هشدار قطع برق؛ این بار در زمستان
کد خبر: 988985
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049HN
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: در‌حالی‌که همواره در روز‌های پیک مصرف برق در تابستان شاهد هشدار‌های صرفه‌جویی در جهت جلوگیری از قطع برق بودیم، امسال برای اولین‌بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.
به گزارش تسنیم، همواره طی سال‌های اخیر، نزدیک شدن میزان مصرف برق در روز‌های پیک تابستان به حداکثر ظرفیت عملی تولید، هشدار صرفه‌جویی در مصرف به‌منظور جلوگیری از بروز خاموشی‌ها را در پی داشت.
هشدار بروز خاموشی‌ها در تابستان و هشدار قطع یا افت فشار گاز در زمستان و ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق در تابستان و گاز در زمستان، یک روال معمول برای کشور پرمصرفی، چون ایران شده، اما امسال وضعیت متفاوت است و علاوه بر هشدار قطع یا افت فشار گاز در فصل سرما، برای اولین‌بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.

هشدار در زمینه بروز خاموشی‌ها در زمستان امسال از کمبود ظرفیت تولید ناشی نمی‌شود؛ چراکه هم‌اکنون پیک مصرف برق در شب بوده و چیزی در حدود ۳۸ هزار مگاوات است، در حالی که ظرفیت اسمی تولید برق کشور از مرز ۸۲ هزار مگاوات گذشته و ظرفیت عملی تولید نیز در مجموع در حدود ۶۰ هزار مگاوات است، اما نیروگاه‌ها امسال با کسری شدید سوخت گاز در زمستان مواجه شده‌اند.
به‌دنبال افزایش مصرف بی‌رویه و بیش از انتظار گاز در بخش خانگی و رسیدن مصرف گاز در این بخش به مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب، گازرسانی به نیروگاه‌ها به‌شدت محدود شده و در حدود ۶۰ درصد سوخت نیروگاه‌های کشور هم‌اکنون با سوخت مایع تأمین می‌شود.

غلامعلی رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در این خصوص با بیان اینکه «زنگ هشدار مصرف بی‌رویه گاز در کشور به‌صدا درآمده»، گفت: هر چقدر مصارف خانگی گاز در فصل سرما بیشتر می‌شود، سهم گاز نیروگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند که این مسئله بی‌تبعات نیست؛ ما مجبوریم به‌سمت سوخت‌های مایع برویم؛ این سوخت‌های مایع وقتی در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود، مخصوصاً در کلان‌شهرها، ایجاد آلایندگی در هوا می‌کند.
وی افزود: محدودیت دیگری که داریم این است که خود سوخت‌های مایع نیز به‌صورت نامحدود در اختیار نیروگاه‌ها نیست؛ پس در روز‌های سرد سال ممکن است به‌سمت خاموشی‌های احتمالی مخصوصاً در مناطق سردسیر برویم. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر تصریح کرد: درخواست ما از مردم این است که در روز‌هایی که هوا سردتر است، هم مصارف گاز را کاهش دهند و هم مصارف غیرضروری برق را از مدار خارج کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار