برخی نمایندگان حامی منافع حداکثربگیران
کد خبر: 990766
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049k6
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۵
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به جنجال مالیات دوپله‌ای از حقوق کارمندان و مدیران دولتی گفت: تغییرات اساسی که باید در بودجه سال بعد لحاظ می‌شد به دلیل عدم ارائه لایحه اصلاح ساختاری بودجه از سوی دولت اعمال نشد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفتگو با «تسنیم»، در خصوص تغییرات بودجه سال آینده گفت: تغییراتی که مورد انتظار بوده تا در بودجه سال ۹۹ شاهد آن باشیم اتفاق نیفتاده و همان چارچوبی که قبل از انقلاب وجود داشته در حال استمرار است. علت اصلی این موضوع نیز این است که دولت لایحه اصلاح ساختار بودجه را قبل از بودجه نیاورده و لذا تغییرات عمده‌ای ایجاد نشده‌است، البته نمی‌توان گفت تغییری صورت نگرفته، اما آن تغییرات عمده‌ای که باید صورت می‌گرفت تا ریل بودجه‌ریزی کشور را با اصلاح ساختار بودجه در مسیر درستی قرار بدهد، اتفاق نیفتاد. عضو کمیسیون تلفیق مجلس در مورد مدل مالیات بر حقوق و مزایا در بودجه ۹۹ گفت: مدل مالیات بر حقوق و مزایا به صورت چهار مرحله‌ای در نظر گرفته شد، طبقه اول از ۳ میلیون به بالا شروع می‌شود و همینطور تا مبالغ بیشتر، تا چهار مرحله که در مرحله نهایی به کسر ۲۵ درصدی مالیات می‌رسد. در مدلی که در کمیته مربوط طراحی کردند ۱۰ درصد از حداکثر مالیات بر حقوق و مزایا را نسبت به بودجه سال ۹۸ کاهش دادند.

این نماینده مجلس ادامه داد: استدلال آن‌ها این بود که به نوعی کمبود درآمدی را که در طبقات متوسط حقوق بگیر به وجود می‌آید، با کاهش مالیات جبران کنند؛ چراکه فراوانی این بخش بیشتر و هرم آن بزرگ‌تر است، سپس این تقسیمات بین حقوق‌بگیران بالای ۳ میلیون تومان انجام شد. قبلاً دولت دو طبقه را پیشنهاد داده‌بود، اما در کمیته‌های مربوطه این پیشنهاد تغییر کرد و تنوع طبقات را بیشتر کردند. درصد تعلق بیمه هم کاهش پیدا کرد و برای ترمیم این بخش آن درصد بالا (۳۵ درصد سال گذشته) را کاهش دادند. وی افزود:، اما از طرفی فضایی در کمیسیون‌ها شکل گرفته‌بود مبنی بر اینکه برخی از افراد تنظیم‌کننده یا دنبال‌کننده این پیشنهاد، بیشتر هوای مدیران با حقوق‌های بالا را داشتند، چنین فضایی در خود سطح کمیسیون هم مطرح بود.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مورد انتقاد‌ها از نحوه رسیدگی به لایحه بودجه ۹۹ در کمیسیون تلفیق و صحن علنی نیز گفت: در حال حاضر کلیه احکام بودجه رسیدگی شده، اما ردیف‌های بودجه باز هم بررسی نشدند. این موضوع یکی از اشکالات این نوع بودجه‌ریزی در کشور است، بحث بررسی ردیف‌های لایحه بودجه خود می‌توانست در ساختار بودجه اصلاح شود ولی هنوز اتفاقی برای رفع این چالش نیفتاده‌است.

وی در خصوص پیش‌بینی بخش‌هایی از بدهی‌های دولت در بودجه گفت: همان طور که در بودجه سال‌های گذشته پیش پیش‌بینی شده‌بود تا بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی پرداخت شود، امسال هم همین احکام آمد ولی تحقق آن بستگی دارد که دولت چه مقدار خودش را متعهد به عمل بداند؛ چراکه در سال‌های ۹۸ و ۹۷، در هر سال ۵۰ هزار میلیارد تومان برای جبران بدهی پیش‌بینی شده‌بود، ولی اجرایی نشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار