کویت واردات محصولات کشاورزی لنجی ایران را ممنوع کرد
کد خبر: 992261
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A8D
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه کویت واردات محصولات کشاورزی لنجی ایران را متوقف کرد، گفت: همین‌طور پنج کانتینر یخچال‌دار حاوی پرتقال ایران نیز در گمرک گرجستان ترخیص نمی‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: پس از آنکه نمونه‌های ابتلا به ویروس کرونا در چند روز گذشته مطرح شد، برخی از کشور‌ها محدودیت‌هایی را در تردد و حمل و نقل مسافر و بار ایجاد کردند. در گفت‌وگویی که با رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی داشتیم، تأثیر این ویروس بر واردات و صادرات محصولات کشاورزی بررسی کردیم.

نورانی گفت: متأسفانه کویت مسیر‌های هوایی، زمینی و دریایی را به روی مسافرانش به سمت ایران بسته است و امروز هم اعلام کرده که صادرات هر گونه محصولات کشاورزی با لنج از مبدأ ایران به مقصد کویت ممنوع است. البته هنوز مطرح نکرده‌است که محصولاتی که روی آب هستند چه وضعیتی خواهند داشت.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: در اظهارات مسئولان کویتی در مورد اینکه آیا صادرات با کشتی هم مشمول این ممنوعیت است یا نه، اشاره‌ای نشده‌است.

نورانی در پاسخ به سؤال «فارس» که پرسید آیا مشکل صادرات با دیگر کشور‌ها وجود دارد، گفت: در حال حاضر صادرات به کشور‌های امارات، قطر و عمان برقرار است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی همچنین از توقف حدود چهار تا پنج کانتینر یخچالی حاوی پرتقال صادراتی از ایران در گمرک گرجستان خبر داد و گفت: دلیل آن‌ها هم بررسی بیشتر به خاطر گزارش ویروس کرونا در ایران است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا مشکل واردات محصولات کشاورزی به خاطر ویروس کرونا وجود داشته‌است، گفت: واردات از کشور‌های دیگر کماکان ادامه دارد، اما واردات از چین به دلیل اینکه ویروس کرونا در آنجا شیوع پیدا کرده انجام نمی‌شود یا با احتیاط کامل انجام می‌شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پاسخ به سؤال دیگری که عمده محصولات صادراتی ما به کویت چیست، گفت: محصولات میوه و تره‌بار که عمدتاً سیب، کیوی، انار، لیمو شیرین و کرفس و انواع سبزیجات می‌باشد که از مسیر بوشهر، آبادان و خرمشهر صادر می‌شود. به گفته وی میزان صادرات محصولات کشاورزی ما به کویت هفتگی ۳۰۰ تا ۵۰۰ تن است.

وی ادامه داد: اخیراً کویت به تابعیت‌های ایرانی اجازه خروج از این کشور نمی‌دهد و اعلام کرده در صورت خروج از کویت دیگر حق برگشت به این کشور را ندارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار