پرداخت ۳ بسته حمایتی به اقشار کم برخوردار
کد خبر: 995247
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AuN
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
جهت جبران خسارت ناشی از ویروس کرونا با دستور رئیس‌جمهور سه بسته حمایتی در اختیار اقشار کم‌برخوردار جامعه قرار خواهد گرفت، درهمین رابطه رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۷ میلیون نفر جهت حمایت معیشتی ویژه شناسایی شده‌اند. ۳ میلیون نفر که درآمد ثابت ندارند مشمول دریافت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در ماه خواهند شد و ۴ میلیون نفر دیگر کسانی هستند که به آن‌ها ۵/ ۱ تا ۲ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، با فراگیر شدن ویروس کرونا که روال عادی زندگی و کسب و کار مردم را تحت‌تأثیر قرار داد، لازم بود صاحبان کسب و کار و خانوار‌ها به نوعی مورد حمایت قرار گیرند. به هر صورت در این جریان بخشی کار خود را هر چند برای مدتی از دست دادند و دچار آسیب شدند.

بر این اساس پیشنهاد حمایت مالی دولت از خانوار‌ها مطرح بود تا اینکه اخیراً اعلام شد بسته‌های حمایتی برای جبران آسیب ناشی از کرونا پیش‌بینی شده که شامل افراد بدون درآمد ثابت می‌شود. حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور پس از دریافت گزارش کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا از اقشار کم‌درآمد و صاحبان کسب و کار‌هایی که بر اثر شیوع این بیماری دچار آسیب و لطمه شده‌اند، دستور داد سه بسته حمایتی در اختیار «اقشار کم‌برخورداری که کسب و کار آنان در آستانه سال نو، لطمه و خسارت جدی دیده‌اند»، قرار گیرد.

بسته اول قبل از پایان سال ارائه می‌شود
براساس دستور روحانی به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نخستین بسته حمایتی تا پیش از پایان اسفندماه در اختیار افراد مشمول قرار می‌گیرد که با کمک بانک اطلاعات ایرانیان شناسایی یا ثبت‌نام شده‌اند.

دو بسته حمایتی دیگر نیز در ابتدای سال آتی، در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت.

سازمان برنامه و بودجه نیز با دستور رئیس‌جمهور، موظف به تأمین اعتبار این بسته حمایتی شده‌است. همچنین قرار است جلسه آتی کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا روز یک‌شنبه به ریاست روحانی و با حضور وزرای اقتصادی ذیربط و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف تشکیل شود. کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا که به دستور رئیس‌جمهور تشکیل شده، به طور منظم تشکیل جلسه داده و با بررسی معضلات و آسیب‌های اقتصادی شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد کشور، سیاست‌های جبرانی را تدوین و در اختیار رئیس‌جمهور و ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا قرار می‌دهد.

پرداخت وام قرض‌الحسنه ۲میلیون تومانی به ۴میلیون نفر
از سوی دیگر، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: حدود ۷ میلیون نفر را شناسایی کردیم که قرار است تحت حمایت دو بسته معیشتی ویژه قرار دهیم.

محمدباقر نوبخت افزود: ۳ میلیون نفر کسانی هستند که درآمد ثابت ندارند و مشمول دریافت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در ماه خواهند شد. ۴ میلیون نفر دیگر کسانی هستند که به آن‌ها ۵/ ۱ تا ۲ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: این وام ۱۲ درصد سود دارد که ۸ درصد آن را برنامه و بودجه پرداخت می‌کند. دریافت وام نیاز به ضامن ندارد و با کارت یارانه قابل پرداخت است و این رقم ۳۰ ماهه بازگردانده می‌شود که سه ماه تنفس دارد و اقساط آن ماهی ۸۰ هزار تومان است.

نوبخت بیان داشت: تلاش دولت براین است که با همه تنگنا‌های بودجه‌ای که دشمنان در این شرایط خاص تحمیل کرده‌اند به مردم و بیماران کمک شود.

بسته حمایتی دولت برای افراد فاقد درآمد ثابت هفته آینده پرداخت می‌شود
رضا عوض‌پور، رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت دو بسته حمایتی برای شاغلان فاقد درآمد ثابت در دستور کار دارد یکی بحث خرید اعتباری به گونه‌ای که کارگران ساختمانی و کارگران فصلی و روزمزد و دستفروشان و رانندگان تاکسی و کارگران رستوران‌ها می‌توانند یک الی ۲ میلیون تومان خرید اعتباری انجام دهند.

وی افزود: در برآورد اولیه ما حدود ۳ میلیون خانوار مشمول این طرح شناسایی شده‌اند و این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد می‌باشد و پس از ثبت‌نام متقاضیان و استحقاق‌سنجی افراد، به نوبت پرداخت خواهد شد.

عوض پور ادامه داد: در مرحله دوم حدود ۵/۱ میلیون خانواری که حتی دارای درآمد متغیر هم نداشتند توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها شناسایی شده‌اند و در هفته پیش‌رو اولین بسته حمایتی را دریافت خواهند کرد.

وی گفت: مبالغ دریافتی این افراد برای خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر رقم ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

همچنین، محمد شریعتمداری وزیر رفاه در پیامی توئیتری نوشت: با دستور رئیس‌جمهور و همراهی سازمان برنامه به کلیه افرادی که شغل خاص با درآمد ثابت ندارند، در اسفندماه یک بسته حمایتی پرداخت می‌شود. این افراد با کمک بانک اطلاعات ایرانیان شناسایی یا ثبت‌نام می‌شوند.

مقابله با کرونا در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی
با توجه به اینکه دامنه اثر‌گذاری شیوع ویروس کرونا در کشور‌ها بسیار گسترده‌است و حتی بازار‌های مالی بزرگ دنیا را دچار ریزش کرده‌است بسیاری از کشور‌ها بسته‌های حمایتی پولی، مالی و کالایی را برای حمایت از خانوار‌ها و همچنین بنگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک و در کل صاحبان کسب و کار‌ها به اجرا گذاشته‌اند. یکی از وجوه تمایز ایران با سایر کشور‌ها در مواجه با ویروس کرونا و تبعات منفی این ویروس بر اقتصاد خرد و کلان آن است که ایران تحت‌تأثیر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ناجوانمردانه وجنگ اقتصادی شدید امریکا قرار گرفته‌است.

در شرایطی که دولتمردان امریکا ژست بشر‌دوستانه می‌گیرند، اما وزارت خزانه‌داری امریکا، اقتصاد ایران را در شدید‌ترین نوع تحریم قرار داده‌است که بودجه دولت و بخش نفت را تحت‌تأثیر قرار داده‌است، این در حالی است که سیستم بانکی کشور به واسطه تأمین بودجه برای دولت و شرکت‌های دولتی با حساب سرمایه منفی مواجه شده‌اند و حجم بدهی دولت به این بخش به مرز ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

در این میان در شرایطی که طی سالجاری بسیاری از ارز‌های خانگی به بازار کشیده شد، اما متولیان بخش کشاورزی مدعی هستند که بانک مرکزی در حدود ۸۰ روز است که برای پرداخت ارز نهاده‌های دامی تأخیر داشته است و از همین رو کشتی‌ها در بنادر بار را تخلیه نمی‌کنند و بهره‌برداری از ذخایر استراتژیک عملیاتی شده‌است هر چند بانک مرکزی از منظر آرامش بخشی در بعد داخلی می‌گوید ذخایر ارزی مناسب است، اما برخی از تحلیل‌ها براین پایه استوار است که چاپ پول از ناحیه بانک مرکزی برای خرید دلار از بازار آزاد جهت تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالا‌های اساسی انجام می‌گیرد که خود تورم‌آفرین است.

همتی از صندوق بین‌المللی پول تست کرونا می‌گیرد
حال به نظر می‌رسد رئیس کل بانک مرکزی قصد دارد تست کرونا از صندوق بین‌المللی پول بگیرد، رئیس کل بانک مرکزی گفت: طی نامه‌ای به رئیس صندوق بین‌المللی پول خواستار تسهیلات ۵ میلیارد دلاری از طرح ۵۰ میلیارد دلاری تسهیلات سریع آن صندوق برای پیشگیری و درمان و مقابله با آثار اقتصادی ویروس کرونا شده‌است.

واکنش جامعه جهانی و صندوق بین‌المللی پول می‌تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعا‌های آن‌ها در کمک به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب‌دیده باشد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مرضیه بارانی هستم بی سر پرستم به من بسته حمایت تعلق میگیرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
به من بی سر پرست بسته حمایت تعلق میگیرد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار