استخراج هزینه معیشت کارگران برای تعیین دستمزد
کد خبر: 989491
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049PX
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: دبیر شورای عالی کار با بیان اینکه این شورا از نشست آتی با دستور کار بررسی دستمزد ۹۹ تشکیل جلسه می‌دهد، گفت: از هفته آینده استخراج هزینه معیشت ماهانه کارگران در کمیته دستمزد آغاز می‌شود.
حاتم شاکرمی در گفتگو با مهر، درباره آغاز جلسات بررسی دستمزد ۹۹ کارگران اظهار داشت: چندین جلسه کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار برگزار شده است و طی هفته گذشته این کمیته گزارشی به شورا ارائه داد و شورای عالی کار نیز با توجه به چارچوب‌های قانونی برای تعیین حداقل دستمزد دو تصمیم اتخاذ کرد.
معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با توجه به اینکه در مناظره‌های تلویزیونی اخیراً موضوع تعیین دستمزد منطقه‌ای مطرح شد که البته برخی با طرح این موضوع به دنبال حذف «حداقل دستمزد» بودند، در نهایت با پذیرش نظرات شرکای اجتماعی حاضر در شورای عالی کار یعنی نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت، تعیین دستمزد به صورت منطقه‌ای و برای صنایع مختلف به صورت جداگانه منتفی شد.
وی با تأکید بر اینکه دستمزد سال آینده کارگران قطعاً به صورت ملی تعیین می‌شود، ادامه داد: تصمیم دیگری که در نشست هفته گذشته شورای عالی کار گرفته شد، این بود که از هفته آینده کمیته دستمزد شورا وارد مقوله استخراج هزینه معیشت ماهانه کارگران شود.
شاکرمی با بیان اینکه مبنای استخراج هزینه معیشت ماهانه کارگران، هزینه‌های نیمه بهمن به بعد است، گفت: شاخص‌های این هزینه‌ها با استناد گزارشات مراجع ذیصلاح در سطح ملی و استانی برآورد شود.
وی با بیان اینکه شورای عالی کار از نشست آینده با دستور کار ویژه دستمزد ۹۹ تشکیل می‌شود، ادامه داد: به استاد ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد سالانه باید بر مبنای دو شاخص «تورم» و «هزینه زندگی» تعیین شود.
دبیر شورای عالی کار افزود: شورای عالی کار برای تعیین دستمزد طبق قانون با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت عضو تشکیل جلسه می‌دهد تا با رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی دستمزد مورد توافق به تصویب برسد.
به گزارش مهر، دستمزد سالانه جامعه کارگری و بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی هر ساله با چانه‌زنی و توافق نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در روز‌های پایانی اسفندماه تعیین می‌شود.
هر ساله موضوع تعیین دستمزد کارگران در اسفندماه جدی‌تر می‌شود و نمایندگان شورای عالی کار در چندین جلسه بر سر تعیین دستمزد بحث و مذاکره می‌کنند. مذاکرات مزدی در روز‌های پایانی اسفندماه نیز حساس‌تر می‌شود، به‌طوری‌که شخص وزیر کار به‌عنوان رئیس شورای عالی کار ریاست جلسه را بر عهده می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار