رشد اقتصادی قوی‌ترین اقتصاد اروپا صفر شد
کد خبر: 992779
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AGZ
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۵
رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ صفر درصد اندازه‌گیری شدکه این رویداد در هفت سال اخیر در قوی‌ترین اقتصاد اروپا بی‌سابقه بوده‌است. آلمان به عنوان سومین صادر‌کننده بزرگ در جهان تحت‌تأثیر جنگ تجاری و شیوع ویروس کرونا با کاهش شدید تقاضای وارداتی مواجه شده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش نیویورک تایمز، مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ هیچ رشدی نداشته‌است که این رشد، ضعیف‌ترین رشد اقتصادی آلمان در طول هفت سال اخیر محسوب می‌شود. همچنین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز رشد اقتصادی ۴ /۰ درصد اندازه‌گیری شده که ۲/ ۰ درصد کمتر از رشد مشابه منتهی به دوره قبل بوده‌است. هر چند این مرکز از ذکر دلیل این کاهش رشد محسوس خودداری کرده، اما به نظر می‌رسد بخشی از این کاهش متأثر از ریسک‌های تجاری بوده‌است.

روزی کالتروف، کارشناس مسائل اقتصادی اروپا در موسسه «آکسفورد اکونومیکس» گفت: پیامد‌های ویروس کرونا بر زنجیره تأمین جهانی احتمالاً روی عملکرد منطقه یورو و آلمان نیز مؤثر خواهد بود.

آلمان به عنوان سومین صادر‌کننده بزرگ در جهان تحت‌تأثیر جنگ تجاری و شیوع ویروس کرونا با کاهش شدید تقاضای وارداتی مواجه شده‌است. ۲۰ درصد رشد اقتصادی آلمان بر عهده بخش تولید است که در مقایسه با بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته سهم بالایی محسوب می‌شود: تنها ۹ درصد رشد اقتصادی انگلیس و ۱۰ درصد رشد اقتصادی امریکا مربوط به رشد بخش تولید است. اندرو کنینگهام، تحلیلگر مؤسسه «کپیتال اکونومیکس» گفت: این احتمال وجود دارد که رکود اقتصادی آلمان در نیمه نخست امسال نیز ادامه داشته باشد. ادامه روند اخلال در زنجیره تأمین از طرف چین پیامد‌های زیادی خواهد داشت. اخیراً امریکا تهدید کرده‌است تعرفه روی واردات محصولات آلمانی را به ۲۵ درصد افزایش دهد و این تهدید در صورت عملی‌شدن دارای پیامد‌های زیادی برای اقتصاد آلمان خواهد بود؛ چراکه آلمان بزرگ‌ترین صادرکننده اروپایی به امریکا محسوب می‌شود.

آلمان یک سوم کل حجم تولیدات ناخالص داخلی منطقه یورو را در اختیار دارد، اما سال گذشته رشد اقتصادی بسیار ضعیفی را تجربه کرد. افزایش مناقشات تجاری بین امریکا و چین، تهدید امریکا به وضع تعرفه بر واردات محصولات اروپایی و مسئله برگزیت از جمله دلایل اصلی کاهش رشد اقتصادی آلمان در سال گذشته عنوان شده‌است.

متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۹۹/ ۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۲ /۷ درصدی سه ماهه نخست سال ۱۹۷۳ و کمترین رشد نیز رشد منفی ۹/ ۶ درصدی سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ بوده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار