افت مشاغل کشاورزی در ۱۴ سال گذشته ریزش ۹۰۰ هزار نفری کشاورزان
کد خبر: 986449
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048cT
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
بررسی وضعیت اشتغال فعالیت‌های عمده اقتصادی از سال ۸۴ تاکنون نشان می‌دهد، بر خلاف اشتغال بخش خدمات و صنعت، اما جمعیت شاغل در بخش کشاورزی با افت ۹۰۰ هزار نفری مواجه بوده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: صنعت، خدمات و کشاورزی عمده فعالیت‌های اقتصادی را تشکیل می‌دهند و در سنجش شاخص‌های کلان اقتصادی، این سه بخش به عنوان مبنا مورد بررسی قرار می‌گیرند. در پایش وضعیت نیروی کار کشور و گروه‌بندی مشاغل نیز، بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات به عنوان فعالیت‌های عمده اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بر اساس آخرین آمار سالانه اشتغال کشور، در سال ۹۷ جمعیت شاغل به استناد یافته‌های مرکز آمار ایران ۲۳ میلیون و ۸۱۳ هزار نفر بود که از این میزان حدود ۱۲ میلیون نفر در بخش خدمات، بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در بخش صنعت و بالغ بر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز در بخش کشاورزی شاغل هستند. بررسی سهم اشتغال هر یک از عمده فعالیت‌های اقتصادی «از کل اشتغال کشور» حاکی از آن است که در سال گذشته بخش خدمات ۳/ ۵۰ درصد، بخش خدمات ۳۲ درصد و بخش کشاورزی نیز ۷/ ۱۷ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص می‌دهند. نسبت اشتغال هر یک سه بخش اقتصادی کشور در سال‌های مختلف نشان می‌دهد بخش خدمات بیشترین و بخش کشاورزی نیز کمترین اشتغال را به خود اختصاص می‌دهند، اما در طول سال‌های گذشته، در حالی‌که اشتغال بخش خدمات و صنعت روند صعودی داشته‌اند، اشتغال بخش کشاورزی با روند کاهشی مواجه بوده‌است. جمعیت شاغل در بخش خدمات کشور از سال ۸۴ تاکنون در اکثر سال‌ها روند افزایشی داشته ولی افزایش آن از سال ۹۴ نسبت به سال‌های قبل بیشتر بوده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار