برخی از دستگاه‌های اجرایی مانع توسعه دولت الکترونیک شدند
کد خبر: 990498
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049fm
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متأسفانه در بدنه دستگاه‌های اجرایی کشور احساس می‌شود کسانی که منافع نامشروعی دارند، در مسیر توسعه دولت الکترونیک سد ایجاد می‌کنند.
به گزارش تسنیم، سید‌مرتضی نبوی گفت: اگر مسئولان زمینه‌های لازم را برای فعالیت‌های اقتصادی در جامعه فراهم کنند، مردم می‌توانند چرخ‌های اقتصادی مملکت را به حرکت درآورند. بخشی از مشکلات فضای کسب و کار کشور مربوط به قوانین دست و پاگیر، بازدارنده، متعارض و غیر‌شفاف است و بخشی دیگر هم به مباحث بروکراسی کاذب اداری و نظایر این ربط پیدا می‌کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مسئولان امروز به کمک فناوری اطلاعات می‌توانند به راحتی دستگاه را شفاف، روان، تسریع و در عین حال جلوی بسیاری از فساد‌ها و رانت‌ها را گرفته و رضایتمندی مردم را بیش از پیش حاصل کنند.

وی اظهار داشت: بار‌ها مسئولان قول اجرای دولت الکترونیک را به مردم داده‌اند، اما تاکنون به نحوی باید و شاید در جامعه نمود عملی پیدا نکرده است. مسئولان باید همت به خرج دهند تا این مهم با سرعت هرچه بیشتر در کشور عملیاتی شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متأسفانه در بدنه دستگاه‌های اجرایی کشور احساس می‌شود کسانی که منافع نامشروعی دارند در مسیر توسعه دولت الکترونیک سد ایجاد می‌کنند. اگر این سد‌ها و موانع برداشته و دستگاه‌های اجرایی به سمت شفافیت و پاسخگویی حرکت کنند، مردم به سرعت می‌توانند کسب‌و‌کار‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را توسعه دهند.

بالا بودن حجم سیاست‌های کلی
نبوی ادامه داد: سیاست‌های کلی نظام باید در حوزه‌های مختلف تبدیل به قوانین لازم‌الاجرا شود و همچنین قوانین نیز به آئین‌نامه‌های اجرایی و جریان پیدا کند؛ در دستگاه‌های اجرایی و قضایی متأسفانه این فرآیند مناسب و کارآمد نیست. رهبر معظم انقلاب از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته سیاست‌های کلی نظام را مورد بازنگری و تنقیح قرار دهد. در حال حاضر انتقاداتی به خو‌د سیاست‌های کلی هم وجود دارد؛ در مورد اینکه حجم این سیاست‌ها زیاد است. سیاست‌های کلی باید نقش کاربردی داشته باشد و جهت‌های کلی را مشخص کند.
وی اظهار داشت: وقتی سیاست‌های کلی چنین خاصیتی داشت، باید زمینه‌ها به نحوی فراهم شود که به سرعت قوانین مغایر با این سیاست‌ها اصلاح، حذف و خلأ‌های قانونی برطرف شود تا دستگاه‌های اجرایی بتوانند به خوبی پاسخگو باشند.
نبوی ادامه داد: در حال حاضر به‌طور باید و شاید نه قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌های خوبی در مملکت وجود دارد و نه خوب اجرا می‌شود.

وی گفت: مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق‌های رأی با انتخاب افراد شایسته، متعهد، متدین، دلسوز و فرهیخته مجلس کارآمدی تشکیل دهند تا با تصویب قوانین مناسب و تأثیر‌گذار و در عین حال نظارت مؤثر بتوان مشکلات مملکت را یکی پس از دیگر رفع کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: وقتی قانون حاکم باشد و اصل شفافیت در نظام اداری رعایت شود، هم جلوی فساد و رانت گرفته و هم کسب‌و‌کار‌ها در جامعه شکوفاتر می‌شود و هم برنامه‌های دشمن برای لطمه وارد کردن به اقتصاد کشور یکی پس از دیگر به شکست منجر خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار