نگاهی به مستند‌های شهید آوینی از دید نویسنده‌ای فرانسوی
کد خبر: 997038
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BNG
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
«روایت جنگ در دل جنگ» نوشته استاد دانشگاه سوربون منتشر شد
کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» با نگاهی به مستند‌های شهید سیدمرتضی آوینی از دید یک نویسنده فرانسوی منتشر شد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» با نگاهی به مستند‌های شهید سیدمرتضی آوینی در آستانه روز هنر انقلاب اسلامی و چهلمین سال آغاز دفاع مقدس توسط انتشارات بنیاد سینمایی فارابی و نشر واحه منتشر شد. کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» تألیف انیس دوویکتور استاد دانشگاه سوربون است. محمدمهدی شاکری مترجم و مریم امینی سرویراستار آن بوده‌اند و ترجمه و انتشار این کتاب در چارچوب همکاری بنیاد سینمایی فارابی، انتشارات واحه و انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران (ایفری) به انجام رسیده است.

ایفری سفارش ترجمه این کتاب را دو‌سال پیش انجام داد و پس از امضای قراردادی سه جانبه از سوی ایفری، بنیاد سینمایی فارابی و نشر واحه، برگردان به فارسی کتاب که توسط محمدمهدی شاکری به انجام رسیده‌بود، سرانجام در ماه‌های پایانی سال گذشته در قالب کتاب به چاپ رسید تا این اثر در آستانه بیستم فروردین‌۹۹ سالروز شهادت شهید سیدمرتضی آوینی، روز هنر انقلاب اسلامی ارائه شود. در یادداشت ناشر کتاب آمده‌است: «تصمیم به مشارکت نشر واحه در چاپ این کتاب از این جهت گرفته‌شد که شاید بتواند جای خالی پژوهش روشمند در زمینه آثار سینمایی و مکتوبات شهید آوینی را اندکی پر کند.»

کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چهار فصل «جنگ به روایت سینمای داستانی» شامل چهار‌بخش در باب مشخصه‌های ژانری، نسل‌های سینماگر، نشانه‌شناسی، تصویر ذهنی کربلا در میزانسن‌های سینمایی و...، «انقلاب در نگاه چیز دیگری را دگرگونه فیلم گرفتن» شامل دو بخش در باب نوگرایی، تجربه‌ها، تعهد در روایت و نگاه، «فیلم‌های مرتضی آوینی از جبهه جنگ» شامل سه‌بخش در باب روش‌شناسی، نگاه انسان‌شناسانه، بازتاب‌ها و تصاویر حذفی و «در میان امر مرئی و امر نامرئی- مستند جنگی به مثابه مناسک عرفانی» شامل چهاربخش در باب تأثیر عرفان شیعی، ارجاعات عرفانی و تأویل سینمایی است. انیس دوویکتور، نویسنده این کتاب مدرس دانشگاه آوینیون در مقطع کارشناسی‌ارشد بوده و از سال‌۲۰۱۱ به بعد در بخش تاریخ سینما و تاریخ هنر در دانشگاه سوربن مشغول تدریس است و علاوه بر فعالیت‌های پژوهشی و مشارکت در برپایی برنامه‌های فرهنگی مختلف، نگارش کتاب تصاویر رزمندگان و شهدای جنگ تحمیلی در سینما را به انجام رسانده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار