فهم نامزدها از بن‌مایه مشکلات کشور باید شاخص انتخاب باشد
کد خبر: 991076
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049p6
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
شرط لازم تشکیل مجلس کارآمد به روایت دکتر حسن سبحانی
استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران نوشت: «بدیهی است اگر مردمانی به هر دلیلی حتی دلسوزی و یا بی‌اطلاعی، نسبت به انتخاب داوطلبانی با این ویژگی مساعدت نمایند حق خدادادی انتخاب خود را در جای نامناسبی سرمایه گذاری کرده‌اند که نهایتاً برای کشورشان بازدهی منفی و برای خودشان سرخوردگی و عقوبت خواهد داشت.»
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دکتر حسن سبحانی، استاد دانشگاه تهران و نماینده سابق ادوار مجلس، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود به «شرط لازم تشکیل مجلس کارآمد» پرداخت. او نوشته است:
 
مجلس شورای اسلامی ظرف بی بدیلی است که مظروف آن را مردم واجد شرایط رأی، عمدتاً در هر چهار سال یک بار تعیین می‌کنند. اینکه این محتوای تعیین شده توسط مردم از چه قابلیتی برخوردار باشد در مرحله تشکیل مجلس، به عوامل گوناگونی معطوف می‌شود که برخی از آن‌ها به داوطلبان و برخی دیگر به انتخاب کنندگان برمی‌گردد. در این مرحله و به هنگام تبلیغات انتخاباتی، مردم به شفاف‌ترین وجه می‌توانند با در نظر گرفتن محتوای تبلیغاتی داوطلبان، قابلیت آنان را برای حضور در مجلسی واجد شرایط لازم (و نه کافی) ارزیابی کنند و در این خصوص تصمیم بگیرند.
 
مهمترین شاخص در این ارتباط آن است که داوطلب با مسائل کلان کشور چه مواجهه‌ای دارد و چگونه بن مایه‌های مشکلات کشور را می‌فهمد و آن‌ها را مبتنی بر قانون اساسی تحلیل می‌کند؛ بنابراین در هر حوزه انتخابیه چنانچه داوطلبانی به اموری غیر از این مهم بپردازند یقین داشته باشید آن‌ها برای مظروف مجلس شدن آمادگی ندارند و حتی به نحوی ناخواسته محتمل است از طریق مجلس، گشایش دهنده مجاری رانت و فساد و ناکارآمدی در مدیریت کلان کشور شوند.
 
بدیهی است اگر مردمانی به هر دلیلی حتی دلسوزی و یا بی‌اطلاعی، نسبت به انتخاب داوطلبانی با این ویژگی مساعدت نمایند حق خدادادی انتخاب خود را در جای نامناسبی سرمایه گذاری کرده‌اند که نهایتاً برای کشورشان بازدهی منفی و برای خودشان سرخوردگی و عقوبت خواهد داشت.
 
البته اگر این دقت اصولی در انتخاب داوطلبان لحاظ شود و انسان‌های کلان نگری از طرف مردم مسئولیت بپذیرند که شان و موقعیت مجلس را در همان اندازه‌های مطروحه در قانون اساسی بفهمند باز هم نمی‌توان از وجود شرایط کافی برای تشکیل مجلسی رافع مشکلات مردم مطمئن بود لیکن عوامل مربوط به کفایت کارآمدی مجلس در زمان انتخابات رقم نمی‌خورد و بحث مهم دیگری است.

بر این اساس مردم بسیار محترم و صبوری که دوست دارند نه تنها با کاهش مشکلات خویش از طریق مجلس که حتی با بهبود و ارتقاء سطح زندگی و رفاه و شادی خویش مواجه شوند باید لااقل شرط لازم تشکیل مجلس متناسب با انتظارات خود را رعایت نمایند، یعنی برای انتخاب کسانی که حتی با تحلیل صحبت هایشان می‌توان به روشنی فهمید آیا حد و اندازه قابلیت‌های آنان، امکان فهم و حل جامع مسائل کلان ایران ۸۳ میلیون نفری را دارند، نهایت سخت گیری را لحاظ نمایند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار