تنور داغ تکلیف‌گرایی هنری با موضوع «حاج قاسم»
کد خبر: 988432
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00498S
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
در پی شهادت سردار سلیمانی همانطور که پیش‌بینی می‌شد تنور احساس تکلیف برای تولید آثار درباره حاج قاسم و نیز ایجاد جشنواره موضوعی همایش با این موضوع به شدت داغ شده است، اول بار دبیر جشنواره فیلم فجر از اهدای جایزه‌ای به یاد سردار سلیمانی سخن گفته بود.
جواد محرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: همانطور که انتظار می‌رفت شهادت مرد شماره یک مقاومت ایران و جهان سردار قاسم سلیمانی منجر به ایجاد موجی برای تولید آثار موضوعی در این ارتباط شده است.

یک سریال فاخر و یک همایش تئاتری!
ساخت یک سریال با موضوع حاج قاسم و نیز کلید خوردن همایشی با نام سردار آسمانی دو خبری بود که روز گذشته با موضوع سردار سلیمانی در وادی فرهنگ و هنر خودنمایی کرد. خبر ساخت سریال درباره سردار سلیمانی را معاون استان‌های رسانه ملی به زبان آورد؛ «در سفری که با رئیس صداوسیما داشتیم ایشان گفتند که سریال فاخری برای شهید سلیمانی در صداوسیما ساخته شود که محور اصلی معاونت سیما خواهد بود و ما هم کمک خواهیم کرد زیرا در استان کرمان و شبکه‌های استانی ظرفیت خوبی وجود دارد که می‌توانیم از آن بهره ببریم، همان‌طور که امروز در استان کرمان سریال «شهید باهنر» را جلو می‌برند. طبیعتاً حاج قاسم، متعلق به یک استان و کشور نیست و الان متعلق به جهان بشریت و مستضعفان عالم و آزادگان جهان است، هر چه قدر در این زمینه و قالب‌های برنامه‌ای و نمایشی کار شود، کم است. ما بخش ویژه جشنواره استان‌های صداوسیما که سال آینده در اردبیل برگزار خواهد شد را به حاج قاسم سلیمانی اختصاص دادیم. دوستان ما در صداوسیمای خوزستان هم جشنواره دفاع‌مقدس و مقاومت را با جایزه ویژه حاج قاسم سلیمانی تدارک دیده‌اند.»

تئاتر مردمی و خیابانی به نام سردار!
اتفاق بعدی راه‌اندازی همایشی با عنوان سردار آسمانی است که در حوزه تئاتر و نمایش قرار است برگزار شود. نشست خبری این رویداد روز گذشته در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد. باید امیدوار بود که تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از همه ظرفیت‌های خود برای برون‌دادی در شأن سردار سربلند بیرون بیاید. دبیر این رویداد که به بهانه شهادت سردار سلیمانی ترتیب داده شده امیرحسین شفیعی است که در نشست رسانه‌ای این رویداد عنوان کرد: پس از ترور سردار هنرمندان واکنش‌های متفاوتی داشتند، برخی ابراز احساسات کردند، اما تولید تئاتر زمانبر است و نیاز به مطالعه و تحقیق دارد. تئاتر خیابانی به دلیل مردمی بودن زودتر می‌تواند آثاری را خلق کند. سردار سلیمانی از جنس مردم بود، برای مردم تلاش کرد و در میان مردم بدرقه شد. حالا با مردمی‌ترین گونه تئاتر یعنی تئاتر خیابانی به بهانه همایش تئاتر سردار آسمانی نام او را در گوشه گوشه ایران فریاد خواهیم زد.

به گفته شفیعی این همایش با حضور ۱۶ گروه از ۱۲ استان کار خود را از ۱۰ بهمن ماه آغاز می‌کند. در حالی که بازار انصراف‌ها از فجر داغ است، من قدردانی از هنرمندانی می‌کنم که با باور خود ایستادند و من از آن‌ها تشکر می‌کنم. در همین زمان کم، ۳۷ اثر به دبیرخانه رسید و ۱۶ نمایش نهایی شد. همایش سه بخش اصلی دارد: بخش اصلی با ۱۲ اثر، سه اثر در ویژه مساجد و یک اثر در بخش ویژه خواهد بود. ۱۲ استان در این رویداد شرکت دارند که اسامی برای رسانه‌ها ارسال خواهد شد. همایش ۱۰ بهمن از مزار سردار شهید سلیمانی آغاز می‌شود. هنرمندان شاخصی در این برنامه حضور خواهند داشت. نقالی و پرده‌خوانی محسن میرزاعلی و تقدیر خانواده تئاتر از خانواده شهید حسین پورجعفری که سال‌ها کنار سردار تلاش کردند از برنامه‌های افتتاحیه خواهد بود. همایش ملی سردار آسمانی با هدف ادای دین هنرمندان تئاتر کشور به ساحت مطهر سپهبد شهید سلیمانی و سرداران شهید جبهه مقاومت و به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با مشارکت مرکز هنر‌های نمایشی و مجموعه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد از ۱۰ تا ۲۳ بهمن ماه سال جاری در تهران و استان‌های کشور با حضور گروه‌های نمایشی برگزیده برگزار خواهد شد.

چقدر مراقب شأن سردار سلیمانی هستیم!
اما درباره خلق اثر هنری و فرهنگی درباره سردار سلیمانی لازم است که کیفیت قربانی کمیت نشود. خوب است در این باره فکر و دقت کنیم که در برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها به نام سردار چه اندازه نگاه‌مان به ظواهر است و چه مقدار نگاه‌مان در این وادی عمق دارد؟ سردار سلیمانی بدون کمک دستگاه رسانه‌ای نه چندان کارآمد کنونی و بدون هزینه در این باره توانسته بود در دل‌های مردم جایگاه بالایی پیدا کند و حالا ما قرار است با بضاعت ضعیف‌مان در هنر و به نام او همایش و جشنواره برگزار کنیم و فیلم و سریال بسازیم. اینکه سردار سلیمانی علاقه‌ای به در معرض رسانه‌ها بودن نداشت و همیشه سعی می‌کرد از لنز دوربین‌های خبری و رسانه‌ای دور بماند، موضوعی است که شاید نیازی به ذکر آن نباشد برای همین در زمان حیاتش مهم‌ترین فیلمساز کشور از او درخواست می‌کند تا فیلمی درباره‌اش بسازد، اما او متواضعانه رد می‌کند تا جایی که نقل است ابراهیم حاتمی‌کیا موضوع تمایل به ساخت فیلم درباره حاج قاسم و اکراه سردار را با رهبر معظم انقلاب هم در میان گذاشته بود. وقتی واقعیت زیست شهید مقاومت با چنین عظمتی عجین است به نظر می‌رسد قطعاً باید در استفاده از نام بزرگ ایشان برای هزینه کردن از بیت‌المال در هر موضوعی جنبه احتیاط را رعایت کرد. واقعیت این است که اگر قرار است به نام سردار سلیمانی در وادی هنر و فرهنگ هزینه‌ای شود واجب است خروجی کار در حد و اندازه و بزرگی نام سردار باشد.

سردار سلیمانی چند سال پیش از ابراهیم حاتمی‌کیا با عنوان سردار فرهنگی یاد کرده بود و به جرئت حاتمی‌کیا از معدود فیلمسازانی است که صلاحیت ساخت فیلمی با موضوع سردار سلیمانی را دارد، اما اگر قرار باشد در این وادی همه علاقه‌مندان به سردار ولو با انگیزه‌های کاملاً خالصانه به نحوی احساس تکلیف نموده و آثاری ارائه دهند که به لحاظ کیفیت در شأن نام سردار نباشد بیش از آنکه ادای دین به مرد حماسه‌ساز مقاومت باشد، جفا به اوست. طبیعی است که باید درباره فعالیت‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود یا قرار است انجام شود خوش‌بین بود، اما باید ابراز امیدواری کرد کیفیت رویداد‌ها و آثاری که به نام سردار تولید می‌شود در شأن نام او باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار