علاوی: طرح‌هایی برای به شکست کشاندن رأی اعتمادم وجود دارد
کد خبر: 992632
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AEC
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰
به‌رغم هشدار‌های کرونایی در عراق معترضان استان‌های مرکزی و جنوبی این کشور دیروز در مخالفت با نخست‌وزیر مکلف عراق دست به تجمع زدند. محمد توفیق علاوی، در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک نوشته که طرح‌هایی برای به شکست کشاندن رأی اعتماد به دولت جدید به گوشم رسیده که دلیل آن ناتوانی در ادامه چپاول و دزدی‌هاست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: محمد توفیق علاوی هنوز به کاخ نخست‌وزیری وارد نشده، با چالش و مخالفت‌های جدی روبه‌رو شده است. یک روز بعد از آنکه منابع عراقی از تصمیم ریاست پارلمان عراق برای تعویق نشست رأی اعتماد به کابینه علاوی خبر دادند، محمد علاوی از طرحی برای به شکست کشاندن تأیید دولتش پرده برداشت. او در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک نوشت: طرح‌هایی برای به شکست کشاندن رأی اعتماد به دولت جدید به گوشم رسیده که دلیل آن ناتوانی در ادامه چپاول و دزدی‌هاست. علاوی گفته که امیدوار است اطلاعاتی که دارد، نادرست باشد، ولی با بیان اینکه طرح توطئه‌ای با پرداخت مبالغی هنگفت به نمایندگان و انجام رأی‌گیری در جلسه‌ای محرمانه جریان دارد، گفت: «وزارتخانه‌ها از سوی وزیران مستقل و افراد شفاف اداره خواهند شد.»‌قبل از سخنان علاوی، ائتلاف القوی‌العراقیه (ائتلاف سنی) در پارلمان عراق اعلام کرده بود با مکلف شدن محمد علاوی برای تشکیل دولت مخالف است و هرگز در جلسه رأی اعتماد به دولت او حاضر نخواهد شد. محمد الغبان، رئیس فراکسیون الفتح نیز از مخالفت این فراکسیون با سهمیه‌بندی در تشکیل دولت جدید خبر داد و گفت که به دولتی که از اجماع ملی برخوردار نباشد، رأی اعتماد نمی‌دهد. وی گفت که رویکرد دولتی که محمد توفیق علاوی معرفی کرده به طور صریح تعهد به برگزاری انتخابات زودهنگام را شامل نمی‌شود. همچنین دیروز نماینده ائتلاف نیرو‌های عراقی از هم‌نظر بودن اهل سنت، شیعیان و کرد‌های عراقی برای جایگزینی فردی دیگر به جای محمد توفیق علاوی خبر داد. به نقل از «المعلومه»، «یحیی المحمدی» نماینده ائتلاف نیرو‌های عراقی در گفت‌وگویی تلویزیونی تأکید کرد: ائتلاف نیرو‌های عراقی هیچ مشکلی با ادامه نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی ندارد و گروه‌های اهل سنت، شیعه و کرد‌های عراق نسبت به جایگزینی فردی دیگر به جای علاوی به اتفاق نظر رسیده‌اند. وی افزود: ما از سوی احزاب شیعی درخواست رسمی دریافت کرده‌ایم که فرد دیگری را به جای علاوی معرفی کنیم، زیرا پنهان کردن نام وزرای کابینه نیز دلیلی بر عدم استقلال دولت علاوی است.

ادامه اعتراضات
همزمان با گسترش فشار‌ها برای انصراف علاوی، دیروز معترضان عراقی هم به‌رغم شیوع بیماری کرونا از استان‌های مرکزی و جنوبی عراق در مخالفت با نخست‌وزیر جدید تجمع برگزار کردند. معترضان در تظاهرات خود که در میدان التحریر واقع در مرکز بغداد برگزار شد، بار دیگر مخالفت خود را با محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر جدید اعلام کرده و خواستار انتخاب شخصیتی جایگزین و مستقل خارج از احزاب موجود در عراق شدند. تظاهرکنندگانی که بسیاری از آن‌ها از استان‌های مرکزی و جنوبی در پاسخ به فراخوان‌ها در شبکه‌های مجازی به میدان التحریر آمده بودند پلاکارد‌هایی در دست داشتند که روی آن از پارلمان خواسته شده بود قانون جدیدی را به عنوان مقدمه‌ای برای تغییر جامع در روند سیاسی کنونی کشور تصویب کند. این در حالی است که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به منظور حفظ سلامت تظاهرکنندگان خواستار عدم خروج آنان برای تظاهرات شده بود. همچنین دیروز سید عمار الحکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به علت خطر انتشار ویروس کرونا و با توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت عراق اجرای مراسم سالانه روز شهید عراقی و یادبود شهادت شهید محراب آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر حکیم (قدس سره) به تعویق می‌افتد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار