رقابت بیش از ۷ هزار نفر برای ورود به مجلس
کد خبر: 990526
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049gE
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد
رئیس ستاد انتخابات کشور از رقابت بیش از ۷ هزار نفر برای ورود به مجلس شورای اسلامی خبر داد. جمال عرف با اشاره به اینکه اسامی داوطلبان انتخابات مجلس که تأییدصلاحیت شده‌اند به فرمانداری‌ها ابلاغ شده است، اظهار داشت: «در این انتخابات ۷ هزار و ۱۴۸ نفر برای ۲۹۰ کرسی نمایندگی در مجلس رقابت می‌کنند.» به این ترتیب برای هر صندلی خانه ملت به‌صورت میانگین ۲۴ نفر رقابت خواهند کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس ستاد انتخابات کشور در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با اعلام خبرِ اتمام بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس در شورای نگهبان، گفت: یک اتفاق مهمی که در اینجا افتاده این است که ما احراز نشدن صلاحیت نداریم، در واقع یا نامزد‌ها تأیید شده‌اند و یا رد شده‌اند. براساس آنچه به ما اعلام شده است ۷ هزار و ۱۴۸ نفر در کل کشور تأییدصلاحیت شده‌اند و ۷ هزار و ۲۹۶ نفر صلاحیت‌شان تأیید نشده است، کسانی که صلاحیت‌شان تأیید شده برای همه فرمانداری‌های سراسر کشور اسامی‌شان ارسال شده است. عرف افزود: از ۲۴ بهمن ماه وارد مرحله تبلیغات نامزد‌های انتخاباتی می‌شویم، به همه نامزد‌ها و ستاد‌ها و کسانی که آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند اعلام می‌کنیم که قانون را رعایت کنند و وارد بحث تخلفات تبلیغاتی نشویم؛ شورای نگهبان و ستادی که در قوه قضائیه بدین منظور تشکیل شده نسبت به تخلفات ورود خواهند کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: ما ۲۹۰ کرسی نمایندگی در مجلس داریم و اگر این عدد را تقسیم بر تعداد داوطلبان انتخابات مجلس کنیم، رقابت برای هر کرسی قابل توجه خواهد بود؛ البته در بعضی از حوزه‌ها تعداد داوطلبان نسبت به تعداد صندلی مختص به آن حوزه کمتر یا بیشتر است که فرمانداری‌ها می‌توانند وقتی اسامی اعلام شد محاسبه کنند چند نفر در آن حوزه انتخابیه برای یک حوزه رقابت می‌کنند. مثلاً در بعضی از حوزه‌ها فقط یک کرسی است و ۲۰ نفر برای آن داوطلب شده‌اند و در برخی جا‌ها مثل تهران ۳۰ کرسی است و تعداد بسیار بالایی برای آن رقابت می‌کنند؛ بنابراین اعداد متفاوت است.

عرف با بیان اینکه پهن کردن سفره‌های بزرگ جزو تخلفات تبلیغاتی در انتخابات محسوب می‌شود، تصریح کرد: براساس قانون، امکان خلع افراد از شرکت در انتخابات مجلس به عنوان نامزد به دلیل جرایم تبلیغاتی وجود دارد. براساس قانون انتخابات فصل تبلیغات مشخص شده است و اینکه کسانی که تخلف می‌کنند چه مجازاتی دارند ما حتی قبل از تعیین نامزدها، کسانی را که تاییدصلاحیت خود را مسلم می‌دانستند و تبلیغات زودهنگام داشتند بررسی کردیم. مثلاً در جایی کسی سفره بزرگی پهن کرد و در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر شد؛ این‌ها قطعا جزو تخلفات است و با آن برخورد خواهد شد. وی افزود: تبلیغات انتخاباتی به مدت یک هفته یعنی از ۲۴ تا ۳۰ بهمن، انجام می‌شود بنابراین فرمانداری‌ها و هیئت بازرسی وزارت کشور موظف هستند گزارش‌ها را اعلام کنند؛ ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی هم فعال است و نماینده ما در آنجا حضور دارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سؤال که آیا تخلفات تبلیغاتی هست که باعث شود یک نامزد از شرکت در انتخابات مجلس خلع شود، گفت: در این باره وارد بحث جرایم می‌شویم؛ یعنی از مرحله تخلفات خارج می‌شویم. ما در جرایم مواردی داریم که اگر کسی مرتکب شود یک یا دو دوره ممکن است از شرکت در انتخابات به عنوان داوطلب محروم شود. وی درباره اینکه اگر مردم گزارش‌هایی از تخلفات تبلیغاتی در انتخابات ببینند چگونه می‌توانند انتقال دهند، افزود: ما در تمام کشور هیئت‌های بازرسی را موظف کرده‌ایم که به مردم اعلام کنند هر کس هر تخلفی را می‌بیند به این هیئت اطلاع بدهد؛ البته گزارش‌ها باید مستند باشد و نباید در فضایی قرار بگیریم که افراد برای خارج کردن رقیب از گردونه بیایند پرونده سازی کنند؛ باید مواظب این موضوع باشیم که در دوره‌های قبل مصداق داشته است.

عرف با تأکید بر ضرورت مستند بودن گزارش‌های تخلفات تبلیغاتی در انتخابات گفت: اگر بررسی‌ها نشان دهد تخلفات و جرایم مستند است، حتماً بررسی و برخورد می‌کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار