تحول بزرگ در آرشیو تصاویر انقلاب و دفاع مقدس
کد خبر: 989939
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049Wl
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۵
از ابتدا و شروع صنعت تصویربرداری در جهان، آرشیو و نگهداری از این تصاویر به مسئله‌ای مهم برای جوامع بشری و حتی دولت‌ها تبدیل شد.
رضا سجادی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: اساساً اهمیت مسئله حفاظت از آرشیو‌ها آنقدر انکارناپذیر و مهم بوده که اگر گشتی میان صفحات تاریخ بزنید، قطعاً نمونه تلاش‌های جاسوسی برای به سرقت بردن یک آرشیو را پیدا می‌کنید. این موضوع آنقدر بدیهی و ملموس است که حتی در خانه‌ها و در برابر تصاویر خانوادگی هم حس می‌شود. آرشیو‌های تصویری جدا از همه این مطالب بخش مهمی از تاریخ و گذشته یک کشور هستند و شاید قابل استنادترین منبع تاریخ‌نگاری به‌حساب بیایند. اگر آرشیوی درست برای نگهداری از تصاویر ثبت‌شده وجود نداشته باشد، تمامی زحمات تصویربرداران و مستندسازان بیهوده بوده و اگر مستندسازی در راه ثبت تصاویر جانش را فدا کند، خونش به هدر خواهد رفت. هزاران مستندساز در طول تاریخ و از ابتدای پیدایش صنعت فیلمبرداری در راه ثبت تصاویر جنگ، مقاومت و مبارزات کشورشان جانشان را فدا کرده‌اند تا تصاویر حماسه‌سازی کشورشان ماندگار شود و ناگفته پیداست که صیانت و نگهداری از این تصاویر از اهمیت بالایی برخوردار است. بازه هشت ساله دفاع مقدس مردم ایران در برابر تجاوز انجام شده به تمامیت ارضی این کشور اسلامی از این قاعده مستثنی نبوده و قطعاً حفاظت و بهره‌برداری از این تصاویر وظیفه‌ای بزرگ و سنگین بر گردن میراث‌داران این جریان مقدس است.

حال بعد از سال‌ها که شاهد از بین رفتن یا سرقت آرشیو انقلاب و دفاع مقدس بوده‌ایم، گروه مستند روایت فتح که خود میراثی ارزشمند از تصاویر ثبت‌شده توسط سیدمرتضی آوینی را داراست در گامی مهم آرشیو و گنجینه‌ای را ایجاد کرده تا این منابع ارزشمند و این گنج‌های تاریخی به خوبی محافظت و توسط جوانان انقلابی از آن‌ها بهره‌برداری شود. شاید اهمیت انجام این کار سال‌ها بعد مشخص شود، آن هم زمانی که نسل‌های آینده این کشور اسلامی با دیدن تصاویر این گنجینه ارزشمند به سلحشوری‌ها و حماسه‌سازی‌های نسل‌های ابتدایی انقلاب اسلامی افتخار می‌کنند. در مورد ساخت آرشیو آنچه جدا از محافظت و صیانت از تصاویر اهمیت داشته و اساساً باید یکی از اهداف ایجاد زیربنای این مهم باشد، دسترسی آسان و درست به عناوین مختلف و به نوعی دسته‌بندی درست موضوعی است. چه بسا تصاویر و فیلم‌های ثبت‌شده ارزشمندی در منابع آرشیوی مختلف وجود داشته و به علت مشخص نبودن موضوع آن، گمشده‌ای میان تصاویر مختلف بوده و تفاوتی با حلقه‌های فیلم سوزانده شده نداشته باشد.

آن‌طور که بیان‌شده، گنجینه تصویری انقلاب و دفاع مقدس گروه مستند دارای لیست‌های موضوع‌بندی شده و جداسازی شده بوده که امکان دسترسی فیلمسازان و مستندسازان را به تصاویر مورد نیاز فراهم می‌کند. این اتفاق خود تحولی بزرگ در عرصه نگهداری تصاویر بوده و می‌تواند انقلاب بزرگی در جریان سینمای مستند ایجاد کند. جدا از همه این موارد، بدی کیفیت تصاویر ثبت‌شده در اتفاقات مختلف باعث می‌شود تا شما حتی در صورت وجود یک آرشیو موضوع‌بندی شده، نتوانید استفاده لازم را از تصاویر ثبت‌شده داشته باشید. مطابق شنیده‌ها آرشیو تصویری موجود در گروه مستند روایت فتح قابلیت اصلاح تصاویر و افزایش کیفیت آن‌ها را نیز دارا می‌باشد. این امر امکان استفاده مستندسازان و فیلمسازان را از تصاویری با کیفیت مناسب فراهم کرده و به تبع آن سطح کیفیت آثار ساخته شده نیز بالا خواهد رفت. همه این موارد در کنار یکپارچگی تصاویر ثبت‌شده در آرشیو گنجینه‌ای منحصربه‌فرد از تصاویر انقلاب و دفاع مقدس را به ارمغان آورده که تصاویر ارزشمند دوران طلایی انقلاب اسلامی را به درستی حفظ کرده و با ارتقای کیفیت و دسته‌بندی موضوعی آماده بهره‌برداری برای فیلمسازان متعهد می‌کند. باشد تا جریان هنر انقلاب اسلامی قدر این گنجینه ارزشمند را بداند و برای ارتقای سطح آن متحد شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار