میت رامنی، سناتور جمهوریخواه امریکایی در اظهارنظری درباره ادعای دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، درباره هرگونه درگیری نظامی امریکا با ایران هشدار داده است.
یادداشت «سعد الله زارعی» پیرامون اهمیت عملیات پهپادی یمن
حمله روزشنبه پهپاد‌های یمنی به دو پالایشگاه مهم نفتی عربستان، آن‌قدرکوبنده بود که از آن به بزرگ‌ترین شوک نفتی ۲۰ سال اخیر یاد شد.
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که کشورش خواستار رویارویی نظامی با ایران نیست.
یک فرمانده بلندپایه یمنی حملات پهپادی اخیر کشورش به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی را حاوی پیامی برای امارات خواند و تأکید کرد: شرکت‌های نفتی و شهر‌های شیشه‎ای امارات جزو اهداف آینده ما به‌شمار می‌روند.
یک نماینده عراقی با اشاره به پایان تحقیقات مربوط به بمباران مواضع سازمان حشدالشعبی اعلام کرد رژیم صهیونیستی در پس این حملات قرار داشته است.
سید نعمت‌الله عبدالرحیم‌زاده
احمد داوداوغلو قبل از تصمیم شورای مرکزی حزب عدالت و توسعه (آک‌پارتی) برای اخراج او و سه نماینده دیگر خود در پارلمان گفت: «ما از قطار آک‌پارتی پیاده نشدیم، ما را هل دادند.»
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی همه تلاش‌ها را برای پیروزی در انتخابات امروز به کار گرفته و تنها یک روز مانده به انتخابات وعده داده است که اگر در این انتخابات پیروز شود، «همه شهرک‌ها» در کرانه باختری را به سرزمین اشغالی ملحق می‌کند که آخرین نظرسنجی انتخاباتی حاکی از این است که ائتلاف آبی - سفید برای نخستین‌بار با یک کرسی از حزب لیکود پیشی گرفته است.
رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان چندمین مقام رسمی در نشست رسمی آژانس انرژی اتمی گفت که در صورت اجرای مؤثر و کامل برجام از طرف اعضای باقیمانده، توقف جزئی تعهدات ایران قابل‌برگشت است؛ موضعی که تکرار مکرر آن، اثرات سه گام برداشته شده را به حداقل می‌رساند.
امریکا بعد از خروج از برجام، اعلام کرد فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند؛ موضعی که واکنش متقابل ایران را به دنبال داشت: «معنا ندارد نفت ایران صادر نشود و نفت منطقه صادر شود». امریکایی‌ها فکر می‌کردند ایران با بستن تنگه هرمز، مانع فروش نفت دیگران خواهد شد، اما اخلال در ۷ درصد نفت جهان و متوقف شدن حدود ۵۰ درصد نفت عربستان در اثر حملات پهپادی یمنی‌ها، کابوس نفت صفر را بیشتر از هر موقع دیگری پیش روی متجاوزان قرار داده است.
مقامات پارلمانی روسیه معتقدند، دلیلی برای متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وجود نداشته و این اتهام‌زنی، ادامه سیاست آمریکا در مقصر جلوه دادن تهران در هر حادثه بدی در خاورمیانه است.
۳