همه منتظر تصمیم فیفا
کد خبر: 994568
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AjQ
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۰
حاشیه‌های تمام نشدنی انتخابات فدراسیون فوتبال
هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال نزدیک‌تر می‌شویم ابهامات، تخلفات و زیر‌و‌رو کشیدن‌های آقایان فدراسیون در طول هشت سال گذشته بیشتر نمایان می‌شود.
فريدون حسن
سرویس ورزشی جوان آنلاین: صرف‌نظر از اینکه خط‌دهی و حساس کردن مجامع بین‌المللی نظیر کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به موضوع انتخابات فدراسیون فوتبال ایران کار داخلی‌هاست، اما از آنجا که قدیمی‌ها گفته‌اند «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» حالا کار به جایی رسیده که رفقای دیروز و رقبا و دشمنان امروز پته یکدیگر را روی آب می‌ریزند که بله، اساسنامه مشکل داشته و باید طی این سال‌ها اصلاح می‌شده، هرچند که برخی هم وقیحانه پای حرف‌شان ایستاده‌اند و سعی می‌کنند توپ را در زمین دولت و وزارت ورزش بیندازند و تعلل آن‌ها را باعث بروز معضلات امروز عنوان کنند.

به هر حال برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون حالا به‌خاطر ایراد اساسی که فیفا به اساسنامه گرفته در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ایرادی که به متن فارسی و انگلیسی اساسنامه وارد و مشخص شده که این دو با هم همخوانی ندارند. آنچه مسلم است اینکه این روز‌ها همه دنبال مقصر می‌گردند و تقریباً اصل را فراموش کرده‌اند. حقیقت این است که مقصر این جریان یکی یا عده‌ای از همین مدیران فعلی یا قبلی فدراسیون فوتبال هستند. همین‌ها که حالا با مستمسک قرار دادن جریانی که به‌وضوح ردپای خودشان در آن دیده می‌شود، سعی در به تعویق انداختن انتخابات فدراسیون فوتبال دارند.

از یاد نبریم مسافرت مشکوک چند هفته قبل ابراهیم شکوری به فیفا به بهانه واهی مسائل مالی و توجه کنیم به اینکه همین آقایان باز هم برنامه سفر به سوئیس و دیدار با اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال برای بردن آخرین اطلاعات را داشتند که البته این‌بار کرونا به دادمان رسید و نتوانستند سفر کنند. حالا وزارت ورزش مانده و انتخاباتی که در فاصله پنج روز به موعد برگزاری روی هواست و کسی به درستی نمی‌داند سرانجامش چه می‌شود. انتخاباتی که حالا فیفا باید اجازه برگزاری آن را بدهد.

مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان می‌گوید: «فیفا اعلام کرده است اساسنامه سال ۹۰ ایراداتی دارد و طبق این اساسنامه شما نمی‌توانید عمل کنید. آن چیزی که برای تأیید به دولت ارسال شده، همان اساسنامه سال ۹۰ بود و طبیعی است حتی اگر مصوبه دولت را می‌گرفت، ارتباطی به ایرادات فیفا نداشت. موضوع چیز دیگری است و فیفا به این اساسنامه ایراد می‌گیرد. فدراسیون در پاسخ خود گفته بود اجازه بدهید انتخابات برگزار شود و پس از آن اساسنامه را اصلاح کنیم، اما آن‌ها نپذیرفتند. طبق ظواهر امر تا امروز هم تغییری صورت نگرفته و اجازه داده نشده است. وزارت ورزش و جوانان هم اساسنامه فدراسیون‌هایی را که مغایر با قواعد فدراسیون‌های جهانی باشد، نمی‌پذیرد و تأکید ما هم این است که باید با قواعد بین‌المللی پیش برویم، خودمان را تطبیق بدهیم و موضوعاتی را که گفته می‌شود قبول کنیم. البته باید در این زمینه هم گفتگو کنیم تا در کنارش قوانین و منافع ملی‌مان حفظ شود. این هم قابل صحبت کردن است.»

معاون وزیر ورزش می‌گوید: «با این حال فکر می‌کنم اگر فیفا این مسئله را نپذیرد، قاعدتاً اساسنامه باید اصلاح شود و پس از آن انتخابات را برگزار کرد که خیلی چیز مهمی نیست و می‌توان اساسنامه را سریع طبق نظر فیفا اصلاح کرد. به این دلیل که اساسنامه آماده است و تغییراتی که فیفا خواسته بود روی اساسنامه انجام داده‌اند. با این وضعیت نمی‌توانم بگویم قطعاً ۲۵ اسفند برگزار نمی‌شود، باید صبر کرد. شاید در یکی، دو روز آینده تحولاتی صورت گیرد و امکان دارد با یک نامه یا گفتگو انتخابات برگزار شود.»

محمود اسلامیان، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال هم پس از برگزاری جلسه هیئت رئیسه درباره برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال در تاریخ ۲۵ اسفند‌ماه عنوان می‌کند: «منتظر پاسخ فیفا هستیم. خواهش ما از آن‌ها این بوده که انتخابات را برگزار کنیم، اما اصرار آن‌ها اصلاح اساسنامه و ارسال اساسنامه اصلاح شده به فیفاست. ما به دنبال برگزاری هستیم و این را به صورت مکتوب از فیفا خواسته‌ایم که انتخابات برگزار شود و بعد از آن اصلاحات را از دولت بگیریم.»

اسلامیان عنوان می‌کند: «فیفا مصر است اصلاحاتی که سال گذشته (۲۰۱۹) با حضور در ایران انجام دادند، روی آن‌ها توافق شد و در کمیسیون اجتماعی دولت هم به تصویب رسید، نهایی و به فیفا ارسال شود تا اجازه برگزاری انتخابات را بدهند. ما منتظریم در دو، سه روز آینده پاسخ نهایی را بدهند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار