کرونا تل‌آویو را به کابینه اضطراری وادار کرد
کد خبر: 995589
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Azt
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
حزب آبی و سفید در اسرائیل به‌رغم وجود بن‌بست در تشکیل کابینه، پذیرفت که با حزب نتانیاهو برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، کابینه اضطراری تشکیل دهد؛ کابینه‌ای که به گفته رسانه‌ها به مدت یک سال دوام خواهد داشت و مقام نخست‌وزیری به ریاست رهبران دو حزب اصلی گردشی خواهد بود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: گسترش شیوع ویروس کرونا در سرزمین‌های اشغالی سبب شده احزاب اصلی رژیم صهیونیستی برای مقابله با این وضعیت پس از یک سال ناکامی در تشکیل کابینه، به توافقی موقتی دست پیدا کنند.

مقام‌های ارشد حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس، گفته‌اند که برای تشکیل یک کابینه وحدت اضطراری اجماع حاصل شده و این دولت به ریاست نتانیاهو تشکیل می‌شود، اما حزب آبی و سفید نقشی حاشیه‌ای نخواهد داشت.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، برخی منابع خبری در اسرائیل گفته‌اند که توافق حزب آبی و سفید با حزب لیکود به این گونه است که نخست‌وزیر در کابینه اضطراری به صورت گردشی باشد و در مرحله اول بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل عهده‌دار آن باشد، اما مقام‌های حزب آبی و سفید گفته‌اند که مشخص نیست این پیشنهاد نتانیاهو چقدر جدی است.

حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با وجود آنکه کرسی‌های بیشتری نسبت به دیگر احزاب در پارلمان اسرائیل به دست آورد، نتوانست اکثریت لازم را برای تشکیل کابینه تضمین کند. نتانیاهو برای تشکیل کابینه به جز عدم حمایت از سوی دیگر احزاب، با مانع دیگری هم روبه‌رو است. حزب آبی و سفید پیشنهاد قانونی را داده که با اعمال تغییراتی در شرایط نخست‌وزیری، امکان تشکیل کابینه از سوی نتانیاهو را غیرممکن می‌کند. این لایحه با کسب حمایت برخی احزاب از جمله حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ پیشین نتانیاهو، رأی لازم برای تصویب را به دست آورده است.

با شیوع ویروس کرونا در سرزمین‌های اشغالی و افزایش روز به روز مبتلایان به این ویروس، زمینه تشکیل کابینه اضطراری با رهبری نتانیاهو و گانتس فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری قدس، بر اساس طرح پیشنهادی، کابینه اضطراری به مدت یک سال دوام خواهد داشت و کابینه پیشنهادی با ۲۰ وزارتخانه تشکیل خواهد شد، مشروط بر اینکه همه فراکسیون‌های پارلمانی در این وزارتخانه‌ها سهیم باشند و هر وزارتخانه بر حسب تعداد کرسی هر یک از فراکسیون‌های پارلمانی بین آن‌ها توزیع خواهد شد.
از سوی دیگر، رئیس حزب لیست مشترک عربی، هم از نخست‌وزیری بنی گانتس در فلسطین اشغالی حمایت کرده است.

ایمن عوده، رئیس حزب فهرست عربی روز یک شنبه در دیدار با رووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی توصیه کرد که بنی گانتس به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل انتخاب شود. خبرگزاری فلسطینی «صفا» به نقل از ایمن عوده گزارش کرد که اعضای حزب لیست مشترک از بنی گانتس حمایت خواهند کرد تا جلوی بنیامین نتانیاهو را برای نخست‌وزیر شدن بگیرند. شبکه کان هم گزارش کرده بود که پس از به حد نصاب نرسیدن تعداد کرسی‌های احزاب، رئیس اسرائیل رایزنی‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید را آغاز خواهد کرد. همچنین، وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی دیروز از موکول شدن جلسه محاکمه نتانیاهو به دو ماه دیگر به دلیل گسترش کرونا خبر داد.

وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی هم دیروز اعلام کرد که جلسه محاکمه نتانیاهو به دلیل گسترش کرونا در اراضی اشغالی به دو ماه دیگر موکول شده است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت اسرائیل، تاکنون ۱۹۵ نفر در سرزمین‌های اشغالی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و آمار مبتلایان همچنان روند صعودی دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار