انگلیس ماسک‌های خریداری شده را تحویل ایران نداد
کد خبر: 996146
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004B8s
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
علیرضا رئیسی در گفت و گویی مطرح کرد:
معاون وزیر بهداشت گفت: بهتر است نگاهی به برخی از کشور‌های اروپایی بیندازیم که تحت هیچگونه تحریمی نیستند و در حال حاضربرای کنترل این بیماری دچار مشکل شده اند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حدود یک ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد، بیماری که متاسفانه تاکنون جان انسان‌های زیادی را در دنیا گرفته و تعداد زیادی را نیز مبتلا کرده است. هرچند تا پیش از شیوع کرونا در کشور مسؤولان پزشکان و متخصصان هشدار‌های زیادی را درباره رعایت کردن نکات بهداشتی داده بودند، اما این بیماری همچنان در کشور ما قربانی می‌گیرد. پس از شیوع کرونا حرف و حدیث‌های زیادی درباره نحوه رسیدگی به بیماران، شفاف نبودن ارائه آمار و... در برخی رسانه‌های بیگانه مطرح شد و این رسانه‌ها همچنان تلاش می‌کنند با ایجاد شبهات، زحمات کادر سیستم بهداشتی و درمانی کشور را زیر سوال ببرند و نگرانی و اضطراب را بیشتر از آنچه واقعیت دارد به مردم تزریق کنند.

برای مرور اتفاقات یک ماه گذشته و پاسخ به برخی پرسش‌های مخاطبان مهمان «علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت» شدیم تا در گفت‌وگویی پاسخ سوالاتمان را دریافت کنیم؛ در ادامه خلاصه ای از این پرسش و پاسخ را می‌خوانید:

آقای دکتر روند غربالگری و شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در فرودگاه‌ها همچنان ادامه دارد؟

رئیسی: از روز‌های اولی که خبر اپیدمی بیماری کرونا در کشور چین و شهر ووهان مخابره شد و سازمان جهانی بهداشت تشکیل جلسه داد و دستورالعملی صادر کرد، از حدود ۱۱ شب تا صبح تلاش کردیم تا این دستورالعمل را ترجمه کنیم و در اختیار همه دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مؤسساتی که در حوزه سلامت فعالیت داشتند، ارسال کنیم. این اولین اقدامی بود که بلافاصله پس از انتشار خبر شیوع کرونا در چین در کشورمان آغاز شد. کار بعدی که آغاز کردیم بلافاصله به سراغ مرز‌ها رفتیم و مرز‌های زمینی و هوایی، فرودگاه‌ها و به ویژه پرواز‌هایی که از چین وارد کشور شدند را بررسی کردیم و پس از آن در فرودگاه‌ها دوربین‌هایی برای غربالگری نصب شد. به ویژه در فرودگاه بین‌المللی امام. تا از این طریق بتوانیم مبتلایان را شناسایی کنیم. در حال حاضر تیم‌های بهداشتی ما در فرودگاه‌ها مستقر هستند و افرادی که از کشور‌های خارجی به ایران مراجعه می‌کنند را مورد پایش قرار می‌دهند.

در گذشته نیز تجارب غربالگری بیماران را داشته‌ایم؟

رئیسی: هر ساله در فواصل حج این برنامه در فرودگاه‌های بین‌المللی اجرایی می‌شد و در کنار آن هر ساله در مراسم اربعین نیز تردد و سلامت افراد در مرز‌های ما کنترل می‌شد. از جمله دیگر تجمعاتی که ما در کشور با آن هر ساله مواجه هستیم موضوع اردو‌های راهیان نور است که در این زمینه برای کنترل شیوع هرگونه بیماری مانور‌هایی برگزار می‌شود. در عید نوروز و ماه مبارک رمضان نیز کارشناسان بهداشت محیط همواره فعالیت می‌کنند تا سلامت جامعه را کنترل کنند لذا بررسی و غربالگری بیماران موضوع جدیدی برای کشور ما نیست.

در زمینه زیرساخت‌های بهداشتی در کشور شبکه بهداشتی و درمانی ما یکی از قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های بهداشتی را در منطقه دارد و در زمینه سطح یک از پوشش بسیار خوبی برخورداریم به طوری که بیش از ۳۰ هزار مرکز شامل خانه بهداشت، پایگاه سلامت و مرکز جامع سلامت در کشور فعال هستند که جمعیت ۸۳ میلیونی کشور را در سطح شهر و روستا پوشش می‌دهند.

ما از همین پتانسیل برای کنترل مرز‌های زمینی، دریایی و هوایی استفاده کردیم و کنترل‌های لازم از طریق تب‌سنجی انجام شد و افرادی که دچار مشکل بودند، جداسازی شدند. همچنین از روز‌های اول بیمارستان‌هایی برای پذیرش این بیماران پیش‌بینی شده بود و هر موردی که شناسایی می‌شد به این بیمارستان‌ها انتقال پیدا می‌کردند.

برخی در رسانه‌های خارجی مطرح می‌کنند که قبل از شیوع کرونا در کشور ایران هیچ اقدامی برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام نداده است، در اینباره توضیح دهید؟

رئیسی: اقداماتی که ما قبل از ورود کرونا به ایران انجام دادیم شامل کنترل مرزها، ابلاغ دستورالعمل‌ها و آمادگی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا بود. همچنین تجهیزات ضروری برای بستری بیماران کرونایی نیز از قبل آماده شده بود. در آن زمان کشور در شرایط خاصی قرار گرفت و آن هم حضور ۵۷ نفر از دانشجویان ما بود که در ووهان چین مشغول به تحصیل بودند، این دانشجویان پشت مرز‌های ما مانده بودند و پرواز ایران و چین نیز قطع شده بود و با توجه به پروتکل هرگونه پرواز به کشور چین ممنوع شده بود. باید دانشجویان را به کشور باز می‌گرداندیم به همین دلیل پرواز اختصاصی با تیم پزشکی در ووهان حضور پیدا کرد و ۵۷ دانشجو به ایران بازگشتند و در مکانی استاندارد این دانشجویان را به مدت ۱۴ روز قرنطینه کردیم و تست‌های لازم از آن‌ها صورت گرفت. پس از اینکه اطمینان پیدا کردیم همه این افراد سالم هستند، راهی منازل شدند.

آقای دکتر برخی ادعا می‌کنند که ایران آمار را دیر اعلام کرد؛ در این خصوص توضیح دهید؟

رئیسی: ما در آن زمان در پیک بیماری آنفلوآنزا قرار داشتیم و تعداد زیادی از بیماران ما ماه‌های قبل از آن در کشور جان خود را به دلیل آنفلوآنزا از دست داده بودند که رقم فوتی‌های بیماری آنفلوآنزا به ۱۳۰ نفر می‌رسد، همچنین تعداد زیادی از بیماران در بیمارستان بستری بودند. با توجه به اینکه علائم بیماری کرونا و آنفلوآنزا همپوشانی زیادی دارند و در آن زمان هیچگونه کیت تشخیصی به دست ما نرسیده بود و در دنیا نیز بسیاری از کشور‌ها دسترسی به کیت نداشتند، تشخیص این بیماری برای ما دشوار بود.

لازم به ذکر است که کیت تشخیص کرونا فقط در کشور چین موجود بود و بلافاصله پس از اینکه چین کیت‌ها را در اختیار ما قرار داد تست‌های کرونا شروع شد و اولین مورد در تاریخ ۲۹ بهمن در شهر قم پیدا شد و در تاریخ ۳۰ بهمن نیز تست این بیمار به صورت قطعی مثبت اعلام شد. من به طور قاطع اعلام می‌کنم که تنها دو ساعت پس از مثبت شدن تست این بیمار موضوع را رسانه‌ای کردیم. این در حالی بود که در تاریخ دوم اسفند ماه قرار بود انتخابات برگزار شود و ما برای اعلام کردن این موضوع هیچگونه ملاحظه سیاسی را در نظر نگرفتیم. در حالی که امروز برخی از رسانه‌های معاند ما را متهم می‌کنند که دولت ایران به دلیل انتخابات و راهپیمایی ۲۲ بهمن نتیجه تست‌های مثبت را دیر اعلام کرده است. قبل از ۲۲ بهمن هیچگونه کیتی در دنیا وجود نداشت که ما بتوانیم این بیماری را شناسایی کنیم این موضوع را مدنظر داشته باشیم که کشور‌هایی که در حال حاضر ما را متهم می‌کنند ما را تحریم کرده‌اند و دسترسی ما را به کیت و تجهیزات آزمایشگاهی با اخلال مواجه کرده‌اند.

آقای رئیسی ماسک‌هایی که از کشور انگلستان خریده بودید را تحویل گرفتید؟

رئیسی: ما قبل از این موضوع چندین میلیون ماسک را از کشور انگلیس خریداری کرده بودیم، اما به دلیل تحریم‌ها این کشور ماسک‌ها را به ما تحویل نداده است ما در این شرایط انستیتو پاستور را تقویت کردیم. آزمایشگاهی مرجع است که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارد این مرکز تلاش خود را برای ساخت کیت‌های تشخیصی به کار گرفت و ما اولین بیماران را از طریق کیت‌های ارسالی از سازمان جهانی بهداشت که تعداد کمی بود و از طریق کیت‌هایی که دانشمندان خودمان ساخته بودند تشخیص دادند.

با تشخیص کرونا وزارت بهداشت چه اقداماتی انجام داد؟

رئیسی: پس از این موضوع بلافاصله پس از گذشت ۶ ساعت بیمارستان کامکار قم که در آن بیماران شناسایی شده بودند، قرنطینه شد و به عنوان بیمارستان اصلی کووید ۱۹ تخصیص داده شد. این یکی از اتفاقات برجسته‌ای است که هیچکس در مورد آن سخن نمی‌گوید. ما توانستیم با برنامه‌ریزی این بیمارستان را تخلیه کنیم و تنها بیماران کووید ۱۹ را در این بیمارستان بستری کنیم.

بلافاصله پیس از این موضوع بیمارستان دومی به عنوان پشتیبان انتخاب شد و بلافاصله نیز بیمارستان مسیح دانشوری به طور کامل به بیماری کرونا اختصاص یافت و ۲ هزار تخت بیمارستانی در تهران برای خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده شد. ضمن اینکه ما به تمام استان‌ها اعلام کرده بودیم که یک بیمارستان را برای مراقبت از این بیماران اختصاص دهد.

در شهر قم تعداد زیادی کارگر چینی حضور داشتند و تعداد زیادی دانشجوی چینی نیز در این شهر مشغول به تحصیل بودند و بررسی‌های ما نشان داد که ظرف یک ماه گذشته این دانشجویان رفت و آمد زیادی به کشور چین داشته‌اند و رفت و آمد آن‌ها فقط با پرواز‌های چین نبوده بلکه از طریق پرواز‌های واسط انجام شده است. به طور مثال برخی پس از آمدن به ترکیه یا دوبی و دوحه قطر وارد ایران شدند و منشأ بیماری از این طریق بوده است و به طور قطع و یقین اعلام می‌کنم که ورود بیماری به ایران از کشور چین صورت گرفته است.

برخی رسانه‌ها می‌خواهند القا کنند که منشأ این بیماری در اقصی نقاط دنیا ایران بوده است، در دنیا کوید ۱۹ ایرانی و کوید ۱۹ چینی وجود دارد؟

رئیسی: متأسفانه برخی از افراد با استدلال‌های غلط تلاش می‌کنند که بیماری کووید ۱۹ را به دو قسمت تقسیم کنند کووید ۱۹ ایرانی و جهانی. برخی تلاش می‌کنند اعلام کنند بیماری کووید ۱۹ از طریق ایران به کشور‌های دیگر انتقال پیدا کرده است در صورتی که این بیماری از کشور چین به ایران انتقال یافت و این بیماری تفاوتی با بیماری موجود در سایر کشور‌ها ندارد.

این افراد علاقه دارند دستاورد‌های ما را در این زمینه زیر سوال ببرند هر چند که سابقه تاریخی ایران ثابت کرده است که مسلمانان هیچ علاقه‌ای ندارند که سایر افراد جوامع دیگر به بیماری مبتلا شوند و ما در زمان بحران به سایر کشور‌ها نیز کمک‌های لازم را ارائه کرده‌ایم. ما باید این را در نظر داشته باشیم که در حال حاضر کانون انتشار کووید ۱۹ در دنیا اروپا و ایتالیا است.

اروپا بدون تحریم توانایی مبارزه با کرونا را ندارد

بهتر است نگاهی به برخی از کشور‌های اروپایی بیندازیم که تحت هیچگونه تحریمی نیستند و در حال حاضربرای کنترل این بیماری دچار مشکل شده اند. کشور ما در محاصره تحریم‌ها قرار دارد، اما توانسته‌ایم اقدامات مناسبی برای کنترل بیماری انجام دهیم. ظالمانه‌تر از این موضوع آنکه برخی از رسانه‌های خارجی بدون در نظر گرفتن شرایط، تلاش‌های پزشکان و پرستاران ما را زیر سؤال می‌برند. معتقدیم که بزرگ‌ترین سرمایه ما توکل به خدا و تکیه به توانایی دانشمندان و حمایت‌های مردم کشور است که امیدواریم از این طریق هر چه زودتر کرونا را شکست دهیم.

چه زمانی ویروس کرونا مهار خواهد شد؟

رئیسی: تا آخر خرداد در صورت رعایت نکات بهداشتی از این بیماری خلاص خواهیم شد. ان‌شاالله.
منبع: فارس
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
0
1
تحویل نداد ولی در عوض پزشکان بدون مرزشان وارد ایران شدند و همان هشداری را که رهبری در سخنرانی تلویزیونی ایراد کردند را اجرا خواهند کرد بدون کم و کاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
از اشتباهات آشکار دولت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار