«کرونا» را سیاسی نکنید
کد خبر: 992406
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AAY
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
درخواست سخنگوی دولت از گروه‌ها، احزاب و رسانه‌ها
سخنگوی دولت با بیان اینکه گروه‌ها از سیاسی‌کردن ویروس کرونا اجتناب کنند، گفت: جلسه ستاد مبارزه با بیماری کرونا امروز به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش ایرنا، علی ربیعی سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت: در شرایطی هستیم که همه باید در کنار یکدیگر و با همدلی کامل به مبارزه با این بیماری برخیزیم. همه باید در کنار وزارت بهداشت که امروز در خط اول مقابله با این مسئله است قرار بگیریم. به پزشکانمان اعتماد کنیم. از همه احزاب، گروه‌ها و رسانه‌ها می‌خواهم از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنند. از مردم به جد درخواست داریم که همراهی با نظام سلامت ایران را بیش از هر دوره دیگری در زندگی روزمره و کنش اجتماعی خود قرار دهند.

سخنگوی دولت گفت: متأسفانه شاهد برخی سوداگری‌های تلخ در خصوص لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم هستیم. در این شرایط همه هر چه داریم در اختیار هم قرار دهیم. امروز روز اعتماد است و باید همبستگی خود را با یکدیگر بیش از هر زمان دیگری حفظ کنیم و بیش از هر دوره دیگری با همدیگر مهربان و همدل باشیم.
ربیعی افزود: برخی از سوداگری‌های اقتصادی که من پیش از جلسه با وزیر صمت که بنابر مصوبه دیروز دولت در این زمینه مسئولیت گرفت صحبت کردم که خوشبختانه در زمینه شوینده‌ها و لوازمی که می‌تواند پاکیزه کند، ما مشکلی نداریم. چند خط جدید تولید اضافه کردند. برخی خطوطی که در صنایع وجود داشت تغییر جهت به تولید شوینده‌هایی که برای سلامت مردم ضروری است که از همین امروز به بازار عرضه خواهد شد.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری گفت: از رسانه‌ها یک انتظار به خصوص دیگر هم دارم. ما این جلسه را در راستای مصوبه هیئت دولت برگزار کردیم. ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد. در دولت در این خصوص بحث مفصلی شد. پیش از جلسه دولت هم معاون اول دولت اسحاق جهانگیری جلسه گذاشتند و به طور شبانه‌روزی هم در وزارت بهداشت با دستگاه‌های ذیربط این ستاد مستقر است.
وی اضافه کرد: وزارت بهداشت به طور شبانه‌روزی با دستگاه‌های مختلف ارتباط دارد. بر اساس تصویب هیئت وزیران و ابلاغ رئیس‌جمهوری کمیته‌های مختلف تشکیل شده است که سیاستگذاری رسانه‌ای هم به اینجانب واگذار شد، البته سخنگویی کماکان بر عهده وزارت بهداشت و درمان است.
ربیعی ادامه داد: خبری هم دیدم که در آن گفته شده تمامی فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، ادارات و بازار‌ها به حالت تعلیق درخواهند آمد و کسانی که دارو یا خرید‌های مهم دارند حتماً در این چند روز انجام دهند. این نمونه خبر‌هایی است که متأسفانه غیرمسئولانه در فضای مجازی منتشر می‌شود. این‌ها نه نیت خیرخواهانه بلکه نیت‌شان قطعاً به هم زدن آرامش جامعه ایران است.

دستیار رئیس‌جمهوری گفت: از همه رسانه‌ها به عنوان میانجی‌های اجتماعی بین دولت و جامعه می‌خواهم اطلاع‌رسانی کامل صورت بگیرد، حتی معتقدیم اطلاع‌رسانی بیش از هر دوره دیگری است، البته اطلاع‌رسانی زیادی را در این دوره منفی نمی‌دانیم، منتها اطلاع‌رسانی که دولت را کمک کند و اگر کاستی است به دولت منتقل شود ولی در جهت کنترل، آرامش و به پیش بردن کنار هم بودن دولت و جامعه باشد، برای اینکه به سرعت، به امید خدا شهر به شهر اعلام کنیم که نگرانی و بستری دیگر نداریم.
ربیعی با بیان اینکه ملت ایران فداکاری و از خود گذشتگی کادر درمانی و بهداشتی را در این شرایط تاریخی فراموش نخواهد کرد، ضمن قدردانی از کادر وزارت بهداشت از نیرو‌های خدماتی تا پرستاران و کارشناسان اظهار داشت: از همراهی رسانه‌ها هم در این زمینه در کنار مردم و دولت نقادانه ولی به طور اطمینان‌بخش و ایجاد امنیت روانی تلاش خواهند کرد، سپاسگزاری می‌کنم.

کرونا در ایران هم بیماری و هم مسئله اجتماعی است
سخنگوی دولت ادامه داد: گسترده شدن ارتباطات انسانی مستقیم و غیرمستقیم و جهانی شدن اقتصاد مسئله‌ای بود که سال‌ها قبل هم پیش‌بینی کرده بودند که ما با بیماری‌های نوع جهانی بیش از گذشته روبه‌رو خواهیم شد. کرونا در داخل کشور هم به همان اندازه که مسئله بهداشتی و درمانی است مسئله اجتماعی هم است. کرونا ویروس کوری است که مرز‌های طبیعی و اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد، بین دولتی، مردمی و نظامی و غیرنظامی، این گروه و آن گروه و آن جناح، پایین شهری، بالاشهری، زن و مرد، این قوم و آن قوم تفاوت قائل نمی‌شود، علاوه بر جان انسان‌ها با زندگی روزمره مردم هم مرتبط است.
ربیعی در پاسخ به پرسشی راجع به اظهارات یک پرستار که در بعضی از بیمارستان‌های خصوصی مانع پوشش کادر می‌شوند و رسانه ملی در زمینه کرونا ضعیف عمل می‌کند، گفت: استفاده از لباس‌ها سطح‌بندی دارد، یک پرستاری بیمار عمومی می‌بیند در این صورت ضرورتی ندارد آن لباس خاص را بپوشد، اگر پزشکی می‌بیند بیمار مشکل تنفسی دارد از ماسک خاص استفاده کند، استفاده از این لباس که مانند لباس فضانوردی است، پروتکل دارد و کسانی باید استفاده کنند که مثلاً مریضی داشتند که قبلاً فوت کرده و به دلیل کرونا بوده و امکان انتقال باشد یا پزشکی که از بیمار با کرونای مثبت مراقبت می‌کند. پوشیدن آن لباس‌ها کار ساده‌ای نیست، عرق می‌کنند و کار کردن با آن سخت است برای همین خود پرسنل قبول نمی‌کنند.
وی ادامه داد: پروتکلی که از ۵/۱ ماه قبل اعلام کردیم معلوم می‌کند چه کسی چه چیزی را باید استفاده کند. صدا و سیما از حیث آگاهی‌بخشی همکاری بسیار خوبی با ما داشته است، در اکثر مسائل بخش‌های خبری هم برای انجام مصاحبه زنده هماهنگ می‌شود.

دولت و مجلس متعلق به همه ایرانیان
ربیعی در بخش دیگری از سخنانش درباره انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: روز جمعه یکی از مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین مقاطع سیاسی کشور یعنی انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی برگزار شد و حالا منتخبان برای چهار سال در نهاد قانونگذاری کشور مسئولیت مهمی را بر عهده گرفته‌اند. هم به منتخبان و همه مردم ایران چه آن‌هایی که پای صندوق‌ها آمدند و چه کسانی که نیامدند تبریک می‌گویم، دولت و مجلس متعلق به همه ایرانیان است.
سخنگوی دولت افزود: بیش از همه از مردم که با وجود همه شرایط سخت حاکم بر کشور از تحریم‌ها گرفته تا حوادث ناگوار رخ داده، پای صندوق‌ها آمدند تشکر و از همه دست‌اندرکاران انتخابات هم قدردانی می‌کنم. دولت همه تلاش خود را برای اینکه این انتخابات با صحت و امنیت برگزار شود به کار برد.
ربیعی یادآور شد: نظام انتخاباتی ما صندوق‌محور است و همه ارکان نظام با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم روی کار آمدند و معتقدیم دولت و مجلس برای منافع ملی و کمک به زندگی مردم کنار هم قرار بگیرند و هم‌افزایی کنند.
 
بیش از داروی کرونا به داروی اعتماد نیاز داریم
ربیعی با انتقاد از منفی‌نویسی گفت: گاهی وقت‌ها منفی‌نویسی برای لایک گرفتن در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است، الان زمان اعتماد از روابط دوطرفه است. اجازه دهید در کرونا با اعتماد کامل جلو برویم. در بحث کرونا شوخی نداریم و جامعه را نباید دچار ناامنی روانی کنیم و کشور را برای آنانی که می‌خواهند جامعه را به تاراج ببرند، آماده نکنیم. در نقد کردن دولت و گفتن کاستی‌ها تردیدی وجود ندارد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه در وزارت بهداشت به طور مستقیم دنبال برگزاری ویدئو کنفرانس خبری هستیم، خطاب به رسانه‌ها، اظهار کرد: از رسانه‌ها درخواست دارم با پیگیری روند‌ها موضوع را به مسیر خود ببرید و اگر اشکالی هست، بگویید، با پیگیری خبرها، اطمینان‌بخشی ایجاد کنید. ما بیش از داروی کرونا به داروی اعتماد، کنار هم قرار گرفتن و عمل به توصیه‌های بهداشتی وزارت بهداشت نیاز داریم.
 
شفافیت بسیاری از کشور‌ها اندازه ما نبوده است
ربیعی عنوان داشت: هیچ چشم‌پوشی و کم‌گویی از اتفاقاتی که افتاده صورت نگیرد. مطمئن باشید هر تعداد افرادی که به رحمت خدا می‌روند و جانشان را از دست می‌دهند از هر نقطه‌ای که باشد بیان می‌شود.
سخنگوی دولت اضافه کرد: خواهش می‌کنم کمک کنید چراکه کرونا یک بیماری است که جهان به آن مبتلاست و همه تلاش می‌کنند آن را کنترل کنند، ظرفیت بهداشتی ما هم می‌تواند آن را کنترل کند. هراس بیش از اندازه از کرونا آسیبش از نظر ایمنی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
ربیعی ادامه داد: این تعهد اخلاقی دولت است که وزارت بهداشت مسائل را دقیقاً اعلام خواهد کرد. توصیه دیگر ما این است که منعکس می‌کنیم که به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل شود.
وی با اشاره به زمان بستن پرواز‌ها اظهار داشت: یکی از احتمالات بسیار بالا در شیوع‌شناسی، شخص بازرگانی است که دو بار در فاصله بستن پروازها، با خط هوایی کشور امارات و کشور‌های دیگر این ویروس را انتقال داده و الان یکی از علائم قوی این است.

ربیعی تصریح کرد: شاید به عنوان سخنگوی دولت نخواهم این موضوع را بیشتر باز بکنم، می‌دانیم که بسیاری از کشور‌ها به هیچ عنوان شفافیت‌شان اندازه ما نبوده است. ما در این زمینه شفاف عمل کردیم.
وی خاطرنشان کرد: می‌دانیم که بسیاری کشور‌ها با این ویروس درگیر هستند و بعداً یا در اخبار مختلف هم مشخص می‌شود که این کشور‌ها هم درگیر هستند. به اعتقاد من، ما در موضوع اعلام، متعهدانه عمل کردیم. سخنگوی دولت افزود: کمک کنید همین روند اعلام، هشدار و اطمینان‌بخشی توأمان ادامه یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار