بورس صف فروش شد
کد خبر: 1003521
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D3p
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
اصلاح شاخص ۱ میلیون واحدی بورس اوراق بهادار تهران
هر سرمایه‌گذاری که وارد بازار سرمایه می‌شود باید پای مصوبه پذیرش ریسک بازار را امضا بزند، زیرا بازار همچون سکه دو رو دارد و هر رشدی می‌تواند با اصلاح روبه‌رو شود، در همین راستا روز گذشته بازار بورس و فرابورس با صف‌های فروش سنگین سهام روبه‌رو شد به همین دلیل رئیس سازمان بورس از مردم خواست که با پول مازاد خود وارد بازار سرمایه شوند و پول خودرو، مسکن و کسب و کار را وارد بازار سرمایه نکنند.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در جریان معاملات روز گذشته بازار سهام به دنبال فروکش کردن هیجانات در بازار سرمایه و بررسی صورت وضعیت شرکت‌ها، بسیاری از سهامداران در صف‌های فروش سهام قرار گرفتند به همین دلیل شاخص کل با سقوط بیش از ۳۰ هزار واحدی، محدوده یک میلیونی را واگذار کرد و در منطقه ۹۸۷ واحد اردو زد، همچنین دربازار فرابورس ایران نیز شاخص کل رو به کاهش بوده و با افت ۲۲۵ واحد به رقم ۱۱ هزار و ۸۶ واحد رسید. در این میان با توجه به اینکه پمپاژ نقدینگی به بازار سرمایه یکی از مهم‌ترین دلایل رکود‌شکنی‌های ماه‌های اخیر بازار بورس انتظار می‌رفت که همزمان با کاهش ورود نقدینگی به بازار و فعال‌شدن بازار‌های موازی بورس همانند ارز و طلا و سکه این بازار با اصلاح قیمتی مواجه شود. هر سرمایه‌گذاری که وارد بازار سرمایه می‌شود باید پای پذیرش ریسک این بازار را امضا بزند و باید بداند که بازار همچون سکه دو رو دارد که اگر با آگاهی و دانش، راهنما و استراتژی وارد بازار نشویم، امکان دارد متضرر شویم. اگر چه تا چندی پیش در اثر ورود سرمایه‌گذار جدید بازار سرمایه پیوسته در دوره رونق و رکود‌شکنی به‌سر می‌برد، اما اصلاح همیشه در کمین هر رشدی است کما اینکه چند روز معاملاتی است که بازار به اصلاح می‌خورد و به اصطلاح بورسی‌ها بازار قرمز پوش شده‌است.

معاملات ۹ هزار میلیارد تومانی بورس و فرا بورس

روز گذشته معامله‌گران بورس بیش از ۴/ ۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۳۵ هزار معامله و به ارزش ۶ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند، معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس در مجموع بیش از ۹ هزار و ۴۸۶ میلیارد تومان اوراق مالی و سهام خرید و فروش کردند.

عمده نماد‌های مهم بورسی مانند فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، شستا، گلگهر، مپنا و بانک ملت همگی در کاهش شاخص بورس بیشترین اثر را داشتند. همچنین در شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۳/ ۳ درصد افت کرده و به رقم ۲۶۱ هزار و ۲۰۹ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۳ هزار و ۶۸۷ تریلیون تومان رسید.

درخواست رئیس سازمان بورس از مردم

رئیس سازمان بورس با تأکید بر لزوم آموزش و استفاده از خدمات شرکت‌های دارای مجوز از مردم خواست مردم پول خودرو، مسکن و کسب و کار را وارد بازار سهام نکنند.

حسن قالیباف اصل درباره شرایط روز‌های اخیر بورس که با ادامه هجوم سرمایه‌گذاران جدید و تزریق روزانه تا ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان هم همراه شده به خانه ملت گفت: با توجه به اینکه قیمت سهام شرکت‌ها تابعی از عومل مختلف مانند شرایط داخلی، وضعیت صنعت و اقتصاد است، افراد باید پیش از ورود و خرید و فروش سهام، آموزش ببینند. وی افزود: سرمایه‌گذاران باید در دوره‌های آموزشی حضور یافته یا از مطالب آموزشی سایت‌ها و پند‌های آموزشی در خرید و فروش سهام استفاده و برای سرمایه‌گذاری به مشاوران دارای مجوز، صندوق سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبد گردان مراجعه کنند؛ چراکه هر کسی خود مسئول سود و زیان است.

این مقام مسئول ادامه داد: هیچ فردی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیقی از رشد یا سقوط سهام و بورس داشته باشد و نوسان ذات بازار بوده و افراد باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرند، اما با وجود پیچیدگی بازار سرمایه، برخی می‌پندارند فقط با دریافت کد بورسی می‌توانند به راحتی خرید و فروش کنند. این در حالی است که فعالان این بازار، زیرک و باهوش هستند. بنابراین اگر فردی بدون اطلاعات دقیق وارد شود، دچار ضرر و زیان می‌شود. قالیباف اصل تأکید کرد: همچنین مردم نباید پول خودرو، مسکن و کسب و کار را وارد بازار سرمایه و بورس کنند، به جای آن پول‌های پس‌انداز شده در بانک و وجوه مازاد بر نیاز را وارد بازار سرمایه کنند تا دچار استرس و خسران نشوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار