نطق آخر؛ مظلوم بودیم!
کد خبر: 1004158
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DE6
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
علی لاریجانی پس از ۱۲ سال ریاست مجلس با دفاع تمام قد از عملکرد مجلس صندلی خود را ترک کرد
علی لاریجانی رئیس مجلس در آخرین نشست مجلس دهم اظهار داشت: به آخرین جلسه علنی مجلس دهم رسیده‌ایم، به پایان آمد این دفتر، اما حکایت همچنان باقی است. چهار سال پیش در چنین روز‌هایی مجلس دهم تشکیل شد. آن روز‌ها بسیاری از نمایندگان با افکار همدیگر آشنا نبودند، این در حالی است که در گذر این چهار سال در کنار هم مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی را به بحث نشستیم. مجلس دهم به یک مفاهمه و همکاری خوب دست پیدا کرد. در این مدت دوستی و مودتی بین ما شکل گرفت که باید قدر آن را بدانیم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: علی لاریجانی پس از ۱۲ سال، دیگر در مجلس حضور ندارد. او دیروز آخرین نطق نمایندگی و ریاستش بر مجلس را در آخرین جلسه مجلس دهم انجام داد؛ نطقی که به دفاعی تمام قد از عملکرد مجلس دهم اختصاص یافت. این در حالی است که در تمام طول این چهار سال و خصوصاً در سه چهار ماه اخیر که پایان عمر این مجلس و نیز همزمانی با موقعیت بحرانی کرونا بود، انتقادات و اعتراضات بسیاری متوجه آن بود. پرداختن به حاشیه‌ها، ایجاد جنجال‌های دروغین، عدم توجه به مشکلات اصلی مردم، عدم نظارت بر دولت و... از عمده مشکلات مجلس دهم بود؛ مجلسی که با «به نام خدای رنگین کمان» شروع شد با «آغازی دیگر باید تو را» به پایان رسید.

علی لاریجانی رئیس مجلس در آخرین نشست مجلس دهم اظهار داشت: به آخرین جلسه علنی مجلس دهم رسیده‌ایم، به پایان آمد این دفتر، اما حکایت همچنان باقی است. چهار سال پیش در چنین روز‌هایی مجلس دهم تشکیل شد. آن روز‌ها بسیاری از نمایندگان با افکار همدیگر آشنا نبودند، این در حالی است که در گذر این چهار سال در کنار هم مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی را به بحث نشستیم. مجلس دهم به یک مفاهمه و همکاری خوب دست پیدا کرد. در این مدت دوستی و مودتی بین ما شکل گرفت که باید قدر آن را بدانیم.

قوانین مهم مجلس دهم

رئیس مجلس شورای اسلامی به قوانین مهمی که در مجلس دهم تصویب شد، اشاره کرد و گفت: قانون احکام دائمی برنامه توسعه که مرتباً تکرار می‌شد را تصویب کردیم، همچنین قانون برنامه ششم با زحمات زیادی تصویب شد. قانون حفاظت، مدیریت و احیای تالاب‌ها در مجلس دهم تصویب شد، این قانون بسیار مهم بود زیرا از مشکلاتی که مانند آنچه برای دریاچه ارومیه رخ داد، جلوگیری می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل اداری نیز در این دوره از مجلس به تصویب رسید. قانون پیشگیری از تقلب در آثار علمی نیز از جمله مصوبات مهم مجلس دهم بود. وی با اشاره به اینکه قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری در این دوره از مجلس دائمی شد، افزود: قانون ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های جمعی نیز در دوره دهم به تصویب رسید و همچنین قانون اصلاح قانون مبارزه با تروریسم در مجلس دهم تصویب شد.

وی ادامه داد: قانون حمایت از حقوق کودکان، قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان، قانون دائمی شدن شورای حل اختلاف، قانون حمایت از حقوق معلولان که از اهمیت بالایی برخوردار بودند، در این مجلس تصویب شد. قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی در حالی تصویب شد که نمایندگان در مراجعات مردمی با این مشکل مواجه می‌شدند. قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی اهمیت بسیاری دارد و اجازه به وجود آمدن پالایشگاه‌های کوچک را می‌دهد.

رئیس قوه مقننه کشورمان بیان کرد: قانون تجارت در این مجلس تصویب شد، هر چند برخی افراد در رسانه‌ها اعلام می‌کنند این مجلس بی‌عرضه بود، از زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی تا امروز قانون تجارت در مجلس مانده بود و این مجلس جرئت کرد آن را به تصویب برساند.

لاریجانی تصریح کرد: قانون توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مصوب شد و در این زمینه اقدامات پایه‌ای صورت گرفت و این قانون به صورت مبنایی موضوعاتی از جمله حاشیه نشینی را حل می‌کند و اجازه می‌دهد تا در کنار روستاها، مراکز صنعتی، تولیدی و معدنی تشکیل و از مهاجرت جلوگیری شود. قانون ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی، قانون ارزش افزوده، قانون صندوق‌های مکانیزه، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون بخشودگی وام‌های افراد و تسویه بدهی آن‌ها که مشکلاتی را برای میلیون‌ها نفر ایجاد کرده بود، در این مجلس به تصویب رسید.

به مجلس جفا شد

لاریجانی ادامه داد:، اما به این مجلس جفا شد و هیچ وقت به مصلحت کشور نبود که یک رکن مهم و اصلی دموکراسی در کشور که این همه تلاش کرده با الفاظ سبک، تحقیر و تخریب مواجه شود. طی ۴۰ سال گذشته هیچ یک از مجالس به این اندازه مورد توهین و هجوم مواجه نشد، نه تنها از سوی دشمنان که دشمنان باید دشمنی کنند، بلکه از سوی کسانی که انتظار می‌رفت حرمت قوه و نهاد مهمی از نظام را پاس بدارند و واقعاً مجلس دهم مظلوم واقع شد. این موضوع به معنای این نیست که نباید انتقاد کرد یا مجلس دهم ضعف نداشته است، بلکه منظور جفایی است که در حق این مجلس به ناحق صورت گرفت.

وی تصریح کرد: من تنها گوشه‌ای از کارنامه مجلس را ارائه کردم و با توجه به شفافیت کار مجلس، مستقیم از رادیو و تلویزیون پخش می‌شود و در برابر چشم همگان بوده است و در بزنگاه ها، مجلس هر آنچه وظیفه داشت انجام داد، در هر مرحله‌ای که نیاز به یک عمل انقلابی بود و به اتفاق، نمایندگان وارد صحنه شدند و عمده کوشش مجلس این بود که گرهی از مشکلات مردم را باز کند، اما برخی از سیاسیون برای رقابت خرد انتخاباتی بی‌انصافی را به نهایت رساندند و هر آنچه دلشان خواست گفتند.

رهبری دستوری به مجلس ندادند

لاریجانی تأکید کرد: ما دو تعهد داشتیم، رعایت حقوق ملت و رعایت تدابیر رهبری که به خوبی در برابر این موضوع مجلس تجاوب داشت و یاد ندارم تدبیری از مقام معظم رهبری به مجلس اعلام و کسی به آن توجهی نکرده باشد، البته به خاطر ندارم که ایشان دستوری به این مجلس یا مجالس دیگر که بنده حضور داشتم، داده باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی بر سر موضوعی مانند استیضاح به شخص من دستور دادند ولی به مجلس دستوری ندادند، بنده معتقدم باید حرمت تمام قوا را نگه داشت، این مجموعه همگی یا برآمده از مسیر انتخابات توسط مردم یا منصوبین از طرف مقام معظم رهبری هستند و نظام ولایی را شکل می‌دهند. اگر عده‌ای این قوه را بشکنند یا عده‌ای دیگر قوه دیگر را تخریب کنند از نظام و کشور چه می‌ماند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس تمام گشت ولی باید گفت در تو پایانی نیست و آغازی دیگر باید تو را.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار