رئیس‌جمهور امریکا سخنرانی خود در سازمان ملل را به صحنه چین‌ستیزی و رویارویی با ایران تبدیل کرد. دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که واشنگتن از توافق وحشتناک برجام خارج شده و تحریم‌های فلج‌کننده‌ای علیه ایران وضع کرد. او همچنین گفت که سازمان ملل متحد باید چین را به خاطر انتشار ویروس کرونا پاسخگو نگه دارد.
در آستانه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل
در پی سیاست‌های یکجانبه‌گرایی و سوء استفاده امریکا از شورای امنیت سازمان ملل، مقامات دیگر کشور‌ها خواهان اصلاح این نهاد بین‌المللی شدند. در آستانه برگزاری هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ژاپن از آمادگی خود برای عضویت دائم در شورای امنیت خبر داد، آلمان نیز برای قبول مسئولیت در یک شورای امنیت گسترش یافته اعلام آمادگی کرد.
رئیس‌جمهور امریکا در واکنش به امکان به جریان افتادن روند جدید استیضاحش به دلیل اختلافات بر سر انتخاب قاضی جدید دیوان عالی گفت که در این صورت، وی قطعاً در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پیروز خواهد شد.
آنکارا به مقاومت نزدیک می‌شود
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ترکیه، او را در جریان آخرین تحولات سیاسی قرار داد و خواستار نظارت ترکیه بر انتخابات فلسطین شد. یک منبع فلسطینی گزارش داد که هیئتی از جنبش فلسطینی فتح با هیئتی از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) برای پایان دادن به اختلافات در ترکیه دیدار خواهند کرد.
ظاهراً دولت ترامپ نه تنها شکست در فعال کردن مکانیسم ماشه و متقاعد کردن شورای امنیت را پذیرفته، بلکه شواهدی هم وجود دارد مبنی بر اینکه تردید هم‌کابینه‌ای‌های ترامپ درباره پیروزی او در انتخابات نوامبر هم روز به روز بیشتر می‌شود. از یک طرف، نماینده ویژه امریکا در امور ایران می‌گوید که واشنگتن از کشور‌های اروپایی درباره اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ناامید شده و از طرف دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا ابراز امیدواری کرده که اگر تیم بایدن هم روی کار بیاید، سیاست دولت ترامپ در قبال تهران را ادامه بدهد؛ موضعی که تلویحاً نشان‌دهنده امید کم به پیروزی ترامپ است.
وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی از ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه عرب انصراف داده است.
اسپوتنیک:
خبرگزاری روسی به نقل از دو استاد برجسته ایرانی و انگلیسی، به بررسی نتیجه تلاش‌های آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید ضد ایرانی و همچنین بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل پرداخته است.
نماینده دولت انگلیس طی سخنرانی در کنفرانس عمومی آژانس اتمی، ضمن تکرار حمایت این کشور از توافق هسته‌ای ایران، خواستار بازگشت تهران به پایبندی به تعهدات برجامی شد.
سرگئی لاوروف:
وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای از قطعی بودن لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در تاریخ ۲۷ مهر خبر داد.
سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ در پیامی توییتری اذعان کرد که تلاش آمریکا برای کلید زدن مکانیسم ماشه و احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شکست خورد.
۲