نظری بر «حکایت‌های تلخ و شیرین»
کد خبر: 984120
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00480u
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۴
نظری بر خاطرات تجمیع شده امام خمینی از تاریخ معاصر ایران
محمدرضا کائينی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: در آغازین سالیان دهه ۷۰ و به همت مؤسسه فرهنگی قدر ولایت، مجموعه‌ای منتشر شد که حاصل غور در بیانات و مکتوبات رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (قده) و گزینش خاطرات آن بود. این اثر که «حکایت‌های تلخ و شیرین» نام گرفت، به مرور مجلدات فراوان یافت و در عداد یکی از پرخواننده‌ترین آثار در آمد. این کتاب در چاپ‌های اخیر خود، در یک مجلد بزرگ تجمیع شده و در مراکز فروش آثار مؤسسه فرهنگی قدر ولایت قابل ابتیاع است. ناشر در دیباچه این اثر، آن را به شرح ذیل معرفی کرده است:

«وظیفه تحقیق، تدوین و نگارش حقایق تاریخی بسیار سنگین و دشوار است و بیش از هر چیز تقوی، صداقت و امانتداری لازم دارد، چیزی که متأسفانه در تاریخ‌نویسان و ناقلان حوادث و وقایع بسیار کم بوده است و لذا تاریخ بشری انباشته است از تحریفات و دروغ‌ها و این لکه ننگی بر دامن بشریت است. تاریخ انقلاب اسلامی ایران، با این‌همه کینه‌توزی و دشمنی قدرت‌های بزرگ علی‌الخصوص امریکا و صهیونیسم و وجود ورشکستگان سیاسی سر در آخور غرب، از توطئه تحریف در امان نیست. وجود دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌های گروهی غرب و اذناب آنان در زمانی‌که نسل انقلاب کرده بر مسند و مصدر کار حضور دارد نشان می‌دهد نسل آینده که انقلاب را به روایت گذشتگان خواهد نگریست تا چه میزان در خطر قلب واقعیت‌ها قرار دارد. بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (قدس‌سره) با آن روشن‌بینی و آینده‌نگری الهی این مسئله را گوشزد فرموده و در حکم مبارک خویش به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحمید روحانی می‌فرمایند:شما به عنوان یک مورخ باید توجه داشته باشید که عهده‌دار چه کار عظیمی شده‌اید. اکثر مورخان تاریخ را آنگونه که مایلند یا بدان‌گونه که دستور گرفته‌اند می‌نویسند، نه آنگونه که اتفاق افتاده است. از اول می‌دانند که کتابشان بناست به چه نتیجه‌ای برسد و در آخر به همان نتیجه هم می‌رسند. از شما می‌خواهم هر چه می‌توانید سعی و تلاش نمایید تا هدف قیام مردم را مشخص نمایید، چراکه همیشه مورخان اهداف انقلاب‌ها را در مسلخ اغراض خود یا اربابانشان ذبح می‌کنند. امروز هم، چون همیشه تاریخ انقلاب‌ها، عده‌ای به نوشتن تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی ایران مشغولند که سر در آخور غرب و شرق دارند...

بایستی خاطره‌ها، حکایت‌ها، وقایع تلخ و شیرین انقلاب اسلامی از حاضران صادق و مؤمنان انقلاب سینه به سینه و در سطور کتاب‌ها، فیلم‌ها و نوار‌ها به نسل آینده انتقال یابد تا انقلاب اسلامی هماره آنچنان که بوده و هست قلوب نسل‌ها را به اسلام ناب محمدی (ص) منور و مؤمن و علیه طواغیت زمان در صحنه نگه دارد. امام عظیم‌الشأن که خود پایه‌گذار انقلاب اسلامی و به ثمر رساننده آن و هدایتگر آن در دشوارترین و حساس‌ترین زمان‌ها بوده‌اند ارجح‌ترین کسی هستند که می‌توانند روح و سمت و جلوه‌های این انقلاب را بیان نمایند. حضرت امام (رحمته‌الله‌علیه) در بسیاری از بیانات خویش به فراز‌هایی از وقایع انقلاب اسلامی، چه تلخ و چه شیرین آن اشاره فرموده و دیده‌ها و شنیده‌های خویش را از حوادث قبل از انقلاب که به نحوی به جریان انقلاب اسلامی مربوط می‌شود بیان فرموده‌اند. مجموعه این خاطره‌ها و حکایات نقل شده توسط امام راحل (اعلی‌الله‌مقامه‌الشریف) که رسماً در رسانه‌های جمعی انتشار یافته است علاوه بر کمک بر تحقق ثبت و انتقال وقایع انقلاب اسلامی، حالت و جذابیت حکایتی نیز پیدا می‌کند و نتایجی که حضرت امام (ره) با توجه به احاطه خویش بر آن‌ها مترتب نموده‌اند بر سمت‌گیری صحیح و درک نتایج درست از وقایع کمک می‌کنند. این مجموعه در اختیار حاضران در صحنه دفاع از انقلاب اسلامی ایران قرار داده می‌شود و ان‌شاءالله با مرور و نقل این حکایت‌ها در حفظ سینه به سینه آن‌ها نقش خود را به‌انجام رسانیم.»
برچسب ها: حقایق تاریخی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار