سرمایه گذاری طلا هیجان خود را از دست داده است
کد خبر: 992205
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A7J
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
محمد کشتی آرای در گفتگو با «جوان آنلاین»
چند روزی است که بازار سکه و طلا روند صعودی به خود گرفته است و هر روز خبر افزایش قیمت طلا در رسانه‌ها منتشر می‌شود. نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که با وجود افزایش قیمت سکه و طلا دیگر این بازار هیجان سرمایه گذاری را از دست داده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: محمد کشتی آرای، نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره افزایش قیمت طلا در این چند روز اخیر به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «افزایش قیمت طلا در کشور متاثر از افزایش قیمت انس طلا و دلار است. برای اثبات این مسئله نیز باید گفت که در حال حاضر هیچ گونه حبابی روی قیمت‌ها چه طلا و چه سکه ایجاد نشده و تمام قیمت‌ها واقعی است. حتی به دلیل کاهش تقاضا قیمت سکه حباب منفی دارد، یعنی قیمت سکه مقداری از قیمت واقعی خودش نیز کمتر است و این به معنای حباب منفی است.»

او ادامه می‌دهد: «اگر تقاضایی در بازار ایجاد شود طبیعتا منجر به ایجاد حباب در بازار طلا می‌شود. بنابراین، چون تقاضایی در بازار نیست و حتی به دلیل کاهش تردد‌ها در سطح شهر به دلیل بیماری کرونا، به طور کلی سطح داد و ستد‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها بر اساس شاخص اقتصادی قیمت انس جهانی و قیمت ارز در جریان است؛ بنابراین افزایش قیمت‌ها دلیل منطقی دارد و اگر مثلا افزایش قیمت ارز دلیل غیرمنطقی داشته باشد ربطی به بازار سکه و طلا ندارد.»

کشتی آرای به تاثیر کرونا در افزایش قیمت طلا اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: «در حال حاضر شاخص انس جهانی با تحلیل‌هایی که در حال حاضر وجود دارد دو درصد رشد اقتصادی جهان کاهش پیدا کرده است و این دو درصد کاهش رشد اقتصادی جهان که پیش بینی می‌شود احتمال اینکه باز هم افزایش تقاضا و افزایش سرمایه گذاری در بازار جهانی به دلیل کاهش رشد اقتصادی ایجاد شده وجود داشته باشد. برای مثال درگیر شدن کشور چین با بیماری کرونا که یکی از شاخص‌های اقتصادی جهان است و با کاهش رشد اقتصادی مواجه شده است، ارزش سهام در بسیاری از بورس‌های جهان و بازار‌های بین المللی کاهش پیدا کرده و در نتیجه یک تقاضای خرید طلا و سرمایه گذاری بر روی طلا ایجاد شده است. دلیل آن هم این است که از سال ۲۰۱۲ میلادی تا امروز که ۸ سال می‌گذرد این قیمت انس یک رکورد جدید زده است.»

او درباره رکورد قیمت طلا در بازار کشور می‌گوید: «در مورد قیمت‌های داخلی نیز برای امروز و روز گذشته شاهد یک رکورد جدید قیمتی بودیم که تاکنون در بازار سکه و طلای کشور سابقه نداشته است.»

نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این سوال که قیمت طلا برای سال آینده کاهش می‌یابد یا افزایش، می‌گوید: «از آنجایی که اتفاقات سیاسی و اقتصادی کشور که پیش رو است قابل پیش بینی نیست، به همین دلیل پیش بینی قیمت طلا برای ماه پایانی سال یا سال آینده نیز قابل پیش بینی نخواهد بود؛ بنابراین باید قیمت طلا در کشور را روزانه تحلیل و بررسی کنیم.»

کشتی آرای می‌گوید: «کالا‌هایی در کشور وجود دارد که دولت می‌تواند به عنوان تنظیم بازار برای آن‌ها اقداماتی انجام دهد. اما در طلا و سکه چنین مسئله‌ای امکان پذیر نیست، زیرا که عامل اصلی قیمت طلا و سکه قیمت‌های جهانی است که ما در آن هیچ گونه دخالتی نداریم و نمی‌توانیم دخالتی هم داشته باشیم.»

او تصریح می‌کند: «می توان این پیش بینی را کرد که ما تقاضایی در بازار نخواهیم داشت. هم شرایط اقتصادی هم در دو سال گذشته می‌توان گفت که سرمایه گذاری طلا هیجان خود را از دست داده است و به دلیل زیان‌هایی که برخی از افراد در این نوسانات بازار متحمل شده اند باعث شده که طلا برای سرمایه گذاری جاذبه خود را از دست بدهد.»

به گفته رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر امروز در بازار آزاد سکه طرح قدیم ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان و سکه امامی ۶ میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت هزار و ۶۴۴ دلار معامله می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار