سرانجام دریافتند که هسته‌ای و موشکی بهانه است!
کد خبر: 1002996
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CvM
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
روزنامه اعتماد روز گذشته رویکرد جدیدی از اصلاح‌طلبان نسبت به مسئله ایران با غرب را رونمایی کرد. این روزنامه اصلاح‌طلب از قول احمد نقیب زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب آورد که «مسئله ایران برای غرب، منحصر به یک یا دو اختلاف‌نظر سیاسی و فنی نیست، بلکه مشکل رویکرد تهران است. ایران از جمله کشور‌هایی است که به سمت استقلال کامل سیاسی و نظامی خیز برداشته است. همان کاری که در چند دهه گذشته چین انجام داد و تا غرب برای جلوگیری از پیشرفت چین به خودش بیاید، با یک قطب جدید قدرت اقتصادی و نظامی مواجه شد. حالا چین به عنوان یک قدرت جهانی به رسمیت شناخته شده است و گریزی از قدرت این کشور برای امریکا و اروپا وجود ندارد». نقیب‌زاده در ادامه گفت: «تجربه رشد چین به عنوان یک رقیب قدرتمند اقتصادی و نظامی، تجربه دردناکی برای غرب بود و نگران هستند که کشور‌های دیگر هم به تدریج بتوانند از مسیری که چین پشت سر گذاشت به رقبای جدید بین‌المللی تبدیل شوند. نگرانی غرب از این است که ایران قدرت و اثرگذاری منطقه‌ای خود را در درازمدت به یک توان بین‌المللی و جهانی بدل کند تا در آینده مجبور باشند که با ایران به عنوان یک قدرت برابر و همسان برخورد کنند.

مادامی که ایران بر استقلال و پیشرفت تأکید می‌کند، تخاصم غرب علیه ایران هم ادامه خواهد داشت و تغییری در رویکرد آن‌ها برای تحدید ایران ایجاد نمی‌شود.»

موضع همیشگی اصلاح‌طلبان این بود که باید بهانه را از دست غرب بگیریم و اعتماد آنان را جلب کنیم. در مقابل، منتقدان این دیدگاه معتقد بودند که غرب به دنبال توقف پیشرفت ایران و مقابله با قدرتمندی ایران است و، چون ایران با استقلال در پی پیشرفت است، مخالف ایران هستند.

بنابراین هر قدر هم از هسته‌ای و موشکی کوتاه بیاییم، باز از دشمنی غرب کم نمی‌شود. حال گرچه یک فرد چنین موضعی داشته و تغییری در موضع کل جریان دیده نمی‌شود، اما لنگه کفش کهنه هم در بیابان نعمت است و همین یک تغییر رویکرد را هم باید به فال نیک گرفت. جالب اینکه همین نقیب‌زاده چندی پیش گفته بود که باید برای رضایت کشور‌های اروپایی و بهانه‌گیری از آنها، بُرد موشک‌های خود را کاهش دهیم!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار