مالیات لاکچری‌ها درآمد چشمگیری می‌شود
کد خبر: 987849
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048z3
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
۱۷ آذرماه رئیس‌جمهور لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس تقدیم کرد که توجه به منابع جایگزین درآمد‌های نفتی اعم از واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای و اخذ مالیات از جمله موضوعات قابل‌بحث در این لایحه بودجه است.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: به گفته اقتصاددانان، اخذ مالیات از خانه و خودرو‌های لوکس می‌تواند برای دولت درآمدزایی چشمگیری داشته باشد که با تصویب این موضوع از سوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، می‌توان تا حدودی به جبران کاهش درآمد‌های نفتی در لایحه بودجه سال ۹۹ امیدوار بود.
به گزارش ایسنا، ۱۷ آذرماه رئیس‌جمهور لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس تقدیم کرد که توجه به منابع جایگزین درآمد‌های نفتی اعم از واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای و اخذ مالیات از جمله موضوعات قابل‌بحث در این لایحه بودجه است.

طبق گفتگو‌هایی که ایسنا با جمعی از کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان در راستای تحلیل لایحه بودجه ۹۹ داشته، منابعی همچون واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای که دولت برای درآمدزایی درنظر گرفته، چندان عملیاتی نخواهند شد و در کل بهترین جایگزین درآمد‌های نفتی از سوی کارشناسان مالیات و اصلاح نظام مالیاتی است. به گفته اقتصاددانان، دولت باید از معافیت‌ها و فرار‌های مالیاتی درآمدزایی کند، نه‌اینکه از مالیات‌دهندگان بیشتر مالیات بگیرد. به‌عنوان نمونه باید معافیت هنرمندان از مالیات لغو شود، زیرا ۱۰ درصد از آن‌ها درآمد‌های خیلی بالایی دارند و طبیعی است که مشمول مالیات شوند.
همچنین، برخی از کارشناسان اقتصادی، منابع درآمدی جایگزین برای درآمدزایی دولت را اخذ مالیات از گروه‌های ثروتمند جامعه، ماشین‌ها و خانه‌های لوکس عنوان می‌کنند که در نتیجه این امر، رشد و عدالت اجتماعی در جامعه محقق خواهد شد. در این راستا اخیراً کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرده که واحد‌های مسکونی و انواع خودرو‌های سواری و وانت دوکابین واقع در ایران در سال ۹۹ و ۹۸ مشمول مالیات بر دارایی سالانه شوند.

براین اساس، هر واحد مسکونی با احتساب عرصه و اعیان با ارزش روز معادل ۱۰۰ میلیارد ریال و بیشتر به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال، یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال تا ۲۵۰ میلیارد ریال، دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال تا ۴۰۰ میلیارد ریال، سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال، چهار در هزار
۵- نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال به بالا، پنج در هزار
به گفته نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، در محاسبه مالیات موضوع این بند هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات است.
همچنین، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق انواع خودرو‌های سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال و بیشتر بر اساس ارزش روز خودرو به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال و تا ۱۵ میلیارد ریال، ۵ /۰ درصد
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال، یک درصد
۳- نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال به بالا، ۵ /۱ درصد

علاوه براین، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مواردی همچون واحد‌های مسکونی در حال ساخت، املاک و خودرو‌ها در سال تملک، واحد‌های مسکونی و خودرو‌های متعلق به اشخاص، خودرو‌های تولید و مونتاژ داخل قبل از فروش توسط کارخانجات سازنده و مونتاژ‌کننده و خودرو‌های وارداتی قبل از فروش توسط نمایندگان رسمی، از این نوع مالیات معاف هستند. بنابراین این گزارش، با توجه به اظهارات کارشناسان اقتصادی درباره اهمیت اخذ مالیات از خانه و خودرو‌های لوکس در راستای درآمدزایی برای دولت در لایحه بودجه ۹۹، با تصویب این نوع مالیات از سوی کمیسیون تلفیق بودجه تا حدودی می‌توان از به جبران کاهش درآمد‌های نفتی در بودجه سال آینده و درآمدزایی منابع جایگزین آن امیدوار بود، زیرا به گفته اقتصاددانان، دولت با تصویب این نوع مالیات می‌تواند درآمد زیادی را کسب کند. همچنین، با تصویب این نوع مالیات، دیگر فشار اخذ مالیات بر افراد ضعیف جامعه و فعالان اقتصادی نخواهد بود، بلکه به جای اخذ مالیات بیشتر از مؤدیان معافیت‌ها کشف می‌شوند و پایه مالیاتی گسترش می‌یابند تا هر کس طبق درآمد و میزان سرمایه خود مالیات بپردازد. در نتیجه از پیامد‌های مثبت این امر می‌توان به عدم رکود اقتصادی، کاهش معافیت‌های و فرار‌های مالیاتی و... اشاره کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار