کشت و صنعت مغان از بیسکوئیت فروش پس گرفته شد
کد خبر: 1003354
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D18
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
در حالی که ارزش کشت و صنعت ۲۷ هزار هکتاری دشت مغان طبق آخرین گزارش دیوان محاسبات ۴ هزار میلیارد تومان بود، این شرکت در سال ۹۷ با ۵۴ درصد تخفیف به یک شرکت خصوصی تولید بیسکوئیت واگذار شد و اکنون بعد از دو سال معامله ابطال می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش فارس، کشت و صنعت مغان با ۲۷۰ میلیون مترمربع وسعت و با داشتن بیش از یک میلیون مترمربع تجهیزات و کارگاه و با رشته تولید زراعت، باغ‌های وسیع، دامداری و صنایع وابسته به آن در سال ۹۷ به یک کارخانه‌دار بخش خصوصی و تولید‌کننده بیسکوئیت واگذار شد.

در حالی که سرمایه اولیه دشت مغان که در سال ۱۳۵۳ با هدف کشاورزی بزرگ و نوین احداث شده بود، ۷ میلیارد ریال (معادل ۱۰۰ میلیون دلار) بوده و سرمایه احداث شده بر این کشت و صنعت بزرگ در زمان واگذاری ۵/۲ میلیارد دلار بوده است و بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ که از سوی دیوان محاسبات کل کشور اعلام شده، ارزش روز کشت و صنعت دشت مغان ۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

این شرکت عظیم در مجاورت دو سد بزرگ خداآفرین و میل و مغان قرار دارد که ارزش سرمایه‌گذاری این دو سد بالای ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و مجاورت این کشت و صنعت با دو سد یاد شده ارزش افزوده بسیار زیادی فراهم کرده است.

سازمان خصوصی‌سازی در راستای واگذاری تصدی‌های دولت در دو نوبت قصد داشت این کشت و صنعت عظیم را از طریق مزایده واگذار کند که در نوبت اول در مرداد ۹۷ شرکت دشت مغان به متقاضی برنده مزایده (شرکت توسعه بازار سرمایه تهران) واگذار شد، اما، چون خریدار جزو بدهکاران کلان بانکی محسوب می‌شد، واگذاری اول با مداخله وزارت اطلاعات و انصراف خریدار باطل شد.

بعد از آن هیئت وزیران در ۲۹ مهر ۹۷ مقرر کرد سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری این کشت و صنعت پس از جلب نظر وزارت اطلاعات مطابق قانون اقدام کند.

همچنین وزارت اطلاعات به خاطر قیمت‌گذاری ناظر این مجموعه منحصر‌به‌فرد و تخلفات قانونی صورت گرفته در فرآیند واگذاری در نامه‌ای به رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی خواستار بازبینی فرآیند ارزش‌گذاری شرکت و برگزاری مجدد مزایده و همچنین تشخیص اهلیت متقاضیان با استعلام سابقه آن‌ها شد، اما سازمان خصوصی‌سازی برخلاف مصوبه هیئت وزیران در دی‌ماه ۹۷، کشت و صنعت مغان را به نفر دوم متقاضی در مزایده واگذار کرد، در حالی که این اقدام غیرقانونی بود و این شرکت عظیم را به بهای ناچیز حاصل از کارشناسی قبلی فروخت.

در نتیجه شرکت ۴ هزار میلیارد تومانی کشت و صنعت دشت مغان به ۴۶ درصد قیمت، یعنی به رقم هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان واگذار شد، آن هم به صورت قسطی که خریدار فقط ۱۰۰ میلیارد تومان آورده نقدی ارائه کند و هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان باقیمانده را بعد از دو سال تنفس و طی اقساط ۹ ساله و با سود ۱۴ درصد بپردازد.

اشکالات فروش

در این واگذاری سه اشکال اساسی وجود دارد؛ اول اینکه کشت و صنعت با ۵۴ درصد تخفیف به فردی واگذار شده که مزایده دوم برگزار نشده و اشکال دوم این است که با توجه به اینکه کشت و صنعت مغان در رشته کشاورزی، تولید پنبه، ذرت، گندم، جو و نیز باغ‌های بزرگ و دامپروری فعالیت داشته، هیچ سنخیتی بین این کار و شغل برنده مزایده آقای یونس ژائله‌سعدی، دارنده کارخانه بیسکوئیت‌سازی شیرین عسل ندارد که کل مجموعه او ۲ هکتار بوده است.

اشکال سوم این است که سازمان خصوصی‌سازی حتی به ایراد وزارت اطلاعات مبنی بر واگذاری به یک متقاضی دارای اهلیت نیز توجه نکرده است.

تخلف مدیران سازمان خصوصی‌سازی

در این زمینه احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت اعلام کرده که تخلفات قانونی مسئولان مربوطه در سازمان خصوصی‌سازی در امر واگذاری شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان طی پرونده‌ای در دادسرای دیوان محاسبات کشور مطرح شد و با توجه به وقوع تخلفات قانونی و تضییع حقوق بیت‌المال، پرونده مذکور برای فسخ قرارداد واگذاری توسط دادستان دیوان محاسبات به هیئت‌های مستشاری دیوان ارسال شد و منتظر صدور حکم است.

وی همچنین عنوان کرده که به دنبال کشف ایرادات و تخلفات قانونی عدیده در این واگذاری از سوی نهاد‌های امنیتی، محاسباتی و نظارتی، هیئت واگذاری در جلسه ۹ دی‌ماه ۹۸ مصوب کرد که به علت ایرادات و ابهامات مطرح شده در مورد قیمت پایه تعیین شده که با ۵۴ درصد تخفیف در نظر گرفته شده و همچنین مخدوش بودن اعتبار گزارش کارشناسی اولیه، نحوه رجوع به نفر دوم مزایده بدون تکرار مزایده و فقدان اهلیت مالی و تخصصی نفر دوم مزایده، سازمان خصوصی‌سازی دادخواستی را به هیئت داوری موضوع ماده ۳۰ قانون سیاست‌های اصل ۴۴ ارائه کند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
0
خداروشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
1
کشت و صنعت مغان در بهترین منطقه هم از نظر خاک حاصلخیز، هم آب فراوان و غنی رودخانه ارس و همچنین شرایط آب و هوایی بسیار مناسب برای کشاورزی قرار داره!. مفت مفت فروخته بودن!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
1
کشت و صنعت مغان توانایی تولید بسیاری از نیازهای کشور رو در این دوران تحریم ، داره.
نباید فروخته بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
0
بالاخره میشود یا شد!!

خودتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
4
تاسف برای تیترتون.لطفا به سایت شیرین عسل و محصولاتش نگاهی بندازین!
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
0
این کشت و صنعت و زمین آن در اصل متعلق به مردم بومی بوده که ازشون گرفته شده که مساحت آن برای خودش یه کشوره و ناعادلانه به یک نفر غیره بومی دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
1
0
شرکتی عظیمی که از لحاظ وسعت، محدوده جغرافیایی سه شهرستان رو شامل می شود، که سال 97 چهارهزار میلیارد ارزش گذاری شده و با اقساط نه ساله بعد دوسال تنفس به یک شخص واگذار شده، درحالی‌که در زمان حال که ارزش شرکت به مراتب بیشتر از مبلغ ذکر شده است با یک عرضه اولیه در بورس تهران می تواند نقدینگی دولت را به مراتب آسان‌تر از روش قبلی تامین کند و شرکت رو در مقابل سهامدار های اون مسئولیت پذیرتر کند، ولی این وسط چه انتفاعی را چه کسانی می برند که اینگونه چوب حراج به بیت المال زده شده است.
Bigman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
1
6
من کاری به کشت و صنعت مغان ندارم ولی اینکه شخصی مثل آقای یونس ژائله سعید آباد رو یک بیسکوییت فروش معرفی میکنید نشان از کم سوادی و کج فهمی نویسنده داره. آقای یونس ژائله نخبه اقتصادی جهان اسلام و مالک هولدینگ شیرین عسل هستند که خودشون کشت و صنعت شبستر رو تو مجموعه شون دارن. ایشون مدیر بسیار توانایی هستن و محصولات شیرین عسل و مجموعه کارخانجات شیرین عسل خیلی بزرگتر از چیزی هست که متصور هستین و از بیسکوییت و کیک و آدامس و شکلات بگیر تا بستنی و لبنیات و رب و ماکارونی و شیر و حتی گوشت و خیلی محصولات متنوع دیگر تو این هولدینگ تولید میشه و به خیلی از کشورهای دنیا صادر میشه. لطفا با خصومت در مورد یک کارآفرین که از قبلش چندین هزار نفر نون میخورن اینطور یاوه نگین. لطفا نظرم رو نشر بده.
ه -- ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
1
1
ضمن تشکر از اظهار نظر بدون حب و بغض اعلام شده در مورد توان مجموعه شرکت شیرین عسل که نحوه خطاب بیسکویت فروش به یکی از مجموعه های ارزشمند کشور که در شرایط تحریم ها و انبوهی مشکلات دیگر از اشتغال حدود ۱۲۰۰۰ هزار نفر یا بیشتر حمایت میکند هیچ شخص منصف و علاقمند بحفظ منافع ملی چنین غیر کارشناسی به خدمت خریدار مجموعه ای که درطول ۴۰ سال گذشته هیچ خریداری حاضر
به قبول ریسک خرید این مجموعه نشده .اگر معترضان فروش این مجموعه با بینظیر و کارشناسی به حساب و کتاب این مجموعه رسیدگی میکردند بجای حمله به خریدار شرکت دشت مغان حتما از ایشان برای احیاء شرکت مزبور سپاسگزاری میکردند . سود هر مجموعه ای معیار ارزش سهام آن مجموعه میباشد آیا معترضان از این معیار برای ارزیابی استفاده کرده اند
وقتی آلمان شرقی و آلمان غربی یکی شدن واحد های بزرگی را
به خریداران دارای اهلیت و توان اداره آنها حتی به یک مارک واگذار نمودند و با این روش تولید و صنایع خود را حمایت و ارزش پول ملی خود را تقریبا به دو برآر افزایش دادند . اگر بدون حب و بغض وبا نظر حمایت از اشتغال ، تولید ملی و حفظ سرمایه گداریهای کشور فکر کنیم بجای چوب لای چرخ این اقدام گذاشتن حامی این اقدام باشیم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار