت: ما از مجلس اخوّت را می‌خواهیم، همان‌طور که از رهبری ابوّت را می‌خواهیم.

منتخبان مجلس یازدهم سوگند یاد کردند

در ادامه مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، پس از قرائت پیام مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) خطاب به مجلس، گزارش وزیر کشور و نطق رئیس جمهور، مراسم تحلیف منتخبان برگزار شد و منتخبان ملت طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کردند. نمایندگان اقلیت‌های دینی نیز این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد کردند. بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی منتخبان باید در نخستین جلسه مجلس سوگند یاد کرده و متن قسم‌نامه را امضا کنند.

تشکیل شعب پانزده‌گانه مجلس یازدهم

در ادامه نشست علنی دیروز مجلس یازدهم شورای اسلامی، ۲۷۶ نفر از منتخبان مجلس یازدهم پس از انجام مراسم تحلیف در اولین جلسه علنی خود، به حکم قرعه به طور مساوی به ۱۵ شعبه تقسیم شدند و افراد باقیمانده به ترتیب از شعبه اول به بعد، یک به یک به شعب افزوده شدند. این شعبه‌ها وظیفه بررسی اعتبارنامه منتخبان جدید مجلس را بر عهده دارند. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، هر یک از شعبه‌ها برای تمام دوره نمایندگی رسمیت دارند و وظیفه و اختیارات آن‌ها رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، تعیین اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی و بررسی و تشخیص صلاحیت نامزد‌های عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار