ایران در نانو بالاتر از کشور‌های اروپایی
کد خبر: 989744
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049Tc
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
دبیر ستاد فناوری نانو ایران گفت: ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام کشور‌های اروپایی قرار گرفته در صورتی که سایر کشور‌ها سرمایه‌های هنگفتی روی نانو داشته‌اند. ایران نسبت به سایر کشور‌ها سرمایه‌گذاری کمتری روی نانو داشته، ولی به پیشرفت‌های خوبی رسیده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سعید سرکار درخصوص پیشرفت فناوری و رشد صعودی فناوری نسبت به ۴۰سال قبل اظهار کرد: ۴۰ سال قبل ما موضوعی صرفاً درخصوص توسعه فناوری در کشور نداشتیم و دانشگاه‌ها به ندرت دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش می‌دادند.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب فرهنگ تولید علم و نشر علم در دانشگاه‌ها شکل گرفت، عنوان کرد: اکنون موضوع توسعه فناوری در دانشگاه‌ها مطرح است؛ به طوری که دانشگاه‌ها رسالت خود را این می‌دانند که در کنار تولید علم به توسعه فناوری هم بپردازند و کشور ما از برکات دانشگاه و پژوهش و تولید فناوری بهره‌مند خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تأکید بر اینکه همواره تولید محصولات نانو رو به افزایش است، اظهار کرد: کشور ما در ابتدای انقلاب محصول نانویی نداشت و تولیدات در این زمینه از سال ۱۳۸۵ آغاز شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به میزان تولید مقاله و جایگاه ایران نسبت به قبل از انقلاب گفت: در سال ۲۰۰۱، کلاً ۱۰مقاله از کشور ما در زمینه فناوری نانو تولید شده، اما اکنون در جایگاهی هستیم که روزی ۱۰ مقاله از محققان ایرانی داریم و این قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه میزان تولید مقاله و تولید محصولات یک انفجار علمی در حوزه نانو بوده است، بیان کرد: محصولاتی که در زمینه نانو به تولید می‌رسند در حوزه‌های آب، دارو، ساختمان، نساجی، خودرو، پوشاک، ابزار آموزشی، کالا‌های صنعتی، خدمات صنعتی و … هستند.

سرکار با بیان اینکه تمام محصولاتی که در حوزه نانو به تولید می‌رسند در شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظر ستاد توسعه فناوری نانو هستند، گفت: سرعت پیشرفت در توسعه نانوی کشور زیاد است؛ محصولات نانو ماه به ماه به سبد نانو اضافه شده و به بازار وارد می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، اکنون باید بتوانیم راهی برای بازار بین‌المللی باز کنیم و وارد عرصه فروش بین‌المللی شویم که تا حدودی این موضوع هم اتفاق افتاده است. به گفته سرکار، ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام کشور‌های اروپایی قرار گرفته در صورتی که سایر کشور‌ها سرمایه‌های هنگفتی روی نانو داشته‌اند. ایران نسبت به سایر کشور‌ها سرمایه‌گذاری کمتری روی نانو داشته، ولی به پیشرفت‌های خوبی رسیده است. وی افزود: ایران از نظر تولید علم برای سومین سال متوالی رتبه چهارم نانو را تثبیت کرده است و قبل از ایران، امریکا، چین و هند رتبه‌های اول تا سوم در حوزه نانو را از دیدگاه تولید مقالات به خود اختصاص داده‌اند.
برچسب ها: نانو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار