اقتباس‌کنندگان را در دست‌انداز نیندازید
کد خبر: 994590
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ajm
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
علی ژکان کارگردان سینما:
پایه‌های هنر‌های نمایشی بر ادبیات استوار شده و ارتباط میان هنر‌های نمایشی و ادبیات در همه جای دنیا کم و بیش وجود دارد ولی در سینما و تلویزیون ایران، این ارتباط ضعیف شده و همین مسئله ضعف محصولات سینما و تلویزیون را در پی داشته است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: علی ژکان کارگردان سینما با بیان مطلب فوق به «جوان» گفت: اگر هر فیلمساز یا سریال‌سازی سطح اتکایش را به ادبیات دهد و سراغ گرته‌برداری از رمان‌ها و داستان‌های جذاب برود یقیناً سطح کیفی بالاتر خواهد رفت، چون به هر حال دایره ادبی حین انتشار یک محک جدی می‌خورد و این محک، سطح خطا هنگام اقتباس نمایشی را کاهش می‌دهد. کارگردان «مادیان» و «سایه به سایه» ادامه داد: ما فرهنگ ادبی غنی‌ای داریم و می‌توانیم در مناسباتی مانند نوروز از همین فرهنگ برای داستان‌پردازی استفاده کرده و بهره ببریم. خیلی منابع خوب داریم که می‌شود از آن‌ها اقتباس کرد و آن‌ها را دستمایه کار قرار داد به شرط اینکه مدیران بخواهند اقتباس شود و مدام پیش‌روی اقتباس‌کنندگان، دست‌انداز قرار ندهند.

علی ژکان با بیان اینکه اصلاح ارتباط ادبیات و سینما و تلویزیون، نیاز زمانه است، اظهار داشت: رابطه بین تلویزیون و ادبیات، چه ادبیات کلاسیک و چه ادبیات معاصر باید یک رابطه فعال، خوشایند و قوی باشد و همین موجب می‌شود که فیلمنامه‌هایی باقدرت تولید شود. یقیناً این ارتباط وجود ندارد که سفارشی‌سازی و ادای این و آن را درآوردن سینما و تلویزیون را درمی‌نوردد. این کارگردان بیان داشت: پیشتر تقلید از بزرگان صورت می‌گرفت و حالا می‌بینیم سازندگان بر موج‌هایی سوار می‌شوند که هرازگاه وارد سینما و تلویزیون می‌شود در حالی که رفتن سراغ یک اقتباس خوب، خودش می‌تواند جریان‌ساز و عاملی برای الگو گرفتن باشد.
برچسب ها: علی ژکان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار