آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی
کد خبر: 996042
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004B7C
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
بسیاری از ما شاید خبر نداشته باشیم که برخی طیف‌های رنگی را به خوبی تشخیص نمی‌دهیم و برخی نیز به طور کامل رنگ‌ها را تشخیص میدهیم. برا‌ی این منظور یک آزمون طراحی شده است که آن را در ادامه می بینید.
سرویس جامعه جوان آنلاین: شاید در ادبیات و کلام روزمره ما «کور رنگی» داشتن یک شوخی و مزاح باشد که آن را برای دیگران زیاد به کار می‌بریم. طیف‌های رنگی بسیار گسترده و متنوع هستند و اصلا عجیب نیست که برخی افراد رنگ‌ها را دقیقا همان چیزی نبینند که ما می‌بینیم. تفاوت در ادراک طیف‌های متنوع رنگ‌ها بسیار شایع است و البته مشکل ساز نیست.

تشخیص سریع متداول‌ترین نقص در ادراک بینایی، یعنی کوررنگی مادرزادی امکان پذیر است. این نقص اغلب با کاهش ادراک رنگ‌های قرمز و سبز همراه است.

کسانی که نسبت به رنگ قرمز کور هستند، به دو گروه تقسیم می‌شوند، گروهی کوری کامل دارند، در حالیکه کوری گروه دیگر ناقص است. همچنین کسانی که نسبت به رنگ کور کور هستند، باز هم ممکن است کوری کامل یا ناقص داشته باشند.

درباره کسانی که به رنگ سبز کوری کامل دارند، آن قسمت از طیف مرئی که برای فرد بهنجار سبز است، خاکستری به نظر می‌رسد. درباره کسانی که به رنگ‌های قرمز و سبز کوری ناقص دارند، هیچ بخشی از طیف مرئی خاکستری دیده نمی‌شود؛ بنابراین یکی از ویژگی‌های افرادی که رنگ‌های سبز و قرمز را مخلوط می‌کنند این است که رنگ‌های آبی و زرد را نسبت به رنگ‌های قرمز و سبز، تندتر می‌بینند.

آزمایشی در زیر ارائه می‌شود که براین ویژگی‌های مطرح شده استوار است و هر فرد می‌تواند براساس آن بهنجار یا کوررنگی خود را تشخیص دهد. این تست‌ها علاوه بر اینکه برای شما می‌تواند جنبه سرگرمی داشته باشد، به شما آگاهی درستی درباره درک طیف رنگ‌ها را هم می‌دهد.

۱-
 
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی

همه افرادعدد ۱۲ را می‌بینند

۲-
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی

افراد سالم عدد ۸ و آن‌هایی که به رنگ‌های قرمز ـ سبز کوری دارند عدد ۳ را میبینند. آن‌هایی که کوررنگ کامل هستند هیچ عددی را نمیبینند.

۳-
 
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی

افراد سالم عدد ۵ و آن‌هایی که به رنگ‌های قرمز ـ سبز کوری دارند عدد ۲ را می‌بینند. آن‌هایی که کوررنگ کامل هستند هیچ عددی نمی‌بینند.

۴-
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی
افراد سالم عدد ۲ را می‌بینند و اکثر افرادی که در دیدن رنگ‌ها اختلال دارند، هیچ عددی نمی‌بینند یا اشتباه میبینند.

۵-
 
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی

افراد سالم عدد ۷ را می‌بینند و اکثر افرادی که دردیدن رنگ‌ها اختلال دارند، هیچ عددی نمی‌بینند یا اشتباه می‌بینند.
 
۶-
آیا شما کوررنگی دارید یا نه؟ +تست کوررنگی
اکثر کسانی که در دیدن رنگ‌های قرمز ـ سبز اختلال دارند، عدد ۵ را می‌بینند. اکثر افراد طبیعی و آن‌هایی که کوررنگی کامل یا درک بسیار ضعیفی از کل رنگ‌ها دارند، هیچ عددی نمی‌بینند.

منبع: راهنمای عملی روان شناسی تجربی ترجمه و تألیف دکتر حمزه گنجی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار