حمایت گسترده از نخست‌وزیر جدید عراق
کد خبر: 989034
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049IA
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
در پی انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق و تلاش برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی، رهبر جریان صدر هم تشکیل کمیته‌هایی در استان‌ها برای ازسرگیری فعالیت رسمی مدارس و بازگشایی مسیر‌ها را خواستار شده و بر پایان خشونت‌ها و لزوم بازگرداندن انقلاب به ساختار منظم و مسالمت‌آمیز آن تأکید کرد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: با این حال، برخی جریان‌های نفوذی وابسته به امریکا و سعودی باز هم با ایجاد آشوب در خیابان‌ها، مخالفت خود را با نخست‌وزیر منتخب اعلام کردند.

در شرایطی که جریان‌های سیاسی عراق پس از دو ماه بر سر نخست‌وزیر جدید به توافق رسیدند و محمد توفیق علاوی، روز شنبه مأمور تشکیل کابینه شد، برخی رهبران سیاسی این کشور هم برای ایجاد آرامش و ثبات به منظور پیگیری مطالبات مردمی از سوی دولت جدید، پایان اعتصابات و اعتراض‌ها را خواستار شدند. به گزارش شبکه السومریه نیوز عراق، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق که در هفته‌های اخیر نقش مهمی در جهت‌دهی به تحولات سیاسی این کشور داشته، روز یک شنبه در توئیتر نوشت: «بر اساس دستورات مرجعیت عالی قدر و مطابق با اصول دین و منطق، انقلاب باید به ساختار منظم و مسالمت‌آمیز آن بازگردانده شود». رهبر جریان صدر عراق در ادامه توئیت کرد: «لازم است کلاه‌آبی‌ها با نیرو‌های امنیتی قهرمان و مدیریت‌های آموزشی در استان‌ها و عشایر غیور برای تشکیل کمیته‌هایی در استان‌ها جهت ازسرگیری ساعات کاری مدارس دولتی و دیگر مدارس هماهنگی کرده و مسیر‌های مسدود شده بازگشایی شوند تا همه از امکان زندگی روزمره برخوردار شده و آوازه خوب انقلاب به آن بازگردانده شود». به گزارش شبکه روسیا الیوم، مقتدی صدر همچنین خاطرنشان کرد: «امروز در تاریخ عراق ثبت خواهد شد. ملت نخست‌وزیر را انتخاب کرد نه گروه‌های سیاسی و این اقدام مهمی است که آینده را تقویت می‌کند». وی در ادامه افزود: «ما امروز به ادامه تظاهرات صلح آمیز جهت تکمیل کابینه وزرای مستقل که برخاسته از ملت باشد، پایبند هستیم». صدر در ادامه ضمن توصیه به نیرو‌های امنیتی برای مقابله با تمامی افرادی که راه‌ها را مسدود می‌کنند و تأکید بر اینکه وزارت آموزش و پرورش باید استادان، دانش‌آموزان و تمامی کسانی را که مانع از فعالیت مدارس می‌شوند، جریمه کنند، از کارشناسان خواست در آغاز این کار شتاب کنند.

تداوم محدود آشوب
مقتدی صدر دو هفته پیش هم طی فراخوانی تظاهرات میلیونی ضدامریکایی را در بغداد، به راه انداخت و پس از این حماسه مردمی، از معترضان خواست از خیابان‌ها به خانه‌های‌شان برگردند و نوک اعتراض خود را علیه امریکا و خروج نیرو‌های این کشور از عراق متمرکز کنند. مقتدی صدر از نخستین رهبران سیاسی عراق است که به طور قاطع حمایت خود را از نخست‌وزیر جدید عراق اعلام کرده است. یکی از مطالبات اصلی معترضان عراقی، انتخاب نخست‌وزیر جدید و به دور از جناح‌بندی‌های سیاسی بود.

با وجود انتخاب نخست‌وزیر جدید، برخی جریان‌های نفوذی که در هفته‌های اخیر به دنبال آشوب و ناامنی در شهر‌های عراق بودند باز هم با حضور در خیابان‌ها، مخالفت خود را با نخست‌وزیر اعلام کردند. معترضان در نجف دیروز چند خیابان و مسیر مهم را در این شهر بستند و از آمد و رفت مردم و وسایل نقلیه جلوگیری کردند. همچنین، معترضان جاده نجف به کوفه، راه دسترسی به فرودگاه و مسیر نجف به کربلا را با سوزندان لاستیک قطع کردند. تظاهرکنندگان در شهر کوت مرکز استان واسط نیز علیه علاوی شعار دادند و این انتخاب را مغایر با مطالبات معترضان اعلام کردند. در دیوانیه نیز اعتراضات در مقایسه با روز‌های گذشته شدت یافته و معترضان شعار می‌دهند که علاوی انتخاب ما نیست. اعتراضات عراقی‌ها که در ابتدا بیشتر روی مشکلات معیشتی متمرکز بود به مرور زمان با دخالت امریکا و عربستان سعودی و تحریک معترضان، به مطالبات سیاسی و سرنگونی دولت منحرف شد. در هفته‌های اخیر و پس از اقدامات تروریستی امریکا در عراق، موج اعتراضات کاهش یافت و بیشتر معترضان خروج امریکا از کشورشان را در اولویت قرار داده‌اند. این درحالی است که امریکا برای منحرف کردن عراقی‌ها از طرح پارلمان عراق برای خروج نیروهایش، با هدایت جریان‌های نفوذی و ایجاد خشونت در عراق، به دنبال تثبیت جای پای خود در عراق است.

حمایت ایران
علاوه بر حمایت جریان‌های سیاسی عراق از نخست‌وزیری محمد علاوی، کشور‌های خارجی هم از این مسئله استقبال کرده و آن را نقطه مثبتی برای بازگرداندن ثبات به عراق اعلام کردند. سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یک شنبه با اشاره به انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق گفت: «ایران در راستای ادامه حمایت‌های خود از استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و تحکیم مبانی دموکرسی در عراق و نیز درخواست مشروع دولت و ملت عراق برای خروج نیرو‌های امریکایی از خاک آن کشور، از انتخاب آقای محمد توفیق علاوی به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور استقبال می‌کند و ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان، امیدوار است که وی بتواند با تشکیل دولت جدید، خواسته‌های بحق مردم و مرجعیت عالی دینی این کشور را برای ایجاد یک عراق باثبات و دارای جایگاه مهم منطقه‌ای تحقق بخشد». همچنین، سفارت امریکا در بغداد در اولین واکنش به انتخاب محمد توفیق علاوی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که با دولت جدید همکاری خواهد کرد. به گزارش روزنامه بغداد الیوم، سفارت امریکا در این بیانیه مدعی شد: «شرایط فعلی عراق و منطقه نیازمند وجود دولتی مستقل و پاک در عراق است و علاوی باید در راستای رسیدن به این هدف تلاش کند». امریکا در ماه‌های اخیر کارشکنی‌های گسترده‌ای در انتخاب نخست وزیر جدید عراق ایجاد کرد و به گفته مقامات عراقی، واشنگتن قصد داشت فرد موردنظر خود را روی کار بیاورد تا بتواند برنامه‌های ناتمام خود را به دولت جدید دیکته کند. مقامات کاخ سفید بار‌ها مدعی شده‌اند که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق تحت نفوذ ایران قرار دارد و همواره به دنبال بی‌ثبات‌سازی سیاسی در عراق بوده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار