کاهش ۶۴۰ هزار بشکه‌ای تولید اوپک
کد خبر: 988788
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049EC
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷

سرويس اقتصادی جوان آنلاين: ۱۳ عضو سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت به طور متوسط در ماه ژانویه ۳۵ /۲۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که ۶۴۰ هزار بشکه از رقم تولید دسامبر پایین‌تر است.
به گزارش رویترز، تولید نفت اوپک در ژانویه به پایین‌ترین حد طی چند سال گذشته رسید، چون عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در حاشیه خلیج‌فارس بیش از حد به قرارداد جدید تولید پایبند مانده‌اند و عرضه نفت لیبی به خاطر بسته شدن بنادر و میادین نفت آن کاهش یافته است. ۱۳ عضو سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت به طور متوسط در ماه ژانویه ۳۵ /۲۸ میلیون بشکه در روز تولید کردند که ۶۴۰ هزار بشکه از رقم تولید دسامبر پایین‌تر است.
به‌رغم کاهش عرضه نفت، قیمت آن به خاطر نگرانی از تأثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت چین، به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده است. این شرایط باعث شد اوپک و متحدانش در مورد برگزاری یک نشست زودهنگام گفتگو کنند و قدم‌های بیشتری برای حمایت از بازار بردارند. اوپک، روسیه و سایر متحدان در ائتلافی موسوم به اوپک توافق کرده‌اند از اول ژانویه ۲۰۲۰ تولید نفت را ۵۰۰ هزار بشکه دیگر پایین بیاورند. سهم اوپک از این کاهش تولید حدود ۱۷ /۱ میلیون بشکه در روز است که توسط ۱۰ عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می‌شود. این ۱۰ عضو اوپک در ژانویه بیش از سهمیه‌شان از قرارداد، تولید خود را کاهش دادند. اوپک در ژانویه ۱۳۳ درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند بود، در‌حالی‌که در دسامبر ۱۵۸ درصد به این قرارداد عمل کرده بود. تولید نفت لیبی از اول ژانویه به خاطر بسته شدن بنادر و میادین نفتی آن کاهش یافته است. این کشور در این ماه به طور متوسط ۷۶۰ هزار بشکه در روز تولید داشت که پایین‌تر از ۱۵/ ۱ میلیون بشکه تولید شده در دسامبر است.
ونزوئلا که با تحریم‌های وضع شده توسط امریکا بر شرکت نفت دولتی خود دست و پنجه نرم می‌کند و مدت‌ها شاهد کاهش تولید خود بود، در ژانویه، افزایش کمی در صادرات نفت خود داشت. تولید در ایران یکی دیگر از کشور‌هایی که از قرارداد معاف شده، در ماه ژانویه تغییری نداشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار