مخالفت بی‌رمق اتحادیه عرب با معامله قرن
کد خبر: 988858
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049FK
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۷
نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب که باید به محکمه جدی در دفاع از حقوق فلسطینی‌ها علیه معامله قرن بدل می‌شد، باز هم تحت نفوذ رژیم‌های مرتجع عربی، تنها به صدور بیانیه غیرالزام‌آور بسنده کرد و برگ ننگین دیگری در کارنامه سیاه خود ثبت کرد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: نشست دیروز اتحادیه عرب که در فضایی دوقطبی و پشت در‌های بسته برگزار شد، بیش از آنکه مخالفانی علیه طرح جنجالی واشنگتن درباره مناقشه فلسطین داشته باشد، حامیان بیشتری داشت که به تعریف و تمجید از امریکا پرداختند. وزرای مصر، اردن و عمان که پیش از این با خیانت‌های سازشکارانه خود، دونالد ترامپ را به رونمایی از معامله قرن تحریک کرده بودند، در این نشست موضعی دوپهلو اتخاذ کردند و به‌رغم اعلام همبستگی ظاهری با فلسطینی‌ها، از جزئیات پروژه امریکا اظهار بی‌اطلاعی کردند. امارات و بحرین هم که برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی له‌له می‌زنند، از طرح صهیونیستی واشنگتن تقدیر کردند. گروه‌های مقاومت فلسطین که به محافظه‌کاری اعراب عادت دارند، اعلام کردند که نبرد وعده آخرت برای آزادسازی قدس نزدیک است.

به گزارش «جوان»، در شرایطی که فلسطینی‌ها از اتحادیه عرب به عنوان بزرگ‌ترین سازمان عربی، انتظار داشتند موضعی سخت و جدی در محکومیت طرح‌های مخرب امریکا در سرزمین‌های اشغالی داشته باشد، این اتحادیه کمافی‌السابق در اتخاذ تصمیمات اساسی درباره فلسطین کفایت لازم را از خود نشان نداد. نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه به منظور بررسی طرح امریکایی - صهیونیستی «معامله قرن» عصر شنبه در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد. به گزارش شبکه الجزیره، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در این نشست گفت: «فلسطین، تنها مسئله فلسطینی‌ها نیست بلکه مسئله تمامی جهان عرب است و نشست امروز برای اعلام همبستگی با ملت و مسئولان فلسطینی است. تصور نمی‌کردیم نقشه راه امریکا تا این اندازه ناامیدکننده و به دور از انصاف باشد. زمان ارائه این نقشه راه، سؤال‌برانگیز است». ابوالغیط افزود: «طرف اسرائیلی، طرح امریکا را هدیه‌ای به خودش می‌داند. تحول در موضع امریکا به نفع دستیابی به راه‌حل فراگیر و دائم نیست».

با وجود این موضع‌گیری لفظی اتحادیه عرب باز هم مثل گذشته به صدور بیانیه غیرالزام‌آور اکتفا کرد. به گزارش روزنامه القدس‌العربی، در بیانیه پایانی این نشست، بر عدم همکاری با دولت امریکا برای اجرای این طرح صلح تأکید شده است. در این بیانیه همچنین آمده است: «به اسرائیل نسبت به اجرای بند‌های این طرح و نادیده گرفتن قطعنامه‌های بین‌المللی هشدار می‌دهیم». در بیانیه مذکور از جامعه بین‌الملل خواسته شد که با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین مقابله کند.

بی‌نتیجه بودن نشست اتحادیه عرب در حمایت از فلسطینی‌ها را می‌توان از لابه‌لای سخنان وزرای برخی کشور‌های عربی استنباط کرد که با موضع‌گیری‌های دوپهلو، علناً تصمیمی در حقانیت فلسطینی‌ها اتخاذ نکردند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در سخنانی گفت: «مواضع اردن در قبال فلسطین تغییر نکرده است. در نشست امروز بر راهکار دو دولتی بر اساس قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی و طرح صلح بر اساس مرز‌های ۱۹۶۷ تأکید شد». خالد بن احمد، وزیر خارجه بحرین که کشورش یکی از مشوقان معامله قرن بود، از این طرح تمجید کرد و گفت: «طرحی که ترامپ ارائه داده را ارج می‌نهیم. مجدداً بر موضع ثابت بحرین در قبال موضوع فلسطین تأکید می‌کنیم و حامی همه تلاش‌های هدفمند برای حل فراگیر و عادلانه موضوع فلسطین هستیم». همچنین، یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان گفت: «ما به طور کامل از طرح ترامپ اطلاع نداریم. راهکار باید بر اساس تشکیل دولت مستقل فلسطین باشد. راهکار در رسیدن طرفین به راه‌حل است نه ارائه طرح‌ها. طرح امریکا باید مطالعه و برخی موارد آن اصلاح شود. ما حامی تلاش‌های ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق تاریخی آن هستیم. امریکا باید به حقوق ملت فلسطین توجه کند». سامح شکری، وزیر خارجه مصر هم اعلام کرد: «مصر حامی حقوق عادلانه ملت فلسطین است». عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات هم که موضع کشورش بیشتر حمایت از صهیونیست‌ها است تا فلسطینی‌ها، دیروز در حمایت از معامله قرن در توئیتر نوشته‌ای با عنوان «هر بار فلسطینیان نه گفتند، ضرر کردند» منتشر کرد که خشم گسترده فلسطینیان را برانگخیت. موضع‌گیری‌های این رژیم‌های عربی، درحالی است که آن‌ها پیش از این در نشست‌هایی که برای بررسی جزئیات معامله قرن به درخواست امریکا برگزار شده بود، شرکت و به نوعی حمایت خود را با این پروژه اعلام کرده بودند. پیش‌تر برخی رسانه‌های غربی گزارش داده بودند که طرح معامله قرن دونالد ترامپ که یکجانبه و به نفع صهیونیست‌ها است، با چراغ سبز سعودی‌ها تدوین شده است. موضع نه چندان تند اتحادیه عرب در حمایت فلسطینی‌ها درحالی است که مقامات اروپایی بیش از اعراب، ژست دفاع از حقوق فلسطینی‌ها به خود گرفته‌اند.

برخلاف کشور‌های سازشکار عرب، نماینده عراق در اتحادیه عرب موضعی جدی در حمایت از فلسطینی‌ها اتخاذ کرده است. به گزارش روزنامه رأی‌الیوم، محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه ملت و علمای این کشور در کنار فلسطینی‌ها خواهند ایستاد، گفت: «طرح خطرناک و مرموز معامله قرن به افراط‌گرایی و تنش در منطقه دامن می‌زند.»

درخواست هیئت فلسطینی
از آنجا که نمایندگان برخی اعراب در نشست دیروز از تریبون اتحادیه عرب به حمایت از صهیونیست‌ها برخاستند، فلسطینی‌ها خواهان انتشار جزئیات این نشست شدند. هیئت فلسطینی حاضر در نشست اتحادیه عرب، از دبیرخانه اتحادیه درخواست کرد به رسانه‌ها اجازه دهد این نشست را به صورت زنده پوشش دهند تا مردم در جریان موضع کشورشان و همچنین دیگر کشور‌های حاضر در نشست قرار گیرند. به گزارش خبرگزاری «معا»، هیئت فلسطینی تأکید کرده است: «چنانچه این نشست به صورت زنده از تلویزیون پخش نشود، ممکن است شایعاتی در خصوص مواضع برخی کشور‌ها پخش شود». نشست دیروز پشت در‌های بسته برگزار شد و همین مسئله سبب شد برخی رژیم‌های مرتجع، به راحتی موضع خود را درباره طرح امریکا بیان کنند. پیش‌تر گروه‌های فلسطینی گفته بودند که هر کشور عربی را که با معامله قرن همراهی کند، نخواهند بخشید. عربستان سعودی، بحرین و امارات در سال‌های اخیر به دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بوده‌اند و به همین منظور تلاش دارند با همسویی با طرح دونالد ترامپ، به ۷۰ سال مناقشه فلسطین پایان دهند تا بتوانند زیر چتر حمایتی واشنگتن، ائتلافی عربی – عبری در منطقه تشکیل دهند؛ ائتلافی که نوک حمله آن علیه ایران و محور مقاومت است.

وعده نبرد فلسطینی‌ها
به‌رغم موضع توخالی اتحادیه عرب درباره معامله قرن، گروه‌های فلسطینی بار دیگر بر مبارزه خود تا آزادسازی قدس اشغالی تأکید کردند. محمود الزهار، عضو دفتر سیاسی حماس بیت‌المقدس را پایتخت ابدی جهان اسلام خواند و گفت که نبرد «وعده آخرت» برای آزادی قدس و مسجد مبارک الاقصی به زودی فرا می‌رسد. به گزارش شبکه المسیره، الزهار در ابتدای سخنرانی گفت: «به همه حاضران در هر وجب از خاک یمن، کشوری که به اذن پروردگار بر خائنان و مزدوران پیروز است، سلام می‌کنیم». وی با تأکید بر اینکه هیچ اشغالگری وارد یمن نشده مگر اینکه نابود شده است، گفت: «یمنی‌ها امروز علیه معامله قرن فریاد برآوردند. ما امروز در لحظه‌ای تعیین‌کننده هستیم که بر مقدسات ما تأثیرگذار است. خائنان و توطئه‌گران امروز با تعرض به قدس آن را پایتخت اسرائیل می‌نامند در حالی که قدس تا ابد پایتخت «لااله‌الاالله، محمد رسول‌الله» است». عضو دفتر سیاسی حماس با بیان اینکه غزه پرچم «وعده آخرت» را بالا خواهد برد و صهیونیسم ترامپ را سرنگون خواهد کرد، افزود: «ما در تحقق نبرد وعده آخرت و آزادسازی سرزمین و بیرون راندن اشغالگران ناکام نخواهیم بود حتی اگر یک فرزند از ما باقی مانده باشد». الزهار خطاب به خائنان سازشکار از میان کشور‌های عربی گفت: «شما ضرر کردید و ملت‌های آزاده‌تان شما را به دلیل این خیانت پاسخگو خواهند دانست». به گزارش شبکه المیادین، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی در نشست اتحادیه عرب خطاب به مقامات عرب گفت: «هرگز طرح معامله قرن را قبول نخواهم کرد و هرگز نامم را در تاریخ به عنوان کسی که قدس را فروخت، ثبت نخواهم کرد». وی افزود: «این طرح اختیار اجرای فوری را به اسرائیل داده در حالی که برای ما پس از چهار سال این حق را قائل شده است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار