باتعمیر اساسی توربین پالا یش نفت اصفهان ۴۰ میلیارد تومان صرفه جویی ارزی شد
کد خبر: 994247
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AeF
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
رئیس نگهداری و تعمیرات ماشین‌آلات دوار شرکت پالایش نفت اصفهان:
مهندس مهدی نصرآزادانی گفت: با تلاش متخصصان شرکت پالایش نفت اصفهان عیوب بدنه و نشتی توربین PT۱-۶۳۱A رفع و موفق شدند از خروج مقادیر زیادی ارز برای خرید توربین (که قیمت هر دستگاه آن بالغ ‌بر ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده بود) جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان رئیس نگهداری و تعمیرات ماشین‌آلات دوار شرکت پالایش نفت اصفهان اظهار داشت: توربین‌ PT۱ -۶۳۱A واحد آیزوماکس شماره یک شرکت پالایش نفت اصفهان که در طول سالیان گذشته دچار نشتی بدنه شده بود و مشکلات زیادی را برای واحدهای عملیاتی به وجود می‌آورد با تلاش متخصصان این شرکت به‌طور کامل تعمیر شد و در سرویس قرار گرفت.

مهدی نصرآزادانی در این زمینه بیان کرد: مشکل نشتی توربین‌ PT۱-۶۳۱A و نیاز به ساخت بدنه بر اساس مهندسی معکوس ما را برآن داشت تا در زمان تعمیرات اساسی مهرماه سال جاری که فرصتی مناسب برای ساخت بدنه جدید و جایگزینی آن در واحد ایجاد شده بود، توربین PT۱-۶۳۱A را به‌منظور دمونتاژ بدنه توربین به کارگاه تعمیرات پمپ ارسال کنیم.

وی ابرازداشت: با بررسی‌ها مشخص شد که در ناحیه اتصال قسمت چدنی به قسمت فولادی در قطعات بالایی توربین، قطعه چدنی روی فلنج ترک‌ خورده است. ازآنجایی‌که جنس بدنه (چدن) بود، امکان جوش‌کاری روی آن ممکن نبود، بنابراین چندین راهکار از سوی شرکت‌های خارج از سازمان برای ترمیم قطعه ارائه شد که البته ازنظر فنی توجیه‌پذیر نبودند، فقط یک راهکار اصولی و فنی به نظر می‌رسید که آن‌هم در کنار پرداخت هزینه بالا، به حدود ۲۴ روز زمان نیاز داشتیم و البته با توجه به محدودیت زمان تعمیرات، عملی به نظر نمی‌رسید. این بود که همکاران ماشینری در کارگاه تعمیرات پمپ دست‌به‌کار شدند و روی بدنه‌ی توربین کارکردند.

مهندس ارشد کارگاه ماشین‌آلات دوار شرکت پالایش نفت اصفهان نیز در خصوص عملکرد همکاران این بخش تصریح کرد: هم‌زمان با طراحی و ساخت فیکسچرهای لازم برای ماشین‌کاری بدنه، برای اسکن و سطح سازی اولیه بدنه اقدام شد. قطعات بدنه به تفکیک روی ماشین‌های بورینگ و کاروسل قرار گرفتند و مشکلات آنها که شامل پیچیدگی و عدم عمود بودن قسمت‌های مختلف نسبت به هم بود مشخص گردید. پس از تبیین مشکلات، قطعات سطح سازی شده روی‌هم مونتاژ گردیدند تا بعد از ماشین‌کاری و مشاهده قسمت‌های معیوب بدنه، سطوح درگیر اصلاح شوند، به‌طوری‌که هیچ آسیبی به بدنه و درنهایت به عملکرد توربین وارد نشود. با انجام مراحل فوق قسمت‌های بدنه اصلاح و قطعات توربین روی‌هم مونتاژ شدند و طبق اطلاعات سازنده، فاصله قسمت‌های مختلف نسبت به هم تنظیم گردید و توربین مونتاژ نهایی شد.

رئیس نگهداری و تعمیرات ماشین‌آلات دوار شرکت پالایش نفت اصفهان در پایان گفت: از تمام همکاران واحدهای کارگاه مرکزی، خودکفایی و ماشینری که یک‌بار دیگر باعث افتخار پالایشگاه شدند و در انجام این کارمهم سنگین و دقیق با تمام توان خود همکاری کرده اند تشکرمی نمایم و ازهمکاران شرکت  که با شعار"ما می توانیم" موفق شدند از خروج مقادیر زیادی ارز برای خرید توربین (که قیمت هر دستگاه آن بالغ ‌بر ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده بود) جلوگیری نمایند که این حرکت بسیار ارزشمند است.

گفتنی است با تلاش همکاران توربین سه روز مانده به پایان تعمیرات اساسی به واحد ارسال و بدون مشکل در واحد نصب و راه‌اندازی شد.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار